Mobilna biblioteka na kołach, w której mieszkańcy mogliby wypożyczyć książki, komiksy, filmy, gry
Mobilna biblioteka na kółkach? W Andrychowie mają taki pomysł

Mobilna biblioteka na kołach, w której mieszkańcy mogliby wypożyczyć książki, komiksy, filmy, gry wideo, czy gazety? W Andrychowie zastanawiają się nad takim rozwiązaniem, delegacja z magistratu pojechała "podpatrzeć" takie rozwiązanie w miejscowości Gostyń.

Pomysł z mobilnymi bibliotekami jeżdżącymi po kraju nie jest nowy. W PRL funkcjonował on całkiem sprawnie i był chyba dobrym pomysłem, bo dzięki autobusowi na kółkach, mieszkańcy, zwłaszcza małych miejscowości, mieli regularny dostęp do książek czy prasy. Takie rozwiązania zresztą działają z powodzeniem i obecnie np. w Danii czy Szwecji. Na swój grunt chce przenieść go Andrychów.

Stąd w poniedziałek (07.06) delegacja z andrychowskiego magistratu w osobach: dyrektor biura burmistrza Agnieszki Gierszewskiej, dyrektorki biblioteki publicznej Sylwii Błasiak, radnej Ewy Wątroby, radnego Jakuba Guzdka, pracowników biblioteki Darii Rusin i Bartłomieja Greli oraz redaktora naczelnego Nowin Andrychowskich Marka Nycza, wybrała się do miejscowości Gostyń. To właśnie tam w czasie pandemii uruchomiono pierwszego w Polsce bibliobusa, który zastąpił upadające wiejskie filie bibliotek. W trzy miesiące w bibliobusie zapisało się 105 nowych czytelników, więc wynik całkiem niezły.

 

Koszt takiej mobilnej biblioteki w Gostyniu to 100 tysięcy złotych: 50 kosztował pojazd, drugie tyle przystosowanie go do nowej funkcji. Bibliobus w miejscowości Gostyń objeżdża, od poniedziałku do piątku, 21 wiosek i 2 dzielnice. W wyznaczonych punktach bibliobus przebywa około godziny, przywożąc zamówione książki a także na bieżąco zmieniając dostępny w pojeździe księgozbiór. Bibliobus odwiedza także festyny, jarmarki czy inne plenerowe imprezy.

Pomysł ma zostać przedstawiony radnym Rady Miejskiej w Andrychowie na czerwcowej sesji, którzy zadecydują, czy wprowadzić takie rozwiązanie również w gminie Andrychów.

 

(MG)
(zdjęcia: Nowiny Andrychowskie)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Mieszkaniec 2021-06-09 14:22
Jak to jest że W Andrychowie tyle sie dzieje tyle fajnych pomysłów
A w ciulowicach taka lipa miasto zaniedbane brudne i bez rozwoju ?
Cytować
0 #2 Mieszkaniec 2021-06-09 14:22
Jak to jest że W Andrychowie tyle sie dzieje tyle fajnych pomysłów
A w ciulowicach taka lipa miasto zaniedbane brudne i bez rozwoju ?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.