Mimo, że do wyborów samorządowych ponad rok, partie i ugrupowania już powoli myślą o kandydatach. K
Kto kandydatem na burmistrza Wadowic, Andrychowa i Kalwarii w nadchodzących wyborach?

Mimo, że do wyborów samorządowych ponad rok, partie i ugrupowania już powoli myślą o kandydatach. Kto będzie się starać o fotel burmistrza Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Andrychowa?

Mimo, że do wyborów samorządowych ponad rok, partie i ugrupowania już powoli myślą o kandydatach zarówno na radnych, jak i wójtów i burmistrzów. Oczywiście jest jeszcze za wcześnie, żeby podawać konkretne nazwiska, ale pojawiają się już pierwsze plotki i przecieki.

Rządzące krajem Prawo i Sprawiedliwość wycofało się na razie z projektu zmiany ordynacji wyborczej. Jak poinformował prezes tej partii Jarosław Kaczyński, PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Taka informacja to dobra wiadomość dla 6 dotychczasowych włodarzy gmin w powiecie wadowickim, którzy w 2018 roku przekroczyli by limit dwóch kadencji: burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka, wójta Stryszowa Jana Wacławskiego, wójta Mucharza Wacława Wądolnego, wójta Spytkowic Mariusz Krystiana, wójta Brzeźnicy Bogusława Antosa oraz wójtowej Wieprza Małgorzata Chrapek.

O ile wybory na wójtów w mniejszych gminach nie wzbudzają wśród mieszańców specjalnych emocji, to już wybory na burmistrzów trzech miast powiatu wadowickiego już wręcz przeciwnie. Kto zatem mógłby powalczyć o te trzy fotele?

Aktualny burmistrz Andrychowa Tomasz Żak (startował z KWW Nasza gmina Andrychów) według sporej grupy mieszkańców raczej nie powinien obawiać się kolejnych wyborów. Wśród jego kontrkandydatów mówi się o radnym wojewódzkim Rafale Stugliku (PiS) a także o prezesie Stowarzyszenia "Teraz Andrychów" Zbigniewie Małeckim.

W Kalwarii Zebrzydowskiej po jednej kadencji powrócił do sterów Augustyn Ormanty (związany z PSL), który rządził wcześniej tym miastem 20 lat. Kiedyś z mocną opozycją, dziś raczej sporo robi dla miasta i nawet jego dawni krytycy raczej mało mają mu do zarzucenia. Jako ewentualnego kontrkandydata wymienia się Zbigniewa Stradomskiego (PiS), któremu jednak w 2014 roku, po czterech latach rządów mieszkańcy przy urnach pokazali czerwoną kartkę.

W Wadowicach na pewno o fotel burmistrza będzie po raz drugi starał się Mateusz Klinowski. Mimo sporej krytyki (nakręcanej głównie przez osoby, którym dzięki niemu nie udało się w ostatnich wyborach, bądź przez niego utracili cieplutkie stanowiska...), robi swoje i tak na prawdę nawet jego opozycja twierdzi, że jeśli nie pokaże się jakiś wyrazisty kandydat, ma on ponowną wygraną w kieszeni.

Kto mógłby jednak stanąć w szranki z obecnym włodarzem? Jak dowiadujemy się, najpewniejszym kontrkandydatem wydaje się aktualny starosta Bartosz Kaliński i jeśli już PiS ma kogoś wystawić, to najpewniej jego osobę. Niektórzy wymieniają jeszcze Filipa Kaczyńskiego. Był już nawet posłem a obecnie jest radnym sejmiku wojewódzkim (jako "spadochroniarz" bo w obu przypadkach, dzięki ordynacji wyborczej i na fali popularności PiS, wskoczył na miejsca za innych, którzy zwolnili swoje stanowiska). W pisaniu interpelacji wypada świetnie, ale czy dałby sobie rady z poważniejszymi obowiązkami?

Mimo, że sam na razie zaprzecza, kolejnym kandydatem może być aktualny poseł Józef Brynkus (Kukiz'15). Kiedyś szedł ramię w ramię z aktualnym burmistrzem Wadowic, ale od blisko trzech lat jest zaciętym krytykiem jego postępowań. Spora grupa mieszkańców zarzuca mu jednak przesadny patriotyzm i "kościółkowość" ale nie da się ukryć, że jeśli wystartowałby on w wyborach, mógłby przejąć sporą część elektoratu byłej burmistrz Ewy Filipiak.

<p.

