Jest takie miejsce w Tomicach, gdzie choć raz powinien zajrzeć każdy miłośnik malarstwa, rzeźby i z
Bałysówka ma pięć lat

Jest takie miejsce w Tomicach, gdzie choć raz powinien zajrzeć każdy miłośnik malarstwa, rzeźby i zabytków. To galeria sztuki Bałysówka, która właśnie obchodzi swoje pięciolecie. Z tej okazji otwarto kolejną wystawę "5 zmysłów".

W czwartek (1.05) w galerii sztuki Bałysówka (Tomice 179) odbyło się uroczyste otwarcie kolejnej wystawy "5 zmysłów". Okazja nie byle jaka: dokładnie pięć lat temu Mira Sabatowicz wraz z Jackiem Packiem po raz pierwszy zaprosili pod strzechę tego niezwykłego miejsca miłośników sztuki prezentując wystawę "Dopóki Jesteśmy".

Tu jest inaczej.... Przekraczając progi "Bałysówki" wchodzimy w świat pełen zmysłowych doznań, w świat sztuki, w którym zmysły odbiorców zanurzają się w działa artystów, pozwalają na ich poznawanie, przeżywanie, zrozumienie, interpretowanie. Tu od pięciu lat zderzają się zmysły wzroku, słuchu, smaku, zapachu i dotyku - mówił Adam Kręcioch, wójt gminy Tomice.

To prawda: tuaj powinien zajrzeć każdy miłośnik malarstwa, rzeźby, zabytków i... kotów. W Bałysówce, która prócz tego, że można w niej poznać twórczość wielu lokalnych artystów, mieści się w niezwykłym budynku i stanowi miejsce spotkań twórców, miłośników sztuki i artystycznie uzdolnionej młodzieży.

Tu skupili się artyści tworzący niebywałą grupę, spotykający się regularnie, inspirujący się wzajemnie i przemawiający wspólnym głosem: Jan Bednarz, Edward Figlewicz, Grzegorz Giermek, Jakub Giermek, Zbigniew Jurczak, Maria Koman, Janina Kurnik, Tadeusz Kurnik, Irena Lurie-Chudy, Andrzej Masianis, Ireneusz Młynarczyk, Marek Łasak, Tadeusz Maj, Grażyna Obersztyn, Józef Ogiegło, Elżbieta Siwek, Urszula Dąbrowa-Toczko, Tatiana Tokarczuk, Małgorzata Wójtowicz, Andrzej Wrona, Roman Wróbel, Stanisław Zachura oraz Mira Sabatowicz.

Do wspólnego świętowania jubileuszu pięciolecia oraz obejrzenia nowej wystawy właściciele galerii zaprosili m.in. wójta gminy Tomice Adama Kręciocha, przewodniczącego rady powiatu wadowickiego Józefa Łasaka, radnego powiatu wadowickiego Zbigniewa Jurczaka, sekretarza gminy Tomice Ryszarda Góralczyka oraz sołtysa wsi Tomice Stanisława Kręciocha. Nie zabrakło też zaprzyjaźnionych artystów oraz mieszkańców gminy.

(LG, MG)
(zdjęcia: LG)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+7 #1 koneser 2014-05-02 12:19
Bałysówka i muzeum Krausa to jedyne w okolicy ostoje sztuki, kultury i muzealnictwa. Reszta jest tylko repliką.
Cytować
-1 #2 To prawda. 2014-05-02 16:22
Szkoda, że nie zauważalna dla władz gminy Tomice, usłużnej prośbom władz gminy Wadowice. Bałysówka politycznie niegroźna, artystycznie jako taka, więc pchają się Kręcioch z Góralczykiem nawet oknami. Krausowi obiecują, ale nie mogą, po wadowicka władza by się na nich obraziła.
:sad:
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.