Czy możesz żądać przeniesienia na swoją rzecz własności udziału w tej nieruchomości? Tego i nie
Podział majątku po rozwodzie. Co jeżeli wybudowaliście dom na działce małżonka?
artykuł sponsorowany

Czy możesz żądać przeniesienia na swoją rzecz własności udziału w tej nieruchomości? Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Marta i Andrzej byli małżeństwem od ponad dwudziestu lat. W trakcie trwania małżeństwa Andrzej otrzymał w spadku nieruchomość gruntową. Była to bardzo ładna działka o powierzchni ponad 10 arów. Znajdowała się w przepiękniej cichej okolicy na przedmieściach Krakowa. Posiadała dostęp do drogi publicznej oraz do wszystkich mediów. Idealna pod zabudowę.

Kiedy Marta zaszła w ciążę, małżonkowie postanowili wybudować dom. Głupotą byłoby nie wykorzystać w tym celu działki, którą Andrzej otrzymał w spadku.

Małżonkowie rozpoczęli inwestycję. Przeznaczyli na to wszystkie swoje oszczędności, które uzupełnić musieli środkami z kredytu hipotecznego.

Po dwóch latach wprowadzili się do cudownego domku. Już w trójkę, bo w między czasie urodziło im się pierwsze dziecko. W ciągu następnych ośmiu lat dochowali się jeszcze dwójki, ale dom był na tyle duży, żeby rodzina mogła prowadzić wygodne życie.

Na działce, w tak zwanym między czasie, małżonkowie wybudowali garaż – bardzo wygodny, bo dwustanowiskowy. Postawili budynek gospodarczy, wiatę na grilla. Powstał wspaniały ogród. Raj na ziemi.

Wszystko to finansowali oczywiście ze środków z majątku wspólnego. Radzili sobie dobrze, ponieważ oboje pracowali i zarabiali bardzo przyzwoite pieniądze.

Sielanka trwała jeszcze dziesięć lat. Aż do momentu kiedy Andrzej poznał inna kobietę i postanowił się rozwieść.

Dzieci były już duże, strony były zmęczone sytuacją, każde chciało mieć to już za sobą, dlatego postępowanie rozwodowe trwało krótko.

Prawdziwy problem pojawił się dopiero po rozwodzie, bo Marta chciała zostać w domu. W domu, dla którego poświęcała cały swój wolny czas. Zaprojektowała wnętrza, planowała każdy kącik nie wspominając już o ogrodzie, który był jej dzieckiem.

Andrzej również chciał pozostać na nieruchomości. Wniósł do domu równie dużo jak Marta, a przecież to jego ojcowizna! To on otrzymał działkę w spadku!

Strony podjęły próby polubownego załatwienia sprawy, która zakończyła się fiaskiem.

W związku z tym Marta wystąpiła o podział majątku dorobkowego.

Zażądała by ruchomości stanowiące wyposażenie gospodarstwa domowego zostały podzielone między nią i uczestnika postępowania, gdy zaś chodzi o podział nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek odrębny uczestnika postępowania, aby zobowiązać uczestnika do przeniesienia na nią w połowie własności przedmiotowej nieruchomości co umożliwiłoby ustanowienie w budynku mieszkalnym odrębnej własności dwóch lokali mieszkalnych, z których jeden stanowiłby jej własność, a drugi własność uczestnika postępowania.


Andrzej w odpowiedzi na żądanie byłej już żony, wyraził zgodę na proponowany przez wnioskodawczynię podział ruchomości, a odnośnie do podziału nakładów poczynionych z majątku wspólnego na jego majątek odrębny – wniósł o zobowiązanie go do spłaty wnioskodawczyni ich połowy w stosownych ratach.

Co myślicie? Jak orzekł Sąd?

Uchylę rąbka tajemnicy. Sprawa była tak ciekawa, że Sąd II instancji nie wiedział co zrobić!!!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie było rozstrzygnięcie tej sprawy wejdź na naszego bloga, który znajduje się pod tym linkiem: https://bit.ly/2NaBBsj

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl