Trwają prace projektowe nad modernizacją linii kolejowej 117. Według projektów, wiadukt w Kleczy Doln
Przejazd kolejowy zastapi wiadukt w Kleczy. Wadowice czeka pociągowa rewolucja

Trwają prace projektowe nad modernizacją linii kolejowej 117. Według projektów, wiadukt w Kleczy Dolnej ma zniknąć a zastąpi go zautomatyzowany przejazd strzeżony. Jak zapowiada burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, to nie koniec kolejowych rewolucji w Wadowicach...

Jak już informowaliśmy, od jakiegoś czasu trwają prace projektowe nad modernizacją linii kolejowej 117 Kalwaria Lanckorona - Wadowice - Andrychów - Bielsko, łączącą nasze miasto drogą kolejową zarówno z Bielskiem jak i z Krakowem. 17 maja tego roku na wniosek burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego odbyło się w Urzędzie Miejskim w Wadowicach spotkanie władz kolejowych a także przedstawicieli samorządów (Bielska Białej, Kęt, Andrychowa i Kalwarii Zebrzydowskiej), które znajdują się na terenie przebiegu tej linii. Mówiono głównie o remoncie i likwidacji zbyt dużej ilości przejazdów kolejowych.

Teraz burmistrz Klinowski zdradził na swoim blogu nieco więcej informacji w tej sprawie. Przebudowę sfinansują samorządy wojewódzkie ze swoich regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.  Odcinek pomiędzy Kalwarią a Kętami (do granicy województwa) otrzyma kwotę 100 mln zł. Prace mają rozpocząć się już w 2018 roku. Inwestorem jest PKP PLK S.A.

Jak poinformował włodarz Wadowic, Od tamtego czasu odbyło się kilka spotkań roboczych, w czasie których ustalono szczegóły projektu. Jak się okazuje, w planach jest likwidacja wiaduktu w Kleczy Dolnej i zastąpienie go zautomatyzowanym przejazdem strzeżonym. Docelowo ma powstać tutaj wiadukt, tyle, że drogowy.

Kolejną sprawą jest budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, co pozwoli wyeliminować konieczność zmiany czoła pociągu i ma skrócić czas przejazdu o około 15 minut. Trwają też końcowe prace przy budowie takiej łącznicy w Krakowie.

Zaplanowano również budowę nowego przystanku osobowego w pobliżu osiedla Podhalanin/Łazówka w Wadowicach, co pozwoli polepszyć obsługę zachodniej części miasta a także remont, otrzymanego niedawno za darmo, dworca kolejowego. Najważniejszą sprawą będzie jednak likwidacja zbyt dużej ilości przejazdów kolejowych.

Po zakończeniu wymienionych inwestycji do Wadowic wjadą pociągi Kolei Małopolskich, które oferować będą szybkie i nowoczesne połączenia z Bielskiem i Krakowem. Zakładamy, że w godzinach szczytu pociągi odjeżdżać będą co godzinę. Pozwoli to osobom dojeżdżającym do pracy w Krakowie i Bielsku zrezygnować z używania w tym celu samochodu. Zwłaszcza, że w sąsiedztwie dworca zamierzamy zbudować sieć parkingów samochodowych i rowerowych, na których będzie można na cały dzień pozostawić swoje auta i rowery. Tak właśnie działa stosowany już w wielu większych miastach system Park & Ride — mówi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Warto dodać, że w planach jest również rewitalizacja linii kolejowej nr 103 Wadowice - Spytkowice - Trzebinia, zdewastowanej i nieczynnej dla ruchu pasażerskiego od 2002 roku, na którą zgodzili się przedstawiciele gmin leżących na jej przebiegu. Ta trasa stanowiłaby alternatywne dla linii 117 połączenie Wadowic z Krakowem, Śląskiem i była odciążeniem dla wąskiej drogi krajowej nr 28 a także połączyłaby atrakcje Zatora ze Zbiornikiem Świnna Poręba. Burmistrz nie ukrywa, że jego kolejowe plany odnośnie Wadowic to kontra do Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.

