Policja nadal szuka świadków głośnego zdarzenia na Pańskiej Górze, podczas którego ranny nożem zo
Policja nadal szuka świadów zajścia na Pańskiej Górze, ministerstwo odpowiada w sprawie motocykli i quadów

Policja nadal szuka świadków głośnego zdarzenia na Pańskiej Górze, podczas którego ranny nożem został 21-letni motocyklista. Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury ustosunkowało się  do nielegalnych wjazdów quadów i motocykli  do lasów: to pokłosie interpelacji posłów z naszego regionu.

Jk już informowaliśmy, w niedzielę 22 listopada policja zatrzymała 39-letniego mieszkańca Andrychowa, który zaatakował nożem 21-letniego motocyklistę, kiedy ten razem z ojcem jeździł w okolicach Pańskiej Góry motocyklem. Mężczyzna z obrażeniami ud i ręki trafił  do wadowickiego szpitala. Świadkowie zdarzenia obezwładnili napastnika i wezwali policję.

Zobacz: Nożownik zaatakował motocyklistę na Pańskiej Górze
Zobacz: Atak nożownika na Pańskiej Górze. Dramatyczna relacja motocyklistów
Zobacz: Poszkodowany przez nożownika motocyklista zabrał głos. To znany zawodnik enduro
Zobacz: Nożownik z Pańskiej Góry działał w obronie własnej?

Motocyklista razem ze swoim ojcem jeździli po parkowych ścieżkach nielegalnie: teren należy do gminy Andrychów i obowiązuje tutaj całkowity zakaz poruszania się motocyklami i quadami. Do wadowickiego sądu wpłynął już wniosek o ukaranie mężczyzn za nielegalna jazdę motocyklami po lesie. Grozi za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

Tymczasem w trakcie przesłuchania w prokuraturze 39-latek który zranił 21-letniego motocyklistę, znanego zawodnika enduro, przedstawił inną wersję zdarzeń. Przyznał się do ataku nożem, jednak jego zdaniem to motocykliści zaczęli awanturę: według niego to ojciec z synem zaczęli go bić oraz dusić. W trakcie sprzeczki został też przygnieciony motocyklem. Jak twierdzi, użył więc noża w obronie własnej. Oponę w motocyklu uszkodził aby starszy motocyklista nie uciekł: młodszy odjechał wcześniej ranny na parking. 39-latek po dwóch dniach został wypuszczony na wolność.

Policja wciąż bada przebieg wydarzeń i szuka świadków tego zdarzenia: jak na razie z dwóch sprzecznych wersji i słowu przeciwko słowie, ciężko mundurowym osądzić winę.

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak uznał, że sprawę rozjeżdżania parków i lasów przez użytkowników motocykli i quadów  może rozwiązać obowiązek rejestrowania tych pojazdów. Posłowie z naszego regionu Dorota Niedziela i Marek Sowa złożyli interpelację do Marszałka Sejmu w tej sprawie. Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedział, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, obowiązkowi rejestracji i sprawdzenia stanu technicznego pojazdów podlegają również zarówno motocykle jak i quady.

Strażnicy Leśni oraz funkcjonariusze Straży Parku posiadają uprawnienia do kontroli kierujących pojazdami, niestosującymi się do przepisów i znaków drogowych obowiązujących na terenie lasów. Mogą też kontrolować pojazdy celowo niezarejestrowane. Za to grozi kara grzywny. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury problem nie leży w gestii rejestracji pojazdów, ale łamania prawa zakazu wjazdów do lasu.

W mojej ocenie istotą problemu nie jest kwestia rejestracji pojazdów, która rozwiązana jest w przepisach o ruchu drogowym w sposób zgodny z europejskimi procedurami systemu dopuszczania pojazdów do ruchu drogowego i nie wymaga zmiany. Poruszony problem dotyczy nagminnego i świadomego łamania istniejących przepisów oraz zakazów wjazdów na tereny leśne przez kierujących pojazdami. Kluczowe dla jego rozwiązania powinno być skuteczne wykorzystanie dotychczasowych uprawnień właściwych służb i wynikające z tego dla popełniających wykroczenia poczucie nieuchronności kary, sprawy te jednak pozostają poza kompetencją MI. Niezależnie uważam, że pomocne mogłyby być także działania edukujące społeczeństwo w zakresie korzystania z terenów leśnych lub parków narodowych, jak również konsekwencji nieprzestrzegania przepisów dotyczących tego korzystania, prowadzone przez właścicieli lub zarządców tych terenów. Kwestie te jednak nie znajdują się we właściwości Ministerstwa Infrastruktury – odpowiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-16 #1 Mariusz 2021-01-08 21:01
A co wam ziemię ubędzie do grobu nie zabierzecie a gdzie mamy jeździ
Cytować
+1 #2 Deutscher 2021-01-09 07:36
Cytuję Mariusz:
A co wam ziemię ubędzie do grobu nie zabierzecie a gdzie mamy jeździ

Najlepiej zarejestrowac bo beda mieli kase oszolpmy A CO TE RZADZACE AFE MYSLA ZE BEZ REJESTRACJI SIE NIE DA JEZDZIC !!!MOZE BY TAK STWORZYC MIEJSCA GDZIE ZA DROBNA OPLATA MOZNA JEZDZIC.LWG.NIE POPIERAM JAZDY I NISZCZENIA MIENIA TYM BARDZIEJ DZGANIA KOGOS NOZEM
Cytować
+5 #3 Tomek 2021-01-13 18:47
Kdzie mace jezdic???? Ostrzegam jednego czasu nacognem linke wedkarsku a zobaczis kadzie jezdic,moze si oplacisz tor wyscigowy jestli masz kase
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.