Jeśli już jesteśmy przy aktualnej posłance PiS Ewie Filipiak, to niektórzy również widzieliby w niej kolejny raz kandydatkę na stanowisko burmistrza. Ona jednak na razie zaprzecza, by miała wystartować w następnych wyborach.

O kandydowaniu prawdopodobnie myśli również sama siebie nazywająca blogerką i jutuberką Elżbieta Łaski, która dała się poznać wadowiczanom głównie z setek czasami jednak chyba nie za bardzo przemyślanych komentarzy w internecie, chaotycznymi filmikami na platformie YouTube, na których widać głównie jak przeszkadza urzędnikom w pracy (czy dezorganizuje zebrania wiejskie), jak i obklejaniu Wadowic karteczkami o odwołaniu Klinowskiego. Jej działań politycznych raczej nie kupują mieszkańcy, bo spotykają się one z falą olbrzymiej krytyki i bardzo małego poparcia. Póki co dzięki "politykowaniu" dorobiła się na razie jedynie kilku spraw w sądzie. W jednej za spoliczkowanie Klinowskiego grozi jej nawet trzy lata pozbawienia wolności.

Do wyborów jednak jeszcze sporo czasu i faktycznych kandydatów dopiero poznamy za kilka miesięcy. A wy kogo widzielibyście jako kandydatów?

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-6 #1 Ja. 2017-09-25 16:39
W obecnej sytuacji to żaden z wymienionych kandydatów nie ma szans z obecnym Burmistrzem M. Klinowskim.
Cytować
+8 #2 Idź na całość 2017-09-25 17:02
Gdyby Kaliński startował na poważnie i uzyskał poparcie obecnie najbardziej szanowanej i dobrze wspominanej burmistrz Filipiak to wygrywa w cuglach z kimem, ale jeżeli to tylko taki trik aby zostać radnym powiatowym to szkoda czasu.
Jeżeli Kaliński myśli poważnie o wygranej w Wadowicach to powinien zrezygnować z równoczesnego startu do powiatu.
Cytować
-5 #3 Bart 2017-09-25 17:12
Moim skromnym zdaniem, nic sie nie zmieni.
Cytować
-38 #4 CSU 2017-09-25 17:39
Tak piszesz redaktorze, a wyobraź sobie, że mi właśnie radny Kaczyński pomógł swoją interwencją.
Cytować
-1 #5 gonzo 2017-09-25 17:46
Mateusz masz moje i rodziny poparcie a wściekli niech minusują
Cytować
+4 #6 Andrzej 2017-09-25 18:42
Ale tendencyjny artykuł.
Klinowski i Łaski - na pewno NIE !!!
Cytować
-6 #7 Malwa 2017-09-25 19:06
Jak dla mnie Klinowski. Urząd stał się przez ostatnie parę lat otwartym na człowieka miejscem. Miasto odżyło, fajne imprezy, konsekwentne i przede wszystkim otwarte działania, tak "zaklinowane" Wadowice mogą być jeszcze parę lat.
Cytować
-14 #8 kk34 2017-09-25 19:11
a ten młody Frączek nie jest z Wadowic? byłby dobry
Cytować
+10 #9 plejada gwiazd 2017-09-25 19:12
Klinowski jest bardzo lubiany przez mieszkańców i jeżeli pisuarce nie zrobią cudów nad urną to z pewnością wygra. Nikt na razie nie wie jak będa wyglądały wybory.Kaliński się kompletnie nie nadaje to zwykły pozer, który uwielbia sobie zakładać protezy wykształcenia.. .ostatnio występował w inżynierskiej kamizelce :lol:Kaczyński biedak bez szans... bidok został w USA prześwietlony więc raczej będzie wystawiony w Sevres pod Pryżem jako wzór zacofanego partyjniaka :lol: Brynkus to już kompletny żart na to nawet szkoda słów...chyba,że ktoś potrzebuje w gminie burmistrza z asystentem samozwańczym "magistrem z kropką"
Cytować
-2 #10 włodek 2017-09-25 19:17
Cytuję kk34:
a ten młody Frączek nie jest z Wadowic? byłby dobry

Ten co to na kampanii Grabowskiego tak go zagioł na debacie? jest z tomic
Cytować
+1 #11 Bolek 2017-09-25 19:26
Kaczynski, Kalinowski, no proszę was... Klinowski to facet z jakąś wizja, pomysłem. na przykład akcja walki ze smogiem - edukacja w szkołach, stacja pomiarowa, kasa na wymianę pieców, konsultacje itd . Zero jakiś durnych partyjnych przepychanek.
Cytować
-5 #12 żart 2017-09-25 19:32
Cytuję kk34:
a ten młody Frączek nie jest z Wadowic? byłby dobry

