Na ulicy Lwowskiej coraz bardziej widać słynny woonerf, którego przeciwnikiem był obecny burmistrz mi
Na Lwowskiej powstaje słynny woonerf. Tyle, że będą nim jeździć samochody...

Na ulicy Lwowskiej coraz bardziej widać słynny woonerf, którego przeciwnikiem był obecny burmistrz miasta. Pomysł poprzednika Mateusza Klinowskiego jest realizowany, tyle, że będą tutaj jeździć samochody. Dobry pomysł?

Od stycznia tego roku trwa II etap remontu ulicy Lwowskiej, tym razem na odcinku od wadowickiego rynku do skrzyżowania ulicy Poprzecznej i Legionów. Wybudowano tu spore rondo, kładzione są krawężniki i nowe chodniki. Wcześniej wykonano prace podziemne związane z kanalizacją. Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość, bo ten odcinek jest obecnie jednokierunkowy, również piesi nie mają łatwo z powodu błota, kałuż i tymczasowo zamkniętych miejscami części chodnika.

Chichotem historii jest to, że na tym odcinku ulicy powstaje jednak słynny woonerf, który tak nie podobał się burmistrzowi Bartoszowi Kalińskiemu i jego medialnym klakierom przed kampanią wyborczą. Widać to już coraz bardziej: zwężona ulica, która wkrótce wyłożona będzie kostką a także szerokie chodniki: to projekt powstały jeszcze za czasów burmistrza Mateusza Klinowskiego, z którym tak walczył obecny włodarz jeszcze będąc starostą.

Przypomnijmy, że woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Woonerf jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Podstawą jest tutaj rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego, ale nie wyklucza możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej. Tego typu rozwiązanie pojawiło się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Holandii, jako reakcja na wzrost liczby samochodów w strefach szkół i strefach zamieszkania. Woonerfy popularne są w Amsterdamie, Berlinie, czy Kopenhadze. Jeden z pierwszych w naszym kraju woonerfów powstał w 2014 roku w Łodzi na ulicy 6 sierpnia.

Woonerf na ulicy Lwowskiej miał wprowadzić nowe walory estetyczne w tym miejscu, z priorytetem dla pieszych i rowerzystów, czyli być połączeniem ulicy, deptaku, parkingu i miejscem spotkań mieszkańców z drzewami i ławkami. Taki deptak z kawiarniami, cukierniami i miejscami odpoczynku.

Tak to miało wyglądać:

 

Obecny burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński wprowadził kilka małych zmian: zmienił wysokość krawężników, a także elementy małej architektury, bo na większe poprawki nie było szans: gmina nie dostałaby wtedy przewidzianej na projekt dotacji. Stąd nie będzie tutaj huśtawek, bo przez woonerf będą jeździć wbrew pierwotnym zamierzeniom samochody.

Mieszkańcy zastanawiają się jednak, czy taki mariaż starego projektu z nowym, gdzie na wąskiej, wyłożonej kostką ulicy, po której będą poruszać się samochody, z nadmiernie szerokimi, niewykorzystanymi chodnikami, to dobry pomysł. Nikt raczej nie będzie wysiadywał na ławkach przy ruchliwej, pełnej spalin z samochodów ulicy. Z kolei kierowcom niekoniecznie podobać się musi przeciskanie się wąską, wyłożoną kostką droga...

