Mikołaj Zebrzydowski przejął władze w Kalwarii Zebrzydowskiej: otrzymał klucze do miasta i podpisał
W Kalwarii rozpoczęto obchody 400-lecia miasta

Mikołaj Zebrzydowski przejął władze w Kalwarii Zebrzydowskiej: otrzymał klucze do miasta i podpisał odpowiedni akt ogłaszając świętowanie jubileuszu 400-lecia lokacji tej miejscowości.

W poniedziałek (6.03) Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedził wyjątkowy gość, nie kto inny jak założyciel miasta Mikołaj Zebrzydowski wraz ze swoją kompanią z Zebrzydowic i Kalwarii, który otrzymał z rąk burmistrza Augustyna Ormantego klucze do miasta, odczytując specjalnie na tę okazję  przygotowane pismo.

„Onegdaj, Roku Pańskiego 1617, okoliczną szlachtę zebrawszy, lokacyję miasta tu proklamowałem: "Tutaj stanie miasto, które Bogu chwałę odda, pielgrzymom usłuży, a ród nasz rozsławi". Azaliż ten kalwaryjski kwiat pięknie nam dziś rozkwitł. Niechajże panowie jak i kmiecie w onem roku Jubileuszowym nie próżnują, a świętują. Ogłaszam zabawę! — przeczytał Mikołaj Zebrzydowski.

Następnie razem z Mikołajem Zebrzydowskim burmistrz złożyli podpisy pod dokumentem, który został też uroczyście opieczętowany. Mikołajowi Zebrzydowskiemu towarzyszyła kompania z Zebrzydowic, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, uczestnicy Warsztatów Terapii  Zajęciowej, pracownicy Konwentu i członkowie Stowarzyszenia Dobroczynnego im. Mikołaja Zebrzydowskiego, którzy wykorzystując czas świętowania przygotowali barwne i radosne zapusty, świętując zgodnie z wolą Mikołaja Zebrzydowskiego.

W uroczystościach uczestniczyli też proboszczowie: ks. Wiesław Cygan z parafii pw. Św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. Stanisław Dolasiński z parafii pw. Św. Michała w Zebrzydowcach, a także ks. Tomasz Szarliński z Konwentu Bonifratrów.

Z okazji 400-lecia lokacji miasta władze zaplanowały serię wydarzeń i spotkań z mieszkańcami aby wspólnie świętować ten wyjątkowy czas. Najważniejszą postacią w czasie trwania jubileuszu jest  oczywiście osoba fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej Mikołaja Zebrzydowskiego, który w swojej rodzimej  parafii Zebrzydowickiej ufundował  kościół pw. Św. Michała do którego miał szczególny sentyment, w tym miejscu założył też szpital dla ubogich.

Jak już informowaliśmy, w Zebrzydowicach powstaje też film, którego pomysłodawcą i producentem jest Stowarzyszenie Dobroczynne  im. Mikołaja Zebrzydowskiego, a sam obraz stanowi element tegorocznych  działań w ramach projektu Zebrzydowski 2017, powstałego z okazji 400-lecia lokacji miasta, które z biegiem czasu przyjęło nazwę Kalwaria  Zebrzydowska.

(AS)
(zdjęcia: Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.