Chyba sobie żarty robisz, burmistrzem tylko obecny burmistrz Klinowski, a nie jakieś chopki z przysiółków
Cytować
+5 #13 kk34 2017-09-25 19:44
Cytuję żart:
Cytuję kk34:
a ten młody Frączek nie jest z Wadowic? byłby dobry

Chyba sobie żarty robisz, burmistrzem tylko obecny burmistrz Klinowski, a nie jakieś chopki z przysiółków


Elokwencja zwolenników Klinowskiego. A to że z przysiółków, to gorsi?
Cytować
-2 #14 tylkoela 2017-09-25 19:54
Cytuję Ja.:
W obecnej sytuacji to żaden z wymienionych kandydatów nie ma szans z obecnym Burmistrzem M. Klinowskim.


Ja to zagłosóję na Elę! Zobaczymy czy wtedy były burmistż będzie za nią latał krok w krok. Będzie co czytać przez kolejne 4 lata.
Cytować
+9 #15 Bob 2017-09-25 20:02
Moze troche obiektywizmu... redaktor wcale nie pisze pod klinowskiego... powinno byc napisane artykul sponsorowany... za 300 netto.
Cytować
+5 #16 kamil 2017-09-25 20:11
Cytuję Ja.:
W obecnej sytuacji to żaden z wymienionych kandydatów nie ma szans z obecnym Burmistrzem M. Klinowskim.

Zgadza się bo nikt tak nisko nie może upaść
Cytować
+2 #17 Fredflin 2017-09-25 20:14
Cytuję Bolek:
Kaczynski, Kalinowski, no proszę was... Klinowski to facet z jakąś wizja, pomysłem. na przykład akcja walki ze smogiem - edukacja w szkołach, stacja pomiarowa, kasa na wymianę pieców, konsultacje itd . Zero jakiś durnych partyjnych przepychanek.

Tak ma on kuźwa wizje niewątpliwie. Zniszczyć Wadowice ! ! ! Ot jego wizja !
Cytować
-13 #18 Igor 7 2017-09-25 20:57
Tomasz Żak Kszysztof Kubień i jeszcze ktoś może wystartuje ale to Kubień wygra
Wadowice tu Filipiakowa wygra jak wystaruje albo Kalinski
Kalwaria obecny zostanie
Kety kleczar wygra zapamiętać zapisać zanotowac
Cytować
+1 #19 MAKS 2017-09-25 21:06
" ma wygraną w kieszeni" dobre sobie.A kto na niego będzie głosował?? Chyba,że na wsi bo w Wadowicach już się na nim poznali.
Cytować
-6 #20 opozycji brak 2017-09-25 21:30
Od początku kadencji kilka przegranych osób pisze co by to nie zdziałało na miejscu Klinowskiego... za rok nowe wybory, a oni nie mają nawet osoby, która mogłaby się z burmistrzem zmierzyć...czyl i piszą z zawiści i postawienia na złego konia, król jest nagi ;-)
Cytować
+1 #21 T. 2017-09-25 21:57
Klinowski obiecywał bycie burmistrzem przez JEDNĄ kadencję. To raz. Dwa - co tak naprawdę zrobił przez 3 lata? Ja rozumiem, ciężko już tu coś zrobić (jest kino, basen, WCK, bus - super pomysł!), ale jakiś poważny inwestor mógłby tu zagościć?
Starosta za to naprawdę GIGA pieniądze załatwił dla szkół, widać, że facet ma pomysły i wie skąd kasę brać.
Mój typ.
Cytować
-12 #22 sprawdzony 2017-09-25 22:16
Bartosz Kaliński oficjalnie kandydatem PIS na burmistrza Wadowic, tak było ustalone na spotkaniu w Myślenicaach a Jan Szewczyk w Mucharzu a W Tomicach Mirek Tłomak chyba
Cytować
+5 #23 traugut 2017-09-25 22:18
Słyszałem że Kaliński był u Janiso bus prosić o kase na kampanie wyborczą bo startuje na burmistrza Wadowic
Cytować
+6 #24 NIE DLA PISKUKIS 2017-09-25 22:24
Cytuję sprawdzony:
Bartosz Kaliński oficjalnie kandydatem PIS na burmistrza Wadowic, tak było ustalone na spotkaniu w Myślenicaach a Jan Szewczyk w Mucharzu a W Tomicach Mirek Tłomak chyba

