Nawet do 37 stopni Celsjusza wg prognoz mają pokazać nasze termometry w ciągu najbliższych dni. To mo
Przed nami najcieplejsze dni w roku

Nawet do 37 stopni Celsjusza wg prognoz mają pokazać nasze termometry w ciągu najbliższych dni. To może być niebezpieczne dla zdrowia. Jak sobie radzić w taką pogodę?

To mają być najcieplejsze dni w roku: na najbliższe dni Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia o upałach. Do piątku (7.08) synoptycy zapowiadają w dzień 30° Celsjusza. W weekend nawet 37°.

Warto o tym pamiętać przebywając chociażby na wadowickim rynku, który w takie upały staje się po prostu nagrzaną patelnią: należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV. Konieczne jest picie dużych ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków warzywnych czy owocowych. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu.

Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: zaczerwienieniem i suchością skóry, podwyższoną temperaturą ciała, bólami i zawrotami głowy, dreszczami, przyspieszonym oddechem i akcją serca, nudnościami i wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:

1. osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia i wezwać pogotowie
2. położyć wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny
3. włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze
4. jeżeli osoba jest przytomna, należy podać zimną wodę do picia, być z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego w przypadku utraty przytomności ułożyć poszkodowanego na boku w przypadku zatrzymania krążenia podjąć resuscytację. Jeżeli posiadamy koc termiczny należy nim okryć poszkodowanego – srebrną stroną na zewnątrz.

Nadejście letniej pogody oznacza również ratowanie tonących. Mieszkańcy zaczynają szukać ochłody nad okolicznymi zbiornikami wodnymi i niestety – nie zawsze robią to rozsądnie. Pamiętajmy o tym, aby wybierać akweny wodne znane nam, a najlepiej te, gdzie są ratownicy, nie skakać do wody na główkę, aby uniknąć urazu kręgosłupa, nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody a także nie wchodzić nagle do wody po dłuższym przebywaniu na słońcu. Warto też wybierać się nad akweny wodne w towarzystwie innych osób.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 SGi 2015-08-03 13:55
Najwyższą temperaturę w okresie powojennym zanotowano w Wadowicach 1 sierpnia 1994 r. (było to właśnie 37 stopni w cieniu). Gorące było również lato 1992, porównywalne z obecnym, a upały rzędu 35 st. utrzymywały się niemal do końca sierpnia. Tegoroczne lato jest owszem, upalne, ale zmienne, przeplatane groźnymi burzami i okresami chłodniejszej pogody. Stanowi to potwierdzenie tezy, że Polska leży w strefie klimatu przejściowego, miedzy kontynentalnym i oceanicznym. Tego uczą nawet w gimnazjum na lekcjach tzw. geografii fizycznej.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.