Aura nie sprzyjała ale mimo to, tradycji stało się zadość: ulicami Wadowic przemaszerował Orszak Tr
Deszcz nie przeszkodził. Orszak Trzech Króli przemaszerował ulicami Wadowic

Aura nie sprzyjała ale mimo to, tradycji stało się zadość: ulicami Wadowic przemaszerował Orszak Trzech Króli. W barwnym korowodzie i wspólnym kolędowaniu wzięło udział sporo mieszkańców.

Mimo, że aura zrobiła psikusa temperaturą i deszczem, ulicami Wadowic przemaszerował  Orszak Trzech Króli. Organizatorzy, czyli Parafia Ofiarowania NMP, Parafia św. Piotra Apostoła, gmina Wadowice oraz szkoły katolickie SPSK w Ponikwi i w Stanisławiu Górnym zaprosili mieszkańców do wspólnego świętowania tradycji pod hasłem "W jasełkach leży!"

Uroczystość rozpoczęła się w sobotę (6.01) o godzinie 10:30  mszą święta w Bazylice Ofiarowania NMP. Po niej uformował się orszak, który  przemaszerował z rynku Aleją Matki Bożej Fatimskiej  pod kościół św. Piotra Apostoła. Tam odbyły się jasełka  oraz wspólne kolędowanie.

Sporo mieszkańców ubrało korony (były rozdawane po mszy), furorę robili jeźdźcy na koniach ze stadniny w Choczni. Józef i Maryja szli z dzieciątkiem pod tęczowym parasolem.

Wadowicki Orszak Trzech Króli to jeden z największych orszaków w powiecie. Podobne orszaki przeszły także m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckoronie, Rzykach, Stryszowie, Sułkowicach czy Targanicach.

Przypomnijmy, że obchodzony 6 stycznia Dzień Objawienia Pańskiego nazywany  w Polsce Świętem Trzech Króli inależy do jednych z pierwszych, jakie ustanowił Kościół. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu (Kacper, Melchior i Baltazar) przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz Cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. Zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi)[, choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.  Od setek lat Święto Trzech Króli nieodłącznie kojarzy się z tradycją wystawianie jasełek oraz widowisk herodowych. 13 lat temu, w 2011 roku, dzień 6 stycznia stał się znów dniem wolnym od pracy.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 Seba 2024-01-06 13:24
Statywy widziałem. Nawet prosto stały.
Cytować
-10 #2 Alfredo 2024-01-06 19:33
Widziałem dzisiaj ten cyrk na Fatimskiej. Cieszy to że z roku na rok coraz mniej ludzi bierze w tym udział, społeczeństwo pomału mądrzeje.
Cytować
+2 #3 Smyk 2024-01-07 13:14
Coz ?....
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.