Jak widzicie, zamiast mamić Was mirażem autostrady, co do wielu lat robią politycy lokalni (bez konkretnych efektów) konsekwentnie, w przemyślany sposób stawiam na kolej. Przejęliśmy nieodpłatnie dworzec kolejowy i przyległe nieruchomości. Zaplanowaliśmy rewitalizację budynku dworca. Te działania oraz przeniesienie busów z centrum miasta na pobliski dworzec autobusowy pozwoliły nam spełnić kryteria strategii transportowej Województwa, czyli posiadanie nowoczesnego centrum przesiadkowego. To z kolei pozwala na wejście Kolei Małopolskich na nasz rynek. W oparciu o kolej planuję rozwój gospodarczy i społeczny Wadowic. Dlaczego? Wadowice ma bardzo dogodne położenie względem aglomeracji krakowskiej i śląskiej. Połączenia kolejowe umożliwią regularny dojazd do pracy naszym mieszkańcom, ale również przenoszenie się do Wadowic na stałe pracowników z klasy średniej mieszkających dzisiaj przede wszystkim w Krakowie. Ci stanowią koło zamachowe rozwoju lokalnego dla miast o podobnej wielkości i położeniu do Wadowic. O ile tylko szybko powstaną zaplanowane już osiedla mieszkaniowe (jedno już się buduje), a GDDKiA Kraków nie zdewastuje nam miasta sadowiąc w jego centrum międzynarodową drogę ekspresową. Wtedy do Wadowic nikt raczej na stałe się nie przeprowadzi. Tego scenariusza należy unikać za wszelką cen — dodaje Klinowski.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+24 #1 ja 2017-10-12 11:09
przejazd kolejowy będzie dla mieszkańców lepszy jak wiadukt? To tylko Klinowski mógł wymyślić.
Cytować
+6 #2 ja2 2017-10-12 11:18
Dojazd samochodem z Wadowic do Krakowa do pracy zajmuje mi max godzinę. Wątpie czy w godzinę byłbym w stanie dotrzeć na dworzec, zajechać do Krakowa, przesiąść się do jakiegoś MPK i dojechać do pracy.
Cytować
+27 #3 Mariusz. 2017-10-12 11:23
O jakiej autostradzie mówi nasz burmistrz??!Sam ochodów bedzie coraz więcej i będą coraz wieksze korki. Obietnicę mamy jaką mamy i ona najczesciej korkuje się to jak ludzie do dworca będą dojeźdżać? Działania pana burmistrza faktycznie nie zachecają aby osiedlali się nowi mieszkańcy, jest wręcz przeciwnie.
Cytować
+7 #4 Pacan jakich mało ! 2017-10-12 11:45
I tyle w temacie.
Cytować
+16 #5 znajomy 2017-10-12 11:54
Dlaczego Wadowice zostały ukarane takim "pataŁahem"?
Cytować
+4 #6 Gość 2017-10-12 11:56
Po co komu PKP na odcinku Kalwaria - Wadowice trudno trawić na frekwencję.
Cytować
-6 #7 diagnoza ułomności 2017-10-12 12:30
Psioczycie jakbyście byli c najmniej niepełnosprawni umysłowo.
Cytować
+5 #8 Emski 2017-10-12 13:20
To pozwoli na przejazd wysokich samochodów !!! Nareszcie !!! Takie rozwiązanie wstrzymała burmistrz Filipiak lata temu i to był jeden z głównych powodów zablokowania maspexu oraz ich przenosin do Tychów:)
Brawo Klinowski
Cytować
+10 #9 tiry na tory 2017-10-12 13:36
Mam nadzieję, że szybkie połączenie z Krakowem lub Bielskiem nastąpi expresowo, bo mnie sz..g trafia jak mam jeździć tymi ciasnymi, rzężącymi śmierdzibusami do Krakowa!
Burmistrzu masz u mnie "+" za mocne popieranie kolei!
Cytować
+3 #10 Gonzo 2017-10-12 14:07
Szybki połączenia pociagowe to świetna inicjatywa - naprawdę wszystkie miasta, które chcą się rozwijać w taki sposób zmieniają swoją infrastrukturę. Nie wszystkih przecież stać na samochód, a pociągi są ekologiczne, tanie i przy dobrych rozwiązaniach mkną po torach.
Cytować
+1 #11 JJA 2017-10-12 14:40
Brawo burmistrz! Dzięki temu przedsiębiorcy przestaną uciekać z Wadowic.
Cytować
+12 #12 tigerwpaski 2017-10-12 15:21
z jednej strony fajnie z tym wiaduktem ... może i chodnik dzięki temu powstanie dla mieszkańców. Z drugiej... jak pomyślę że te wszystkie tiry pojadą na wprost to mi słabo . Pociągi też fajnie o ile będą dojeżdżały do głównego a nie do Płaszowa.
Cytować
+8 #13 Edo 2017-10-12 15:29
Pomysł dobry,ale powinno się drogę wyprostować na pierwszym zakręcie ,co idzie w prawo,przed wiaduktem i dołączyć do drugiej stony za....
i byłoby okey,bo tak to widzę,inaczej nie !
No to do roboty !!!
Cytować
+7 #14 Rymas 2017-10-12 16:49
Cytuję tigerwpaski:
z jednej strony fajnie z tym wiaduktem ... może i chodnik dzięki temu powstanie dla mieszkańców. Z drugiej... jak pomyślę że te wszystkie tiry pojadą na wprost to mi słabo . Pociągi też fajnie o ile będą dojeżdżały do głównego a nie do Płaszowa.