Prace związane z remontem mają zakończyć się do 30 listopada 2021 roku, ale jest szansa, że stanie się to wcześniej. Po całym remoncie Lwowska - centralna ulica w naszym mieście, ma się zmienić nie do poznania i stanie się wizytówką Wadowic. Wzdłuż drogi powstanie ścieżka rowerowa ze specjalną stacją serwisową. Pojawi się 30 stojaków na rowery, 42 nowe ławki, oraz 23 kosze na śmieci z funkcją segregacji .  Koszt prac to blisko 15 milionów złotych, z czego aż 6,2 miliona złotych to dofinansowanie, które gmina Wadowice otrzymała z Funduszu Dróg Samorządowych. To największa dotacja FDS spośród wszystkich gmin w Małopolsce. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowo-Mostowe DROG – BUD. Sam pomysł remontu ulicy jak i projekt powstał jeszcze za czasów burmistrza Mateusza Klinowskiego.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 MAKS 2021-07-22 15:13
Panie redaktorze wreszcie napisał pan prawdę.
Cytować
+28 #2 nie 2021-07-22 15:45
Tak, już lecę tam siedzieć i patrzeć na banki, pocztę, upadłe sklepy i opustoszałą komendę policji, atrakcja jak cholera. Akurat ten pomysł Klinowskiego był od początku idiotyczny.
Cytować
+16 #3 Inna 2021-07-22 16:24
A gdzie te drzewa ja się pytam ? B3dą w tych czarnych trumnach ?
Cytować
-8 #4 Buhaha 2021-07-22 16:24
Słynny woonerf? Chyba pedalski wynalazek.
Cytować
+12 #5 Ania 2021-07-22 17:17
Ładnie to miało wyglądać.... lecz niestety...
Cytować
+22 #6 Antek 2021-07-22 17:56
Najlepsza jest ścieżka rowerowa która robi za parking, no ale nacisk w tym woonerf jest przecież na pieszych i rowerzystów. Szkoda tylko że policja o tym nie wiem bo przejeżdża obojętnie obok samochodów na ścieżce.
Cytować
+19 #7 Lidka 2021-07-22 18:43
W każdym normalnym państwie buduje się szerokie drogi i miejsca do parkowania. Tymczasem w Wadowicach zwęża się wszystko co tylko możliwe. Polak potrafi !!! :lol: :lol: :lol: Betonowania ciąg dalszy.
Cytować
+5 #8 Gość 2021-07-22 19:14
Cytat:
Stąd nie będzie tutaj huśtawek
UWAGA - dla wielu to będzie szok !

Panie Marcinie Guzik niech Pan popatrzy na to zdjęcie "huśtawki" ( tam gdzie siedzi przeźroczysty człowiek ):
https://wadowiceonline.pl/images/stories/ZDJECIA/2016/burmistrz_ma_plany_na_lwowska_zaprasza_na_konsultacje/galeria/03.jpg

następnie popatrzy w lustro i powie sobie prawdę:
to nie ma prawa działać jak huśtawka bo z tyłu są pręty na których jest roślinność - więc od samego początku to był mit że tam będą jakieś huśtawki.
Cytować
+7 #9 Do Tedi 2021-07-22 19:22
Cytuję Tedi:
"Stąd nie będzie tutaj huśtawek,.."
"Pojawi się ,..., 13 huśtawek"
To w końcu jak, będą te huśtawki czy ich nie będzie?


Czy Ty widzisz te pręty metalowe z tyłu po których rozpościera się roślinność :-* jakby to była huśtawka przy pierwszym ruchu zaliczasz ostry dzwon :o

Cytat:
projekt powstały jeszcze za czasów burmistrza Mateusza Klinowskieg
Jako prawnik poległ totalnie, jako idea huśtawki z prętami z tyłu to :D i dlatego nie jest już burmistrzem.
Cytować
+9 #10 Adrian 2021-07-22 20:21
To co pasuje 800-tysięcznemu miastu, może nie pasować dla 20-tysięcznegoi i ten pomysł nie pasuje. a ten plan jest jak poprzedni burmistrz przerost formy na treścią typowego egocentrycznego fircyka, wymyślił sobie faraoniczny projekt, który w zamyśle pewnie kiedyś miał gdzieś mieć tabliczkę z jego nazwiskiem. Te bujaczko ławeczki jedyne do czego doprowadza to wypadki, bo ludzie będą się na tym kiwać, a pijane tigerem albo piwem ogiery 15-26 sprawdzą w piątkowy wieczór jak wysoko, tego jestem pewny, i coś się urwie. Siedzenie tam dla relaksu ,paradne, po co tam siadać na co patrzeć, kpina. Poza tym od tego polbruku będzie grzało, oj będzie grzało. Do tego drobiazgi takie jak śmieci, gdzie? do tych czarnych trumnodonicyek też? Bo tam wylądują wiecie o tym? Pierwszy w Polsce recykling plastiku i papieru przez suszenie kompost full eko tak ? Bo więcej pieszych to więcej śmieci, ten samotny kosz ma wystarczyć?. Chyba trzeba zrobić kanał na YT , najbardziej bezużyteczny deptak w Polsce i zacząć nagrywać te tłumy na rowerach i pieszo na tych 200 metrach kpiny z logiki.
Cytować
+10 #11 Przemyślenia 2021-07-22 22:28
1. Zajazd przed pocztą jest symboliczny ile tam aut wejdzie 2-3, a jakie jest zapotrzebowanie - miejsca parkingowe powinni ciągnąć się aż po dawny budynek Policji. I będzie problem bo ludzie będą chcieli dojechać z paczkami na pocztę ( już nawet nie wspominam że po drugiej stronie jest bank który też generuje ruch ludzi chcący zaparkować i załatwić coś ) - OBECNE ROZWIĄZANIE JEST TOTALNIE NIE PRAKTYCZNE I NIE ŻYCIOWE !

