Radni Rady Miejskiej w Wadowicach większością głosów zgodzili się na przekazanie terenów starego w
Radni dali zielone światło. Na terenach po starym wysypisku stowarzyszenie z Wrocławia ma wybudować strzelnicę

Radni Rady Miejskiej w Wadowicach większością głosów zgodzili się na przekazanie terenów starego wysypiska odpadów przy Skawie stowarzyszeniu z Wrocławia. Ma ono wybudować w tym miejscu obiecywaną od lat przez burmistrza Kalińskiego, strzelnicę.

Kilka dni temu ponownie wróciła sprawa budowy obiecywanej od kilku lat przez burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego strzelnicy. W czerwcu ubiegłego roku okazało się, że miasto jest zmuszone wycofać się z jej budowy, bo  na terenach przy Skawie, na których do 1999 było miejskie wysypisko odpadów nie można niczego budować, nawet strzelnicy. Miasto musiałoby wcześniej wywieźć odpady znajdujące się w tym miejscu, co nie ma kompletnie sensu ze względu na potężne koszty, wyliczane nawet na 120 milionów złotych.

Zobacz: Wadowice nie wybudują strzelnicy na starym wysypisku śmieci
Zobacz: Wadowice chcą przekazać tereny przy starym wysypisku klubowi z Wrocławia. To nie podoba się byłemu burmistrzowi

W środę (28.02) odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Wadowicach, jedna z ostatnich w tej kadencji.  Jednym z jej punktów była decyzja o przekazaniu stowarzyszeniu  KS Amator z siedzibą we Wrocławiu  3 hektarów działki przy terenach starego wysypiska odpadów i rzeki Skawy. To właśnie to stowarzyszenie miałoby wybudować strzelnicę w tym miejscu. Radni większością głosów zgodzili się na takie przekazanie. 13 radnych było „za”, żaden z radnych nie był przeciwko zaś od głosu wstrzymało się 4 radnych, 3 radnych było nieobecnych podczas głosowania.

 

Przypomnijmy, że przekazanie jak twierdzi, za 1% wartości 3 hektarów terenów atrakcyjnej działki nie spodobało się byłemu burmistrzowi Wadowic a obecnie radnemu Mateuszowi Klinowskiemu.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński zaproponował Radnym przekazanie 3 hektarów cennego terenu stowarzyszeniu KS Amator z Wrocławia, za zaledwie 1% jego rzeczywistej wartości w trybie bezprzetargowym! Co gorsza, decyzja ta została podjęta bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami, co budzi uzasadnione pytania dotyczące jej sensowności i przejrzystości. Teren ten położony jest w strategicznym miejscu, tuż przy niedawno wybudowanej drodze za firmą Maspeks i Beskidy. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, możliwe jest wykorzystanie go dla celów sportowych, rekreacyjnych z infrastrukturą techniczną i parkingami. Patrząc na obecne ceny działek o takim przeznaczeniu, lokalizację i dogodną komunikację, wartość tego terenu szacowana na kilka grubych milionów złotych! Szczególnie niepokojące jest to, że burmistrz Kaliński, związany z partią PiS, dąży do przekazania tego atrakcyjnego terenu za symboliczną cenę tuż przed zbliżającymi się wyborami. Pytanie nasuwa się samo – dlaczego? Dlaczego gmina nie zdecydowała się na przekształcenie tego obszaru na cele przemysłowe, co mogłoby stworzyć miejsca pracy dla kilku lokalnych firm? – pyta były burmistrz Wadowice a obecnie radny Mateusz Klinowski.

Jak już informowaliśmy, wadowicki magistrat nie widzi w tym nic złego. Według ekspertyzy geologicznej na tej działce pod warstwą ziemi znajduje się dzikie wysypisko śmieci sięgające pięć metrów w głąb. Łącznie jest tam 150 tysięcy metrów sześciennych odpadów komunalnych. Sama rekultywacja według urzędników tego wysypiska na powierzchni 3 hektarów to koszt rzędu około 120 milionów złotych, nie wliczając w to kosztów transportu śmieci.  Według planu zagospodarowania przestrzennego jest to teren zieleni urządzonej  z dopuszczeniem utworzenia strzelnicy. Zatem zgodnie z MPZP nie mogą tam powstać żadne budynki. I właśnie dokładnie tak gmina Wadowice chce zagospodarować tę działkę.

