Plażowanie na Costa Brava, sjesta w Andaluzji, zwiedzanie Madrytu, a może górskie wycieczki po Pirenej
Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii – co musisz wiedzieć?
artykuł sponsorowany

Plażowanie na Costa Brava, sjesta w Andaluzji, zwiedzanie Madrytu, a może górskie wycieczki po Pirenejach? Hiszpania to prawdziwy turystyczny raj, w którym każdy przyjezdny znajdzie coś dla siebie. Jeżeli marzy Ci się urlop na Półwyspie Iberyjskim, stoi przed Tobą multum możliwości – pamiętaj tylko, żeby przed wyjazdem zadbać o ubezpieczenie!

Lato dobiega końca, a Ty już tęsknisz za słońcem? W takim razie Hiszpania to kraj dla Ciebie, bo ciepło i słonecznie jest tam przez większą część roku. A skoro można liczyć na sprzyjające warunki atmosferyczne oraz całe mnóstwo atrakcji, to szkoda byłoby, żeby taki wyjazd zepsuły jakieś niespodziewane kłopoty, prawda? Warto więc wcześniej zabezpieczyć się na ich wypadek, zaczynając od polisy dla turystów, a kończąc na ubezpieczeniu samochodu, które w najlepszej cenie znajdziesz na: https://mubi.pl/najtansze-oc/.

 

Leczenie w Hiszpanii – EKUZ czy ubezpieczenie dla turystów?

“Ubezpieczenie do Hiszpanii? Po co wydawać pieniądze, skoro jest EKUZ?” – to bardzo rozsądne pytanie może zadać sobie każdy, kto przed wyjazdem na Półwysep Iberyjski zadba o wyrobienie w oddziale NFZ darmowej karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument, który potwierdza prawo jego posiadacza do skorzystania z opieki publicznej służby zdrowia w kraju swojego pobytu, to podstawowa ochrona ubezpieczeniowa na europejską podróż. A skoro tak, to czy prywatna polisa nie jest zbędna?

Wbrew pozorom, EKUZ i ubezpieczenie turystyczne wcale się nie wykluczają. Wręcz przeciwnie – podczas wyjazdu warto posiadać i jedno, i drugie, co powinno gwarantować kompleksową ochronę na czas podróży. Sama karta może się natomiast okazać niewystarczająca z prostego powodu. Obejmuje ona wyłącznie niezbędną pomoc medyczną udzielaną turyście w placówce publicznej służby zdrowia. W Hiszpanii zaliczają się do nich:

  • pogotowie (Servicio de Urgencias);
  • przychodnie (Ambulatorio, Consultorio);
  • ośrodki zdrowia (Centro de Salud);
  • szpitale.

O tym, czy dane świadczenie jest niezbędne, a co za tym idzie darmowe, decyduje lekarz przyjmujący pacjenta. Trzeba ponadto korzystać ze świadczeń w godzinach przyjęć przeznaczonych dla pacjentów korzystających z publicznej opieki, a także wyraźnie zaznaczyć, że chcemy być leczeni zgodnie z przepisami UE – w przeciwnym razie zostaniemy potraktowani jak pacjenci prywatni. Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, zarówno leczenie, jak i transport medyczny na terenie kraju będą darmowe.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet wówczas nie wszystkie usługi są bezpłatne. Zapłacić trzeba m.in. za:

  • leczenie stomatologiczne,
  • ratownictwo,
  • leki (jeśli refundowane pacjent pokrywa 40-60% ceny),
  • transport medyczny do Polski.

Wszystkie wspomniane wyżej wydatki pokrywa natomiast ubezpieczenie kosztów leczenia, którego jedynym ograniczeniem (poza wyłączeniami ochrony wymienionymi w OWU) jest wysokość sumy ubezpieczenia. Odpowiednia polisa turystyczna daje więc pewność, że turysta nie poniesie żadnych kosztów opieki medycznej w Hiszpanii – zarówno w przypadku leczenia w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

 

Ubezpieczenie do Hiszpanii – co zawiera podstawowa ochrona?

Zakres ochrony gwarantowany przez polisę dla podróżnych nie jest z góry ustalony. Może ona zawierać różnego rodzaju elementy, które każdy ubezpieczony może dobrać wedle własnych potrzeb. Część z nich jest zapewniona już w podstawowym wariancie ochrony, inne wymagają dokupienia odpowiedniego rozszerzenia. Co zawiera standardowe ubezpieczenie do Hiszpanii?

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia, które obejmuje m.in. wizyty lekarskie, leczenie szpitalne i ambulatoryjne, zabiegi i badania medyczne, leczenie prywatne, ochronę w razie COVID-19, zakup leków i środków pomocniczych, akcje ratownicze i transport medyczny.
  2. Ubezpieczenie NNW, z którego wypłacane jest odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jego wysokość jest obliczana na podstawie stopnia doznanego uszczerbku oraz wysokości sumy ubezpieczenia.
  3. Assistance podróżne, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnia ubezpieczonemu szereg usług, w tym m.in. dostęp do całodobowej infolinii, pomoc tłumacza, organizację pobytu osoby towarzyszącej lub opieki nad dziećmi w razie hospitalizacji itp.

Polisa dla podróżnych do Hiszpanii – o co można rozszerzyć ochronę?

Poza standardowymi elementami polisy, każde ubezpieczenie turystyczne może być rozszerzone o dodatkowe elementy. Do najpopularniejszych należą m.in. OC w życiu prywatnym zapewniające wsparcie finansowe w razie spowodowania przez ubezpieczonego szkody osobie trzeciej, oraz ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu można otrzymać odszkodowanie np. w razie opóźnienia, zgubienia lub kradzieży swoich rzeczy osobistych. Ale to oczywiście nie wszystko.

Wielu turystów decyduje się na zakup klauzuli alkoholowej, która umożliwia rozszerzenie zakresu ochrony na zdarzenia powstałe po spożyciu alkoholu, lub klauzuli chorób przewlekłych, dzięki której ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia także w przypadku schorzeń, które były znane ubezpieczonemu przed wyjazdem. Aktywnym fizycznie podróżnym poleca się ubezpieczenie sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego, a tym lubiącym nieco więcej adrenaliny – ubezpieczenie uprawiania sportów ekstremalnych.

W przypadku planowania wyjazdu z większym wyprzedzeniem warto natomiast zainwestować w ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Dzięki niemu odzyskamy poniesione na zorganizowany wyjazd wydatki, jeśli w razie nieprzewidzianych zdarzeń będziemy musieli z niego zrezygnować.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl