Gmina Lanckorona wyznaczyła miejsca i terminy konsultacji, podczas których mieszkańcy będą mogli zab
Wyznaczono terminy konsultacji w sprawie przywrócenia Lanckoronie praw miejskich

Gmina Lanckorona wyznaczyła miejsca i terminy konsultacji, podczas których mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie przywrócenie Lanckoronie utraconych 89 lat temu praw miejskich. To kolejne starania samorządowców w ostatnich latach w tym kierunku.

Jak już informowaliśmy, w lipcu radni Rady Gminy Lanckorona rozpatrywali wniosek wójta Tadeusza Łopaty w sprawie przeprowadzenia konsultacji w sprawie nadaniu Lanckoronie praw miejskich. Przypomnijmy, że sprawa powraca od kilku lat, i takie konsultacje były już, z wynikiem negatywnym, przeprowadzane. Jednak większość osób, które wzięły w nich udział, były przeciwko.

Rradni zgodzili się na takie konsultacje wśród mieszkańców: 9 radnych było za, 1 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Pierwotnie konsultacje miały zostać przeprowadzone w terminie od 16 sierpnia do 30 września tego roku, jednak najprawdopodobniej z powodu sezonu urlopowego przesunięto je na wrzesień. Urząd Gminy w Lanckoronie opublikował właśnie dokładny kalendarz z rozpiską miejsc i dat.

 

Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie pisemnej (ankiety konsultacyjnej). Jeśli wynik będzie pozytywny, otwiera to władzom gminy możliwość wszczęcia procedury związanej z uzyskaniem przez Lanckoronę praw miejskich. Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów. Tak ma wyglądać ankieta konsultacyjna, którą będą wypełniać mieszkańcy gminy:

Malownicza Lanckorona, w której mieszka około 2 tysięcy mieszkańców, ma obecnie status wsi. Co ciekawe, miała już prawa miejskie w latach 1366-1933. Na przełomie XIX i XX wieku, dzięki m.in. doprowadzeniu kolei do Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Lanckorony a także walorom krajobrazowym było to popularne letnisko, z wieloma cennymi zabytkami, chętnie odwiedzane przez artystów, poetów czy zwykłych turystów. Potem zaczęła tracić na popularności by dokładnie 13 lipca 1933 roku ostatecznie utracić prawa miejskie.

W powiecie mamy trzy miejscowości z prawami miejskimi: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Andrychów. Lanckorona mogła by być czwartą.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Moherfucker 2022-08-24 22:30
Mieszkańcy się wypowiedzieli negatywnie o projekcie i ich stanowisko jest jasne, ale Panu Wójtowi zapewne się marzy nowy program "RODZINA NA SWOIM". :P

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.