Dlatego też nawiązaliśmy współpracę z Stowarzyszeniem KS Amator. Jest to największa w Polsce Organizacja Pożytku Publicznego skupiona na strzelectwie. Organizacja ta zrzesza ponad 63 tysiące aktywnych członków. I właśnie w partnerstwie z samorządami buduje takie strzelnice. Na terenie przekazanym przez samorządy zleca projekt i realizuje wykonanie strzelnicy na własny koszt. Stowarzyszenie utworzy strzelnicę, za której wykonanie gmina musiałaby zapłacić kilka milionów złotych. Co więcej stowarzyszenie prowadzi strzelnice nieodpłatnie. Tak więc mieszkańcy zyskają nowoczesną strzelnicę, gdzie będą mogli korzystać z bezpłatnych, otwartych zajęć, treningów oraz wielu imprez i wydarzeń. Zatem nie dość, że Gmina Wadowice nie będzie musiała płacić za rekultywację, to jeszcze nie zapłaci ani złotówki za strzelnicę – poinformował nasz Urząd Miejski w Wadowicach.

Strzelnica o charakterze niekomercyjnym  miałaby powstać w ciągu najbliższego roku. Teren ma zostać zniwelowany i ogrodzony wałami ochronnymi. Będzie ogólnie dostępna, zarówno dla amatorów (dzieci, młodzież) jak i osób korzystających z broni   Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie z budżetu centralnego na swój projekt "Strzelnica w Gminie". Stowarzyszenie prowadzi już takie strzelnice w kilku gminach w Polsce. Wadowicka strzelnica ma mieć 15 stanowisk strzeleckich o torach do 50 metrów, a docelowo nawet do 100 metrów.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 Zainteresowany 2024-02-28 13:34
Brawo. Wspaniałą wiadomość.
Cytować
+3 #2 Tomasz 2024-02-28 14:23
Super. Szczególnie, że w okolicy nie ma żadnej strzelnicy i muszę jeździć do Bielska lub ewentualnie Krakowa. Jak ruszy strzelnica to przeniosę się z klubu z Bielska do KS Amator.
Cytować
-7 #3 żenada 2024-02-28 14:37
żenada kolejny wałek kalusia i tyle w temacie
Ludzie i tak jak będą chcieli postrzelać to pojadą do krk na profesjalalna strzelnice a nie na wiesniacką
Proste
Wszyscy radni na zielono do wylotu proste
A po kalusi trzeba będzie zrobić konkretny audyt
Cytować
+2 #4 Jan 2024-02-28 15:58
Kaliński oddał za 1% wartości 3 hektary działek jakiemuś stowarzyszeniu i zadowolony. Zobaczycie co z tego jeszcze wyniknie. Będziecie mieć strzelnicę jak się patrzy hahahahah durny ten naród
Cytować
+4 #5 Waran Kojtyła 2024-02-28 16:33
Niedługo wybudują tam kolejną biedronkę lub stację benzynową.
Panie Kaliński, nie masz Pan jeszcze jakiejś działki na mieście do opylenia za 1% wartości?
Chętnie przygarnę.
Cytować
-3 #6 Gość 2024-02-28 17:04
Cytuję Waran Kojtyła:
Niedługo wybudują tam kolejną biedronkę lub stację benzynową.
Panie Kaliński, nie masz Pan jeszcze jakiejś działki na mieście do opylenia za 1% wartości?
Chętnie przygarnę.


Tam nie można Biedronki wybudować bo trzeba byłoby rekultywować teren, a koszty są atomowe czytaj odrabialiby to pokoleniami więc wyluzuj.
Cytować
+17 #7 Waran Kojtyła 2024-02-28 17:42
Cytuję Gość:
Cytuję Waran Kojtyła:
Niedługo wybudują tam kolejną biedronkę lub stację benzynową.
Panie Kaliński, nie masz Pan jeszcze jakiejś działki na mieście do opylenia za 1% wartości?
Chętnie przygarnę.


Tam nie można Biedronki wybudować bo trzeba byłoby rekultywować teren, a koszty są atomowe czytaj odrabialiby to pokoleniami więc wyluzuj.