Garniak nie czyni burmistrzem Kalińskiego Gendera, kamizela inżynierska również, ale kogóż pisy mogą namaszczać jak tam sami spece"od niczego" Szkoły i starosta, przecież to komedia bo sam jest ledwo co zaocznie"douczo ny", pis przywraca to co było za komuny, szkoły podlegały pod odpowiednie ministerstwa.
Cytować
+12 #25 tytus 2017-09-25 22:36
Nie moge sie doczekac debaty Klinowski vs Kaliński
Cytować
+13 #26 misiewicz pisiewicz 2017-09-25 23:26
Cytuję tytus:
Nie moge sie doczekac debaty Klinowski vs Kaliński

Kto by tam z Genderem dyskutował i pojedynkował się...Gender nie posiada zdolności honorowych, ani intelektualnych , a że wiatr pisowski wywiał go za wysoko to i kiedyś upadek będzie bolesny.
Cytować
+8 #27 Jack 2017-09-25 23:35
Jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził ,dlatego uważam że trzeba oceniać ludzi po tym co dokonali jeżeli jest faktycznie dobrze w ocenie większości zostawić ,jeżeli nic nie ruszyło w kierunku polepszenia życia w mieście (transport,hand el, inwestycje )zmienić i dać szansę wykazać się innemu kandydatowi. Proste przecież znamy ludzi w naszym grajdołku więc wybierajmy a może sami nie wiemy czego chcemy ?
Cytować
+15 #28 gromnica nie pomoże 2017-09-25 23:53
Pis wadowicki to cienizna intelektualna i z gromnicą nie znajdzie tuza intelektu, na próżno szukać tam ludzi renesansu...zwy kli prości karierowicz całkiem jak partyjniacy w latach siedemdziesiąty ch czyli pisaty i cytaty to dobry
Cytować
-7 #29 kaki 2017-09-26 00:24
a ja bym widział Piotra Wyrobca, który dał się poznać jako świetny zarządca WCK
Cytować
+8 #30 Niki 2017-09-26 07:37
Na pewno nie klinowski nawiedzony nieudolny lewak,to najgorszy burmistrz tysiąclecia , wybór tego nieudacznika to porażka wyborcza
Cytować
+3 #31 roman 2017-09-26 08:29
klin to lewak a oprocz lewactwa to tylko musliny i corne sa im rowne w dziadostwie
Cytować
+17 #32 BDI 2017-09-26 08:31
zaglosuje na tego kto bedzie za jak najszybsza budowa BDI w wariancie POŁUDNIOWYM
Cytować
0 #33 lump 2017-09-26 10:26
Cytuję gonzo:
Mateusz masz moje i rodziny poparcie a wściekli niech minusują

gonzo popieram ciebie
Cytować
-9 #34 Oblatywacz 2017-09-26 10:41
Najnowszy sondaż przy piwie daje duże szanse na wygraną Pani Łaski.Uczestnic zka wielu zebrań gminnych,zna problemy Wadowic jak mało kto,dodatkowo prześladowana ,poniżana,a jak ktoś mądry powiedział ,ostatni będą pierwszymi.Doda tkowo wie jak oczyścić Wadowice i okolice z "nieproszonych gości".Wobec powyższego jesteśmy za i nie jesteśmy przeciw,!
Cytować
+4 #35 Żart jakowyś 2017-09-26 11:19
Cytuję Oblatywacz:
Najnowszy sondaż przy piwie daje duże szanse na wygraną Pani Łaski.Uczestniczka wielu zebrań gminnych,zna problemy Wadowic jak mało kto,dodatkowo prześladowana ,poniżana,a jak ktoś mądry powiedział ,ostatni będą pierwszymi.Dodatkowo wie jak oczyścić Wadowice i okolice z "nieproszonych gości".Wobec powyższego jesteśmy za i nie jesteśmy przeciw,!


Żart chyba. Ta pani nie ma żadnego poparcia. Wielki ruch, stowarzyszenie które ma uwolnić Wadowice od Klina, ma na fejsbuku o ile pamiętam... 27 lubiących ;) I z 4 osoby które prowadzą tam jakąkolwiek dyskusję, głównie o żalach jaka to biedna bo ją gnębią, że dała Klinowskiemu w pysk...

To by się mniej więcej ilościowo zgadzało: odsunięty od żłoba płaski z rodziną i paru krewnych i znajomych królika, czyli blagiery i inni.