Od grudnia bieżacego roku, mają już normalnie dojeżdżać do Krakowa Głównego, z pominięciem dworca w Płaszowie.
Cytować
-2 #15 ABC 2017-10-12 17:56
WSZYSTKIE TIRY NIE POJADĄ NA A4 TYLKO NA WADOWICE , ŻYCZĘ POWODZENIA , A CO DO PRZEJAZDÓW TO CO JEST PRZY TAKIEJ MILIONOWEJ INWESTYCJI ZROBIENIE NA PRZEJAZDACH ŚWIATEŁ A NIE ZAMYKAĆ
Cytować
+5 #16 drogowe guru 2017-10-12 19:05
Będzie świetnie. Następne korki na przejeździe w Kleczy. To wspaniała wiadomość. Oby takich więcej 8)
Cytować
+5 #17 histortk 2017-10-12 20:32
Panie Burmistrzu a co z mieszkańcami Kleczy zostaną ze zlikwidowanymi przejazdami przez tory nadrabiając parę razy na dzień kilka kilometrów /ekologicznie/, stacje kolejowe na obrzeżach /bo nie przewidujecie że kleczanie
będą korzystać z pociągów ,setki tirów na krajówce ,która nie będzie miała obiecanych chodników i ścieżek rowerowych,przy takim ruchu na drodze to na drugą stronę drogi trzeba będzie przechodzić parę godzin,patrząc pana oczami to BDI za sto lat,nawet głupich świateł koło szkoły nie umiesz pan załatwić.A gdzie obiecany w wyborach dialog z mieszkańcami.Je dyna pociecha to że zakorkujesz pan Wadowice w taki sposób że nawet pan na rowerze nie wyjedziesz .Jestem ciekaw czy radni z Kleczy podzielają pana entuzjazm.
Cytować
+3 #18 Wizjoner 2017-10-12 21:50
Trzeba myśleć długofalowo :lol:
Cytować
+10 #19 mieszkaniec 2017-10-12 22:24
a wystarczy tylko troszkę podkopać drogę żeby było 4m i z boku zrobić tunel da pieszych i koniec tematu
Cytować
+4 #20 gościu 2017-10-12 23:14
Dojeżdżałem w UK do pracy w Birmingham z Coventry i nigdzie nie widziałem przejazdu kolejowego.Prze ważnie tory biegły pod drogami i autostradą M6 i co chwilę przystanki, jak w metrze w Warszawie.Gdyby zrobiono dodatkowe przystanki np.Wadowice ul.Graniczna czy Wadowice Zaskawie lub Łazówka przy szybkości 80 km/godz.to miałoby sens a tak zanim dostanę się na dworzec czy to samochodem czy pieszo to nawet przy korkach będę w połowie drogi do Krakowa.Nie mówiąc już gdyby była taka ekspresówa jak od Lipnika w Bielsku do Cieszyna to w pół godziny jesteśmy w Krakowie.
Cytować
+4 #21 Andrzej 1 2017-10-13 00:30
Kolej to archaizm. Ciekawe czy wadowickie firmy juz budują bocznice kolejowe , tak jak to było w PRL-u ?
Zamiast tirów towary do marketów i firm bedą wozić koleją? No chyba że wszyscy bedą handlowac milionami ton węgla! Ktoś tu się czegoś mocno nawąchał i ma szalone wizje rodem z lat 60 tych ubiegłego wieku.
Cytować
+2 #22 Stanley 2017-10-13 00:39
Cutuję "W oparciu o kolej planuję rozwój gospodarczy i społeczny Wadowic. Dlaczego? Wadowice ma bardzo dogodne położenie względem aglomeracji krakowskiej i śląskiej. Połączenia kolejowe umożliwią regularny dojazd do pracy naszym mieszkańcom, ale również przenoszenie się do Wadowic na stałe pracowników z klasy średniej mieszkających dzisiaj przede wszystkim w Krakowie. Już widzę jak klasa średnia podróżuje koleją do pracy do Krakowa i Katowic ! (nawet po 5-tym piwie ciężko mam to sobie wyobrazić)
Jak dobrze że kadencja temu panu kończy się jesienią przyszłego roku!
Cytować
+4 #23 Niewierny Tomasz 2017-10-13 01:11
Pociągi, rowery, woonerfy porośnięte "trawą", a samochody na żyletki. Taką wizję, po paru "machach" ma nasza władza.
Cytować
-1 #24 Mr. Pink 2017-10-13 11:50
Cytuję tigerwpaski:
Z drugiej... jak pomyślę że te wszystkie tiry pojadą na wprost to mi słabo .