Nad Skawą nie można było wybudować budynku policji bo teren zalewowy, ale już straż pożarną można postawić.
Poczekamy- zobaczymy. W Wołkowicach wszystko jest możliwe. Przecież to nie miasto tylko stan umysłu.
Cytować
0 #8 miś 2024-02-28 18:27
Cytuję Jan:
Kaliński oddał za 1% wartości 3 hektary działek jakiemuś stowarzyszeniu i zadowolony. Zobaczycie co z tego jeszcze wyniknie. Będziecie mieć strzelnicę jak się patrzy hahahahah durny ten naród


Ale wiesz, że Stowarzyszenie KS Amator już wybudowało i prowadzi na tej zasadzie dwie strzelnice, buduje kolejną, a także zarządza kilkoma innymi? I w żadnym takim miejscu nie powstała biedronka, pato-apartament owce i tak dalej. Tylko porządne strzelnice dostępne w minimalnych kosztach, dużo taniej niż zdzierający na swoich komercjach janusze biznesu, czy wąsaci prezesi postokunistyczn ych klubów strzeleckich. KS Amator to nie jest pseudo-spółka założona na bezdomnego wczoraj, z kapitałem 5000PLN, tylko porządna, szeroko znana w środowisku strzeleckim organizacja z odpowiednim zapleczem finansowym.
Cytować
+5 #9 @ Tomasza Bąka 2024-02-28 20:00
Głosuje się fajnie ? Radny na Chocznie. Czy przejęta jest droga od ul.Granicznej tj.Zawale Do wierzb łączących Zawale która biegnie po terenach PKP ? Ponad 8 lat ? Czy zlikwidowane przejazdy kolejowe od ul.Granicznej w stronę Choczni mają już drogę gminną ? czy dalej mieszkancy płacą podatki a urzędnicy i radny Bąk nic nie zrobił? Może wyjaśnisz mieszkancom ? I dlaczego głosowałeś za sprzedażą terenu jako radny . Radny nie reprezentuje zakładu karnego.
Napisz Do redaktora Guzika co zrobiłęś dla swojego okręgu wyborczego jako radny ?
Cytować
+10 #10 Wadowiczanin 2024-02-28 20:37
W limanowej już mają strzelnicę z problemami, latające kule nad głowami okolicznych mieszkańców, codzienny olbrzymi hałas, po drugiej stronie skawy są osiedla, czy ktoś badał jakie to będzie uciążliwe dla tych mieszkańców, pewnie nie co to burmistrza obchodzi
Cytować
+11 #11 Krab 2024-02-28 20:48
Dobrze ,że znamy nazwiska radnych głosujących za oddaniem za 1% wartości tej działki. Wkrótce wybory i tam wam podziękujemy!
Cytować
-10 #12 @misia 2024-02-28 23:03
Cytuję miś:
Cytuję adam:
Cytuję miś:
Cytuję Jan:
Kaliński oddał za 1% wartości 3 hektary działek jakiemuś stowarzyszeniu i zadowolony. Zobaczycie co z tego jeszcze wyniknie. Będziecie mieć strzelnicę jak się patrzy hahahahah durny ten naród


Ale wiesz, że Stowarzyszenie KS Amator już wybudowało i prowadzi na tej zasadzie dwie strzelnice, buduje kolejną, a także zarządza kilkoma innymi? I w żadnym takim miejscu nie powstała biedronka, pato-apartamentowce i tak dalej. Tylko porządne strzelnice dostępne w minimalnych kosztach, dużo taniej niż zdzierający na swoich komercjach janusze biznesu, czy wąsaci prezesi postokunistycznych klubów strzeleckich. KS Amator to nie jest pseudo-spółka założona na bezdomnego wczoraj, z kapitałem 5000PLN, tylko porządna, szeroko znana w środowisku strzeleckim organizacja z odpowiednim zapleczem finansowym.

Jaki jest sens wywalać tyle kasy na rekultywacje terenu ? dla mnie to walek kolejny


Ale przeczytałeś w ogóle artykuł? No właśnie nie ma sensu wywalać tyle kasy i nikt normalny by nie wywalił. Natomiast pod strzelnicę nie trzeba usuwać tych śmieci. Nie trzeba, bo nic, za wyjątkiem przechwytywaczy na słupach i drewnianej wiaty, tam nie będzie budowane. I tu jest cały sens. Miasto pozbędzie się problemu i nie wyda złotówki. Gdyby chcieć tej działki użyć na cele budowlane, to zapewne śmieci trzeba usunać lub stawiać wszystko na drogich, betonowych palach. A, z całym szacunkiem, ta działka to nie jest centrum Warszawy czy Krakowa, by to się opłacało. Grunt jeszcze latami może być tam niestabilny czy osiadać.