Im dłużej ta pani będzie "opozycją" Klina tym może spokojnie myśleć o drugiej kadencji.
Cytować
+7 #36 poszukiwacz rozumu 2017-09-26 12:47
Cytuję Oblatywacz:
Najnowszy sondaż przy piwie daje duże szanse na wygraną Pani Łaski.Uczestniczka wielu zebrań gminnych,zna problemy Wadowic jak mało kto,dodatkowo prześladowana ,poniżana,a jak ktoś mądry powiedział ,ostatni będą pierwszymi.Dodatkowo wie jak oczyścić Wadowice i okolice z "nieproszonych gości".Wobec powyższego jesteśmy za i nie jesteśmy przeciw,!

Cóż za stek bzdur, baba która wszystkim ubliża robi z siebie cierpiętnicę, a jak ma te trudne dni to wali na odlew, no pięknie by urząd wyglądał. Ona nich pozna wpierw swoje problemy i znajdzie przyjaciół bo żyje prawie pół wieku i jest sama jak palec, a wszystkie znajomości są na chwilę..były już arooma cafe, był Michałek K. co z nią łaził , dalej pustka bo z każdym się skłóci. Babie się nudzi, a że kocha Klina nieodwzajemnion ą miłością to i goni za nim jak oszalała. Trudna miłość.
Cytować
-2 #37 Oblatywacz 2017-09-26 15:45
Takich poszukiwaczy rozumu i żartownisiów to ta "BABA" kupiła- by i sprzedała w try miga.A i urząd wysprzątała-by dokładnie.Tej Pani to się poprostu należy.Niech żyje BABA Burmistrz.!!!
Cytować
+2 #38 @oblatywaczu 2017-09-26 18:26
Cytuję Oblatywacz:
Takich poszukiwaczy rozumu i żartownisiów to ta "BABA" kupiła- by i sprzedała w try miga.A i urząd wysprzątała-by dokładnie.Tej Pani to się poprostu należy.Niech żyje BABA Burmistrz.!!!

Pierwsze to niech babsztyl wulgarny posprząta wokół siebie, żałosna to postać, człowiek, który nie ma wstydu jest nic nie wart. Startować sobie może tylko jest problem w tym kto takiego cudaka kłamliwego bierze. Każde miasto ma jakiegoś odlota...Wadowi ce też.
Cytować
0 #39 Zwolennik BDI 2017-09-26 21:00
zagłosuję na tego kto będzie za jak najszybsza budowa BDI w wariancie POŁUDNIOWYM.

Dobry pomysł
Cytować
-8 #40 Denj 2017-09-27 00:50
A dla mnie burmistrz lewak to najlepsza z możliwych opcji :D oddam głos na Kolonowskiego!
Cytować
-7 #41 Denj 2017-09-27 00:51
Cytuję Denj:
A dla mnie burmistrz lewak to najlepsza z możliwych opcji :D oddam głos na Kolonowskiego!


Klinowskiego, sorry, literówka :/
Cytować
+8 #42 Straszno i śmiesznie 2017-09-27 21:41
Bo każdy z Klinowskim wygra. Gdyby miotłę na listę wpisać jako kontrkandydata dla obecnego burmistrza, to też wygrałaby z nim wybory. Bo druga kadencja Klinowskiego zmiotłaby Wadowice z mapy powiatu. Większego psuja historia tego miasta nie pamięta.
Cytować
+1 #43 Tu-154 2017-09-29 12:04
Chcecie głosować na człowieka, który zlikwidował mieszkańcom okolicznych miejscowości przystanek na Pl.Kosciuszki, który zablokował BDI i dzisiaj stoimy w korkach, człowieka który z bezinteresownej mściwości uniemożliwia funkcjonowanie popularnej restauracji, człowieka który oskarżał poprzednią burmistrz że kradnie i tego do dzisiaj nie udowodnił. Burmistrza, który chciał za bezcen sprzedać majątek gminy a teraz chce położyć na łopatki drobny handel. Osobnika, który nawet roboty gwarancyjne wykorzystuje, żeby mieszkańcom zrobić na złość. Bez kłopotu mogły być prowadzone na jednym pasie. Dzisiaj,gdy przejazd przez rynek mógłby funkcjonować, wykonawca, zapewne na zlecenie władzy, przeniósł się pod urząd gminy zostawiając do zalania betonem 2m2 na ulicy Jagiellońskiej.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.