Chyba lepiej, że ciężarówki pojadą drogą krajową niż, żeby dalej jeździły objazdem przez wieś?
Cytować
-1 #25 Hilltet 2017-10-13 11:57
Cytuję drogowe guru:
Będzie świetnie. Następne korki na przejeździe w Kleczy. To wspaniała wiadomość. Oby takich więcej 8)


No faktycznie częstotliwość jazdy pociągów na tej trasie jest olbrzymia. Częściej korki tworzą się od geniuszy, którzy myślą, że się zmieszczą. Już nie mówiąc o poważniejszych sprawach, gdy pół naczepy zostaje na wiadukcie, czy to jak Wadowiccy strażacy przewrócili swój wóz na bok, bo troszkę za bardzo spieszyli się.

Cytuję ABC:

WSZYSTKIE TIRY NIE POJADĄ NA A4 TYLKO NA WADOWICE


Nie wiem z jakiej strony tak uważasz? Ci co mają jechać przez Wadowice i tak jadą tędy, tylko objeżdżają przez wieś.
Cytować
-4 #26 ed 2017-10-14 09:31
wywalić PKP z wadowic
Cytować
+1 #27 kodowiec nowoczesny 2017-10-14 10:15
jeszcze rok z brodziatym durniem trzeba wytrzymac a pozniej na taczki i w krakowie wykiprowac,zaka zem wjazdu do wadowic .amenn
Cytować
-2 #28 Wacek 2017-10-14 11:38
@Stanley. Ja chętnie zamienię samochód na pociąg. Jazda pociągiem to relaks, w samochodzie czas stracony.
Cytować
-1 #29 Gość 2017-10-14 22:44
Pociąg to najdroższa komunikacja na 117 potrzeba ok 20 ludzi zatrudnić aby często pusty skład przejechał z szybkością do 40 km na godzinę. Tragedia
Cytować
+4 #30 Głupek 2017-10-15 20:41
Cały cywilizowany świat stawia na drogi ekspresowe i autostrady, bo już prawie w każdej chałupie po trzy fury stoją, a kolej projektuje się z przejazdami podziemnymi bez skrzyżowań z drogami, tyko wadowicki głupek wraca do czasów wczesnego Gomułki. Brawo on! Jest jeszcze jedno pytanie. Czy chodzi o układ biznesowy z Maspexem? Bo ile już wywalił na tych milionerów z budżetu gminy, to wiemy. Ile planuje wywalić pod pozorem rekreacji mieszkańców a tak naprawdę tylko na parking dla tych milionerów! Bo przecież nikt nie będzie się relaksował w smrodzie starego śmietniska! A teraz jeszcze zlikwidować wiadukt, żeby milionerzy mogli swoimi tirami jeździć krajówką a nie przez wieś narażając się na mandaty? Jak nazywa się ta gra? Czy tylko korupcja? Czy jeszcze coś więcej? Odpowie pan panie Klinowski.
Cytować
+3 #31 Oblatywacz. 2017-10-17 09:54
Raczej pociągowa katastrofa.!
Cytować
+4 #32 gosc 2017-10-18 11:21
klinowski i jego ludzie calkiem ocipieli do konca - kto zastepuje wiadukt przejazdem???
Cytować
+4 #33 Kris 2017-10-18 17:22
Cytuję Emski:
To pozwoli na przejazd wysokich samochodów !!! Nareszcie !!! Takie rozwiązanie wstrzymała burmistrz Filipiak lata temu i to był jeden z głównych powodów zablokowania maspexu oraz ich przenosin do Tychów:)
Brawo Klinowski

Tak ... i teraz duzy transport zamiast omijac miasto bedzie kopcil w korku na obwodnicy ... brawo ... a BDI puscila by to bokiem i bez korkowo ...
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.