2. Centrum monitoringu będzie w dawnym budynku TPSA - gdzie zajazdy by Kowalski mógł zatrzymać się i iść np. poprosić o nagranie bo ktoś mu zarysował samochód - OBECNE ROZWIĄZANIE JEST TOTALNIE NIE PRAKTYCZNE I NIE ŻYCIOWE !

3. Jeszcze tylko otwórzcie coś w starym budynku Policji i ludzie zaparkują....gd zie.....na miejscu dla poczty

Cytat:
to projekt powstały jeszcze za czasów burmistrza Mateusza Klinowskiego
Tak wygląda wielkie projektowanie jak się za to zabiera gość z rowerem, który zachłysnął się większym miastem. Teraz pomyślcie jakby ten człowiek zamknął tu ruch i by wysłać paczki cisnęlibyście z buta pół miasta mając np. 30 paczek. Wynika z tego że do poprzedniego projektu nie można było za wiele zmian wprowadzić by nie stracić środków i mamy co mamy: jest ładnie i super niepraktycznie ( w zarządzaniu trzeba MYŚLEĆ !!! )

Jaki będzie efekt:
Ludzie w innych częściach miasta będą parkować generując niepotrzebny ruch i zabierając miejsca postojowe na znacznie dłużej tymczasem ulica Cicha będzie pękać w szwach z parkowaniem na trzeciego piątego i trzydziestego jak to ma obecnie miejsce !
Cytować
+7 #12 Przemyślenia 2 2021-07-22 22:38
Co nas nauczył COVID-19 jako pandemia ?

Ludzie wysyłają i odbierają więcej przesyłek = większy przemiał ludzi do punktów pocztowych. Ile tam widzicie miejsc parkingowych ( to GŁÓWNA jednostka w mieście, nie oddział czy punkt ) ???
Cytować
-12 #13 @przemyslenia 2021-07-22 23:47
Tak, tak, całe Wadowice wysyłają hurtowo paczki, które dziesiątkami wożą na pocztę.
Weź się lecz na nogi, bo na głowę już za późno.
Cytować
+7 #14 Buhaha 2021-07-23 01:37
Cytuję @przemyslenia:
Tak, tak, całe Wadowice wysyłają hurtowo paczki, które dziesiątkami wożą na pocztę.
Weź się lecz na nogi, bo na głowę już za późno.


A Ty idź wyliż rowa z rodzynami swojemu naćpanemu idolowi udającemu naukowca.
Cytować
-9 #15 aLeX 2021-07-23 05:46
Cytuję Buhaha:
Słynny woonerf? Chyba pedalski wynalazek.

Wszystkie lokalne pedały już się naradzają, jak Cię tam zaciągnąć i analnie rozpieścić!!!
Ostrzegam, że taki komentarz mógł też rozpalić wielu męskich kato-heteryków. Sukienki niektórych plebanków również mogły unieść się w kroku w stronę nieba. Pedalskie wynalazki w zestawieniu z homofobiczną błyskotilwością podniecają przecież wszystkich.
Po co komu bezpieczne przestrzenie pełne zieleni, gdzie można zatrzymać się na chwilę wracając z pracy, z przychodni, z zakupów na mieście, ze spaceru z dzieckiem? Panie kochany, potrzeba nam wyłącznie więcej węgla, spalin, betonów w miastach i kościołów! Narodowo-katoli ckie złoto ociekające heteroseksualno ścią! Nowoczesność jest taka pedalska. Co więcej, woonerf to na pewno pedał w języku szatana.

O zgrozo...

PS jeżeli "Buhaha" to imię kobiece - w miejsce "Pana kochanego" proszę sobie mentalnie wstawić zwrot "Pani najukochańsza"!
Cytować
-7 #16 OSA 2021-07-23 12:03
MOŻE KIEDYŚ ZROBIĄ COŚ SENSOWNEGO W MIEŚCIE, BO NA RAZIE WIECZNIE TYLKO REMONTY I PRZEBUDOWY, A KORKI JAK SĄ TAK SĄ.
Cytować
+4 #17 Antek 2021-07-23 15:43
Cytuję Lidka:
W każdym normalnym państwie buduje się szerokie drogi i miejsca do parkowania. Tymczasem w Wadowicach zwęża się wszystko co tylko możliwe. Polak potrafi !!! :lol: :lol: :lol: Betonowania ciąg dalszy.


