Zamknięte m.in. stoki narciarskie, baseny, siłownie, hotele, galeria handlowe: od poniedziałku (28.12)
Zamknięte stoki, siłownie, hotele i inne ograniczenia.  Co oznacza narodowa kwarantanna?

Zamknięte m.in. stoki narciarskie, baseny, siłownie, hotele, galeria handlowe: od poniedziałku (28.12) do co najmniej 17 stycznia obowiązują nowe ograniczenia, tzw, kwarantanna narodowa. Co to oznacza?

W poniedziałek (28.12) w życie weszły nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, jak to ładnie określił rząd "kwarantanna narodowa". Będą obowiązywać do co najmniej 17 stycznia 2021 roku.

Oznacza to ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych: otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Wprowadzono także ograniczenie funkcjonowania hoteli:  dostępne są one dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

Zamknięte zostały stoki narciarskie zaś infrastruktura sportowa (siłownie, baseny, pływalnie, kluby fitness etc.) dostępna jest tylko w ramach sportu zawodowego.

10 dniowa kwarantanna obowiązuje przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłużone dotychczasowe zasady i ograniczenia:

- zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
- ograniczenia w transporcie zbiorowym:
- 50% liczby miejsc siedzących, albo
- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
- ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
- udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
- zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
- zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
- ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
- godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
- zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
- żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian


Niedawno podczas konferencji rząd ogłosił też, że w Sylwestra od godziny 19:00 do godziny 6:00 rano 1 stycznia obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Uzasadnione będą wyjścia tylko w przypadkach nagłych, m.in. zdrowotnych lub zawodowych. To ograniczenie wywołało największe oburzenie wśród Polaków. Wątpliwości co do nich wzbudziła niedzielna (27.12) konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.

My godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy za zgodą prezydenta wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy że dziś nie jest to niezbędne. Apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, o to żeby rzeczywiście ten sylwester minął spokojnie – mówił premier Mateusz Morawiecki, co stoi w sprzeczności z wydanym 21 grudnia rozporządzeniem rządu.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 kuba 2020-12-28 11:07
chcieliscie bande czworga to macie ,tylko ze my normalni cierpimy
-5 #2 Ania 2020-12-28 11:35
Cytuję kuba:
chcieliscie bande czworga to macie ,tylko ze my normalni cierpimy

Chłopcze niewiesz co to cierpienie..
-1 #3 Warszawiak 2020-12-28 17:00
Zyczenia pomyslnosci w nowym roku dla pracownikow hoteli, gastronomii czy stacji narciarskich beda w tym roku brzmialy wyjatkowo szyderczo.
-1 #4 Xxx 2020-12-29 19:31
Dopiero jak się przekonają co niektórzy na własnej skórze co to covid to zmieniają zdanie ba temat obostrzen

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.