Fizjoterapia uroginekologiczna jest jednym z działów fizjoterapii, która skupia się na problemach zwi
Fizjoterapia uroginekologiczna. Czym jest i kto powinien skorzystać z pomocy terapeuty?
artykuł sponsorowany

Fizjoterapia uroginekologiczna jest jednym z działów fizjoterapii, która skupia się na problemach związanych z miednicą mniejszą i narządami znajdującymi się w jej obrębie, a więc układem moczowo-płciowym. Problemy, o których będzie mowa w większości przypadków dotyczą kobiet, jednak nierzadko dotykają również mężczyzn. O wizycie w gabinecie fizjoterapeuty o tej specjalności opowie dzisiaj mgr Agnieszka Godek, którą można spotkać w soboty w gabinecie w Centrum YAS w Choczni koło Wadowic.

Z jakimi dolegliwościami udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Pierwszym tematem jaki nasuwa się myśląc o tej formie terapii jest dla wielu nietrzymanie moczu. Jednak wskazań do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest wiele, m.in:

  • Nietrzymanie stolca
  • Retencja moczu/stolca
  • Obniżenie lub wypadanie narządów miednicy mniejszej
  • Gazy pochwowe
  • Przebyte operacje w obrębie miednicy mniejszej
  • Ciąża i poród
  • Niewydolność mięśni dna miednicy
  • Zespoły bólowe takie jak pochwice lub wulwodynia
  • Dysfunkcji seksualne w tym również bolesne stosunki
  • Bolesne miesiączki

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Myślę, że wielu z nas obawia się takiej wizyty, ponieważ nie wiemy czego się spodziewać i jak się przygotować. Dlatego właśnie zdecydowałam się napisać ten artykuł, który może przybliżyć proces terapeutyczny i ułatwić decyzję o wizycie w gabinecie. Pierwsze spotkanie jest spotkaniem diagnostycznym. Z reguły składa się ono z bardzo obszernego wywiadu oraz badania. Taka rozmowa może nas już nakierować na wstępna diagnozę, dlatego jest to niezwykle istotny element procesu terapeutycznego. Należy przygotować się na to, że fizjoterapeuta będzie zadawać wiele pytań. Pytania maja charakter intymny, jednak warto na nie odpowiedzieć w sposób przemyślany i szczery. W tym czasie dokonujemy także oceny postawy ciała. Taka ocenę najlepiej przeprowadzić w bieliźnie. Już podczas pierwszej wizyty możemy przeprowadzić badanie manualne. Biorąc pod uwagę charakter badania, dokładamy wszelkich starań aby cala wizyta przebiegła w intymnej i spokojnej atmosferze.

 

Przebieg terapii uroginekologicznej

Na podstawie zgromadzonych informacji możemy odpowiednio dobrać terapię. Z reguły głównym celem terapii jest unormowanie napięcia w obrębie mięśni dna miednicy. Jednak często przy tym również skupiamy się na poprawie prawidłowego wzorca oddechowego, reedukacji postawy ciała, a także eliminujemy nieprawidłowe nawyki ruchowe, które mogą powodować  różnego rodzaju dysbalanse mięśniowe. Stawiamy duży nacisk na naukę świadomości własnego ciała. Efekty terapeutyczne widoczne są już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń. Technik jakie stosujemy w fizjoterapii uroginekologicznej jest wiele, od terapii manualnej przez elektrostymulację czy tez trening MDM, pęcherza i jelita. Pomocnym również może być kinesiotaping.

Po więcej informacji, szczegółową diagnostykę i profesjonalną terapię zapraszamy do mgr Agnieszki Godek i mgr Jolanty Grzywacz prowadzących terapię w znanym naszym czytelnikom Centrum Fizjoterapii i Facemodelingu YAS

 

 

CENTRUM FIZJOTERAPII  I FACEMODELINGU YAS

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

502288986

Godziny otwarcia:

Wadowice (Chocznia, ul. Tadeusza Kościuszki 250):

Pon 15:00-21:30

Czw 13:00-21:30

Pt 8:00-21:30

 

Kraków (ul. Galicyjska 3c/3):

Wt 15:30-18:30

Śr 15:30-21:30

 

Godziny przyjęć fizjoterapeutów uroginekologicznych:

Sb 9:00-18:00

 

Facebook: https://www.facebook.com/centrumYAS

Instagram: @yas_fizjoterapia_facemodeling

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl