Jak informują meteorolodzy, pierwszy tydzień sierpnia zapowiada się bardzo upalnie W dzień czeka nas
Pierwszy tydzień sierpnia będzie upalny

Jak informują meteorolodzy, pierwszy tydzień sierpnia zapowiada się bardzo upalnie W dzień czeka nas temperatura nawet 37 stopni Celsjusza. W nocy również będzie gorąco, nawet 22 stopnie.

Po kilku chłodniejszych dniach z deszczem i burzą znowu powracają upały.  Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach informuje, że na terenie województwa małopolskiego a także powiatu wadowickiego w pierwszym tygodniu sierpnia temperatura w dzień będzie dochodzić nawet do 37 stopni Celsjusza! W nocy również będzie gorąco, prognozuje się temperaturę od 20 do 22 stopni Celsjusza.

Warto o tym pamiętać przebywając chociażby na wadowickim rynku, który w takie upały staje się po prostu nagrzaną patelnią: należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV. Konieczne jest picie dużych ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków warzywnych czy owocowych. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu.

Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: zaczerwienieniem i suchością skóry, podwyższoną temperaturą ciała, bólami i zawrotami głowy, dreszczami, przyspieszonym oddechem i akcją serca, nudnościami i wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:

1. osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia i wezwać pogotowie
2. położyć wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny
3. włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze
4. jeżeli osoba jest przytomna, należy podać zimną wodę do picia, być z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego w przypadku utraty przytomności ułożyć poszkodowanego na boku w przypadku zatrzymania krążenia podjąć resuscytację. Jeżeli posiadamy koc termiczny należy nim okryć poszkodowanego – srebrną stroną na zewnątrz.

Nadejście takich upałów oznacza również niestety ratowanie tonących. Mieszkańcy zaczynają szukać ochłody nad okolicznymi zbiornikami wodnymi i niestety – nie zawsze robią to rozsądnie. Pamiętajmy o tym, aby wybierać akweny wodne znane nam, a najlepiej te, gdzie są ratownicy, nie skakać do wody na główkę, aby uniknąć urazu kręgosłupa, nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody a także nie wchodzić nagle do wody po dłuższym pr

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 dd3000 2017-08-01 06:32
Super. Uwielbiam takie lato, tylko szkoda że tak sporadycznie jest tak ciepło. Oby jak najczęściej
Cytować
-2 #2 simon 2017-08-03 15:13
Chyba pierwsze 3 dni póki co. Dobrze że ubezpieczyłem się i w media expercie kupiłem wentylator na promce :D
Cytować
-2 #3 obol 2017-08-03 19:11
No no, mnie też przyciągnęli do siebie tymi wentylatorami za 3 dyszki
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.