W każdym normalnym państwie zwęża się drogi a nie poszerza. Wąskie drogi są bezpieczniejsze . W Jaworznie odkąd zwęzili wszystkie drogi liczba wypadków spadła pięciokrotnie a liczba wypadków śmiertelnych jest najniższa w kraju bo niemal zerowa.
Cytować
+6 #18 Tedi 2021-07-23 18:52
Cytuję Do Tedi:
Cytuję Tedi:
"Stąd nie będzie tutaj huśtawek,.."
"Pojawi się ,..., 13 huśtawek"
To w końcu jak, będą te huśtawki czy ich nie będzie?


Czy Ty widzisz te pręty metalowe z tyłu po których rozpościera się roślinność :-* jakby to była huśtawka przy pierwszym ruchu zaliczasz ostry dzwon :o

Cytat:
projekt powstały jeszcze za czasów burmistrza Mateusza Klinowskieg


Jako prawnik poległ totalnie, jako idea huśtawki z prętami z tyłu to :D i dlatego nie jest już burmistrzem.
Z tym nie polemizuję, pokazałem tylko sprzeczności występujące w tekście i to, że autor tekstu chyba nie wie, która wersja jest prawdziwa więc wypisuje obie ( druga metodą kopiuj- wklej)
A miała z tego artykułu wynikać jakąś informacja.
Cytować
+4 #19 Kiłkujadek 2021-07-24 10:08
Cytuję Antek:
Najlepsza jest ścieżka rowerowa która robi za parking, no ale nacisk w tym woonerf jest przecież na pieszych i rowerzystów. Szkoda tylko że policja o tym nie wiem bo przejeżdża obojętnie obok samochodów na ścieżce.

Chyba troszkę mijasz się z prawdą. Zaparkuj na ścieżce to zaraz zobaczysz Policję :)
Nie wiem dlaczego pomysłodawca , czyli jak wynika z artykułu poprzedni Burmistrz, nie połączył ściezki rowerowej z tą która ma powstać za mostem i dlaczego ścieżka kończy się przed rondem, a raczej rondami.
Cytować
+5 #20 Antek 2021-07-24 13:50
Cytuję Kiłkujadek:
Cytuję Antek:
Najlepsza jest ścieżka rowerowa która robi za parking, no ale nacisk w tym woonerf jest przecież na pieszych i rowerzystów. Szkoda tylko że policja o tym nie wiem bo przejeżdża obojętnie obok samochodów na ścieżce.


Jeżdżę codziennie tą ścieżką rowerową i po jednej stronie przy "Smakach Azji" zawsze stoją samochody na ścieżce rowerowej a po drugiej stronie przy monopolowym bardzo często. Nieraz policja przejeżdżała czy straż miejska i zero reakcji.
Chyba troszkę mijasz się z prawdą. Zaparkuj na ścieżce to zaraz zobaczysz Policję :)
Nie wiem dlaczego pomysłodawca , czyli jak wynika z artykułu poprzedni Burmistrz, nie połączył ściezki rowerowej z tą która ma powstać za mostem i dlaczego ścieżka kończy się przed rondem, a raczej rondami.
Cytować
-5 #21 osm 2021-07-24 22:51
...stojaki , ławki , kosze na śmieci - 15 milionów ...
a na odcinku : stara policja - rynek , może kursować komunikacja miejska ...
Cytować
-2 #22 Mieszkaniec 2021-07-29 10:16
Cytat:
Chyba troszkę mijasz się z prawdą. Zaparkuj na ścieżce to zaraz zobaczysz Policję :)
Nie wiem dlaczego pomysłodawca , czyli jak wynika z artykułu poprzedni Burmistrz, nie połączył ściezki rowerowej z tą która ma powstać za mostem i dlaczego ścieżka kończy się przed rondem, a raczej rondami.
Haha jawna opłacana próba zwalnia fuszerki obecnego włodarza na poprzednika
Czysty opłacany trolling
Jaki żałosny musi byc kalinski żeby opłacac ludzi w necie to tuszowania swoich kłamstw i fuszerki WSTYD


Tak jak ktoś wkleił to sie znów dzieje

https://wadowiceonline.pl/polityka/4766-asystent-ewy-filipiak-nie-moze-pogodzic-sie-z-porazka
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.