Kilka dni temu ponownie wróciła sprawa budowy obiecywanej od kilku lat przez burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego strzelnicy. W czerwcu ubiegłego roku okazało się, że miasto jest zmuszone wycofać się z jej budowy, bo na terenach przy Skawie, na których do 1999 było miejskie wysypisko odpadów nie można niczego budować, nawet strzelnicy. Miasto musiałoby wcześniej wywieźć odpady znajdujące się w tym miejscu, co nie ma kompletnie sensu ze względu na potężne koszty, wyliczane nawet na 120 milionów złotych.
Cytować
+7 #13 Do jakubasa 2024-02-28 23:41
Jakubas tyś jest sołtysem i przydupasem burmistrza i tyś powinien wszystkie problemy Choczni załatwić! Nie wypisuj teraz kłamstw na Bąka bo chłopak uczciwy i robi karierę a tyś zwykły sprzedawczyk za stołki. Jakby Cholewka żył to by ci dał popalić
Cytować
-2 #14 @Sołtysa z choczni 2024-02-29 08:01
Proponuje by Chocznia odłączyła się od Wadowic. Najwyższy czas zadbać o swoją wioske a nie płacic podatki i nic z tego nie mieć . Referendum
Cytować
+13 #15 @ 2024-02-29 09:41
Inni daja rade tylko nie Kalinski i radni ! Farma fotowoltaiczna na byłym wysypisku śmieci w Kukince k. Ustronia Morskiego zajmie powierzchnię do 2 ha, a jej moc wyniesie 1 MW. Produkowana przez nią energia ma zasilać infrastrukturę gminy. Samorządowcy z Ustronia Morskiego szacują, że zaoszczędzą na rachunkach za prąd około 1 mln zł rocznie.

– Inwestycja pozwoli nie tylko rekultywować teren byłego wysypiska śmieci w Kukince, wytwarzana z farmy energia elektryczna będzie zasilała obiekty gminne. Tym samym wydatki gminy za prąd spadną o ok. 80-90%, to bardzo duże oszczędności, które szybko wypracują zwrot kosztów inwestycji – ocenia wójt Jerzy Kołakowski.
Cytować
+8 #16 fan wadzy 2024-02-29 15:01
Cytuję @ Tomasza Bąka:
Głosuje się fajnie ? Radny na Chocznie. Czy przejęta jest droga od ul.Granicznej tj.Zawale Do wierzb łączących Zawale która biegnie po terenach PKP ? Ponad 8 lat ? Czy zlikwidowane przejazdy kolejowe od ul.Granicznej w stronę Choczni mają już drogę gminną ? czy dalej mieszkancy płacą podatki a urzędnicy i radny Bąk nic nie zrobił? Może wyjaśnisz mieszkancom ? I dlaczego głosowałeś za sprzedażą terenu jako radny . Radny nie reprezentuje zakładu karnego.
Napisz Do redaktora Guzika co zrobiłęś dla swojego okręgu wyborczego jako radny ?

Puścił bąka - ostatniego wczoraj na sesji
Cytować
-1 #17 Zainteresowany 2024-03-01 16:45
Cytuję @:
Inni daja rade tylko nie Kalinski i radni ! Farma fotowoltaiczna na byłym wysypisku śmieci w Kukince k. Ustronia Morskiego zajmie powierzchnię do 2 ha, a jej moc wyniesie 1 MW. Produkowana przez nią energia ma zasilać
infrastrukturę gminy. Samorządowcy z Ustronia Morskiego szacują, że zaoszczędzą na rachunkach za prąd około 1 mln zł rocznie.
– Inwestycja pozwoli nie tylko rekultywować teren byłego wysypiska śmieci w Kukince, wytwarzana z farmy energia elektryczna będzie zasilała obiekty gminne. Tym samym wydatki gminy za prąd spadną o ok. 80-90%, to bardzo duże oszczędności, które szybko wypracują zwrot kosztów inwestycji – ocenia wójt Jerzy Kołakowski.A co ma Kukinka do tego artykułu, jedź tam i tam wypisuj swoje myśli.
Cytować
+4 #18 chocznia 2024-03-02 11:19
Cytuję Do jakubasa:
Jakubas tyś jest sołtysem i przydupasem burmistrza i tyś powinien wszystkie problemy Choczni załatwić! Nie wypisuj teraz kłamstw na Bąka bo chłopak uczciwy i robi karierę a tyś zwykły sprzedawczyk za stołki. Jakby Cholewka żył to by ci dał popalić

W samo sedno, nic dodać nic ująć ! Przydupas ! ! ! sprzedawczyk ! ! !
Cytować
-1 #19 Wołkowice 2024-03-06 18:09
A oddanie praktycznie za free tych 3 hektarów ma coś wspólnego z Frączkiem?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.