Nasz region jest chętnie odwiedzany nie tylko przez osoby, które szukają możliwości spędzenia aktyw
Pielgrzymi wybierają Małopolskę i Wadowice

Nasz region jest chętnie odwiedzany nie tylko przez osoby, które szukają możliwości spędzenia aktywnego wypoczynku czy podziwiania wyjątkowych krajobrazów. Wiele osób z całego świata decyduje się na przyjazd do Małopolski jak i do Wadowic dla uniesień duchowych.

Małopolska przyciąga historią, tradycją i wielokulturowością. Nasz region od wieków jest nie tylko domem dla przedstawicieli wielu kultur i tradycji, ale też celem pielgrzymek wyznawców wielu religii. Bogatą spuściznę Małopolski widać niemal na każdym kroku – w tym zapierające dech w piersiach kościoły, bożnice i cerkwie, a w nich urzekające malowidła, witraże czy ikonostasy – mówił Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszary turystyki i dziedzictwa kulturowego podczas otwarcia I Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej, który odbywa się w Krakowie.

W 2016 roku co piąta osoba z zagranicy jako cel podróży do Małopolski wskazywała cel religijny. Ogromny udział miały w tym Światowe Dni Młodzieży, w których wzięli udział młodzi pielgrzymi ze 180 krajów całego świata, 900 biskupów i 5,5 tysiąca akredytowanych dziennikarzy. Wszyscy uczestnicy ŚDM mogli zobaczyć zarówno największe obiekty sakralne, w tym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, Katedrę Wawelską czy też odwiedzić Wadowice – rodzinne miasto Karola Wojtyły.

Będąc w Małopolsce warto odwiedzić też wpisane w 2003 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościoły w Binarowej, Dębnie, Lipnicy Murowanej i Sękowej. Znajdują się one na urokliwym Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Drewniane kościoły katolickie na liście UNESCO to jednak nie wszystko. W 2013 roku dopisano do niej też 16 drewnianych cerkwi z Polski i Ukrainy, spośród których cztery znajdują się w Małopolsce (w powiatach gorlickim i nowosądeckim). Małopolskę każdego roku odwiedza też wielu wyznawców judaizmu, którzy pielgrzymują nie tylko do Krakowa, ale też do licznych miast i miasteczek Małopolski, w tym również do Wadowic, które mogą pochwalić się zachowanym pięknym kirkutem. Nadal można w nich znaleźć ślady wielowiekowej obecności Żydów.

W odbywającym się w dniach 8-12 listopada  kongresie biorą udział specjaliści z zakresu turystyki i pielgrzymkowej z 25 krajów. W trakcie wydarzenia czekają na nich nie tylko interesujące prelekcje i wykłady, ale też spotkania z wystawcami – przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultury i miejsc turystycznych z całej Małopolski. Uczestnicy kongresu biorą udział też do najbardziej interesujących miejsc Małopolsce, w tym m.in. Krakowa, kopalni soli w Wieliczce, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau czy Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

(MG)
(zdjęcie: malopolska.pl

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.