Sezon rowerowy w pełni, na drogach brakuje rowerzystów, którzy korzystając z pogody, uprawiają ulubi
Policja przypomina, co każdy rowerzysta powinien wiedzieć i przestrzegać

Sezon rowerowy w pełni, na drogach brakuje rowerzystów, którzy korzystając z pogody, uprawiają ulubione hobby czy korzystają z roweru jako środek komunikacji. Policja przypomina to, co każdy cyklista powinien wiedzieć i przestrzegać.

Sezon rowerowy w pełni, choć na naszych drogach ścieżek rowerowych wciąż jest zbyt mało, wszędzie widać miłośników tego jednośladu. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie  z tej okazji przypomina, co cyklista powinien wiedzieć i przestrzegać.

Obowiązkowe wyposażenie roweru to sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej z przodu, co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu, o kształcie innym niż trójkąt. Mundurowi przypominają również, że dla własnego bezpieczeństwa rowerzysta powinien jeździć w kasku ochronnym, a po zmroku w kamizelce odblaskowej

Kiedy można jechać po chodniku? Kiedy rowerzysta opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Jakie należy posiadać uprawnienia, by poruszać się po drogach publicznych? Dzieci do lat 10 tylko pod opieką osoby dorosłej ( w myśl prawa taki małoletni cyklista traktowany jest jak pieszy), dzieci od lat 10, jeśli posiadają kartę rowerową, osoby, które ukończyły 18 rok życia bez karty ale dobrze mieć  dowód osobisty, by w razie kontroli  potwierdzić swój wiek

Warto wiedzieć, że rowerzysta powinien przestrzegać zasad bezpieczeństwa: co najmniej jedna ręka powinna spoczywać na kierownicy, nogi na pedałach lub podnóżkach   jeden za drugim  a nie obok siebie (można jechać obok siebie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie stwarza to zagrożenia i nie utrudnia ruchu  innym) a także zakazane jest trzymanie się innych pojazdów w trakcie jazdy
    

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 Hah 2018-06-14 13:29
Ciekawy artykuł aczkolwiek po co ?
Może wreszcie ktoś szczerze i konkretnie napisze że to pic na wode .
Mozesz spełniac wszystkie te normy a i tak sie do ciebie przypiepsza bo tak bo moga i zawsze tak jest
By zylo sie lepiej
Cytować
+6 #2 Paweł 2018-06-14 14:25
Mam propozycję: zezwolić jeździć swobodnie rowerom po chodnikach z zastrzeżeniem, że pieszy ma zawsze pierwszeństwo.
Cytować
0 #3 Mariolka@ 2018-06-18 17:11
Zgadzam się z Pawłem - nie ma dróg rowerowych w naszej okolicy - wystarczającej ilości. wielu kierowców zwłaszcza młodych jest często pod wpływem , albo po narkotykach. Czy władze o tym nie wiedza? Jeżdżę po chodnikach ile i jak się da , bo dla mnie moje zdrowie i życie jest najważniejsze. Czy Policja czyta te artykuły?Prawo nie zawsze jest mądre , a w naszym kraju często głupie i nie życiowe. Dlaczego? Ano dlatego , żeby beton prawniczy na tym zarabiał. Ot i cały sekret.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.