Od poniedziałku (13.11) w całym kraju obowiązuje nowy Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowcó
CEPiK 2.0 wszedł w życie. Są problemy z działaniem

Od poniedziałku (13.11) w całym kraju obowiązuje nowy Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Problem z tym, że z jego działaniem są poważne problemy...

W poniedziałek (13.11) w całym kraju obowiązuje nowy Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Co się zmieniło?

Do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) na bieżąco będą przekazywane dane o badaniach technicznych pojazdów, także te z negatywnym wynikiem, co ma wyeliminować przypadki, kiedy kierowcy do skutku odwiedzają stacje diagnostyczne.

Zwiększono też zakres danych wprowadzanych do CEP. Będą tu trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym. Takie informacje są szczególnie istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów używanych.

Kolejną nowością jest to, że prócz zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie musiał przekazywać do CEP informacje o szkodach istotnych, do jakich doszło w aucie podczas wypadku (w przypadku pojazdów nieubezpieczonych).

Nowe uprawnienia uzyskała Straż Graniczną, która od teraz może zatrzymywać dowody rejestracyjne pojazdów i pozwolenia czasowe na prowadzenie auta. Informacja o zatrzymaniu takiego dokumentu trafi następnie do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Według minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej zmiany pozwolą na "uzyskanie wyższej jakości danych, a tym samym podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa obrotu pojazdami na rynku wtórnym".

Niestety system musi jednak najpierw poprawnie działać, a już w ostatnich tygodniach media donosiły o poważnych problemach z systemem informatycznym, nad którym pracował podlegający resortowi cyfryzacji Centralny Ośrodek Informatyki.

Jak to jest w Wydziale Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Wadowicach? Sprawdziliśmy...

Z prawem jazdy zapraszamy, jeśli chodzi o pojazdy, niech pan się wstrzyma... – usłyszeliśmy w słuchawce, kiedy zapytaliśmy czy są jakieś problemy z CEPIK 2.0 i czy załatwimy szybko sprawę z prawem jazdy i rejestracją pojazdu..

Kto nie ma pilnej sprawy w tym wydziale, radzimy mu więc poczekać. Oszczędzi sobie stania w kolejkach i frustracji...

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+10 #1 W PiSdu... 2017-11-13 11:03
Czego się dotknie ten rząd to spierd... Ehhh
Cytować
-7 #2 Gość 2017-11-13 11:42
Cytuję W PiSdu...:
Czego się dotknie ten rząd to spierd... Ehhh


BZDURA !!!
Dzięki tej zmianie skończy się kombinatorstwo, cofanie liczników, sprzedawanie padak, sprawdzanie auto które miały zostać zezłomowanie na zachodzie itp.

System może mieć problem bo ludzie dopiero uczą się z niego korzystać na skalę krajową i masowo - taki stan rzeczy na pewno jest kwestią tylko czasu.
Cytować
+1 #3 do gość 2017-11-13 14:27
W jaki sposób ta zmiana wpłynie na to, że nie będę cofane liczniki, nie będę sprzedawane padaki?? Na jakiej podstawie opierasz swoje tezy?
Cytować
-4 #4 Gość 2017-11-13 16:55
Cytuję do gość:
W jaki sposób ta zmiana wpłynie na to, że nie będę cofane liczniki, nie będę sprzedawane padaki?? Na jakiej podstawie opierasz swoje tezy?


Przy każdym przeglądzie wszelkie informacje odnośnie samochodu lądują w centralnym rejestrze.

System Ewidencji Pojazdów i Kierowców Zawierać będzie więcej danych o każdym aucie i jeżeli dane będą niekompletne, rejestracja nie będzie możliwa.

W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. Straż Graniczna będzie przekazywać do systemu informacje o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych oraz pozwoleniach czasowych.


W skrócie skończy się kombinowanie bo przed zakupem mając vin będziesz mógł sobie przez internet sprawdzić historię - łącznie ze wszystkimi nieudanymi próbami.
Cytować
-1 #5 do gość 2017-11-13 20:32
Cytat:
Przy każdym przeglądzie wszelkie informacje odnośnie samochodu lądują w centralnym rejestrze.
a teraz niby nie ma takich informacji?? Jedynie co pojawi się w CEPIKu to to, że jak ktoś nie przejdzie przeglądu to będzie taka informacja, że nie przeszedł.

Co do cofania liczników, to przecież przejechane kilometry już od kilku ładnych lat są dostępne w CEPIKu - nie bardzo rozumie jak wprowadzenie informacji o tym, że samochód nie przeszedł przeglądu, czy zatrzymanie dowodu przez Straż Graniczną wpłynie na proceder cofania liczników, czy też sprzedawanie padak?

Możesz uzasadnić? Bo wklejanie cytatów, czy założeń system to ja rozumie, ale jak to na to wpłynie??
Cytować
0 #6 do gość 2017-11-13 23:45
Lizodup koryta plus z Ciebie!!!
porażka z tymi pisowcami, wszędzie widzą sukcesy zwłaszcza w porażkach i potknięciach!
Przecz z tą obłudą!!!
Cytować
0 #7 jola8 2018-12-14 11:32
Cepik jest poteznym programem, wiec moze miec problemy z dzialaniem. Duzo o tym mozna przeczytac tutaj: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/cepik
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.