Rada Miejska w Andrychowie uchwaliła budżet na 2019 rok. 12 radnych PiS i KWW "Kobielus 2018" było za,
Andrychów też ma już uchwalony budżet na ten rok

Rada Miejska w Andrychowie uchwaliła budżet na 2019 rok. 12 radnych PiS i KWW "Kobielus 2018" było za, 9 radnych z komitetu burmistrza Tomasza Żaka wstrzymało się od głosu. Co ciekawego w budżecie?

W czwartek (31.01) rzutem na taśmę Rada Miejska w Andrychowie uchwaliła budżet na 2019 rok. Za było 12 radnych PiS i KWW "Kobielus 2018", 9 radnych z komitetu burmistrza Tomasza Żaka wstrzymało się od głosu.

Wydatki majątkowe wynoszą 42,5 mln zł z czego największą inwestycją będzie budowany kryty basen na który w tym roku wydane zostanie 17,6 mln zł (w ubiegłym roku wydano na niego około 10,5 mln zł). Koszt całkowity nowej pływalni wyniesie więc około 28 mln zł. Deficyt budżetu, który zostanie pokryty z kredytu, zaplanowana na 17,5 mln zł.

Najważniejsze wydatki inwestycyjne w budżecie Abndrychowa w tym roku to:

- rozbudowa lokalnego transportu publicznego – 5 mln zł
- budowa budynku socjalnego wielorodzinnego przy ul. Batorego - 1,1 mln zł.
- przebudowa ul. Słonecznej w Brzezince – 1,7 mln zł
- strefa ekonomiczna – 1,3 mln zł
- rozbudowa szkoły w Sułkowicach – Bolęcinie – 2,2 mln zł
- prace konserwatorskie i restauratorskie wnętrza kaplicy p.w. św. Bartłomieja w Zagórniku z wyposażeniem ruchomym – 700 tys. zł
- wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych w gminie Andrychów – 400 tys. zł
- przebudowa drogi bocznej od ul. Działy w Brzezince – 280 tys. zł
- przestrzeń wspólna dla os. Olszyny – 1,1 mln zł
- budowa ciągu pieszo – rowerowego przy ul. Lenartowicza -1,2 mln zł
- rewitalizacja centrum wsi Inwałd – 500 tys. zł
- budowa budynku sanitarnego przy LKS „Halniak” w Targanicach – 400 tys. zł
- budowa parkingu obok przedszkola w Zagórniku – 150 tys. zł
- przebudowa dróg gminnych na terenie gminy Andrychów – 6,7 mln zł
- budowa budynku socjalnego wielorodzinnego przy ul. Batorego w Andrychowie 618 tys, zł,

W budżecie zawarto także fundusze w kwocie po 38 tys. zł do dyspozycji sołectw na konkretne zadania:

- Sułkowice – Bolęcina – remont ul. Racławickiej bocznej,
- Sułkowice – Łęg –wykonanie odwodnienia i utwierdzenie kostką brukową pobocza na ul . Centralnej przy szkole,
- Targanice - zeskosowanie i utwardzenie poboczy: ul. Wesoła, ul. Brzezińska, ul. Jawornicka, ul. Kasztanowa, ul. Cisowa,
- Brzezinka - remont nawierzchni jezdni (skropienie), naprawa utwardzonych dróg żwirowych oraz naprawa odwodnienia dróg gminnych na terenie sołectwa Brzezinka,
- Roczyny - remont - modernizacja istniejącego pobocza na drodze gminnej Nr 3566/3 tj. - ul. Szkolna w Roczynach, na odcinku od ul. Bielskiej z kontynuacją do ul. Wiedeńskiej w Roczynach - etap I,
- Inwałd - -zakup materiałów budowlanych i praca sprzętu (koparka, samochód),
- Zagórnik - naprawa ul. Młyńskiej,
- Rzyki - wykonanie remontu odcinka drogi gminnej na os. Urbanki oraz wykonanie odwodnienia poprzez położenie dużych koryt i uregulowanie stosunków wodnych przy przedmiotowej drodze.

Podczas budżetowej sesji radni nie "przyklepali" uchwały dotyczącej podwyżek opłat za gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Według projektu podwyżka miała wynieść 15 złotych od osoby (obecnie 10 zł) w przypadku zbierania i oddawania odpadów w sposób selektywny oraz 29 zł od osoby przy braku segregacji. Głosami radnych PiS oraz KW Kobielus podwyżka nie przeszła: za było 10 radnych a 11 radnych głosowało przeciw.

Sprawa podwyżki opłat będzie musiała jednak znowu wrócić pod obrady rady: koszty wywozu odpadów rosną, gmina ogłosiła kolejny przetarg i raczej nie uda się pozostawić poprzednich stawek, chyba, ze gmina będzie pokrywać straty z budżetu. Trzeba będzie jednak na to znaleźć pieniądze, jednak kosztem innych wydatków.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.