Jak informują nas zaniepokojeni mieszkańcy, z dna Jeziora Mucharskiego, w miejscu, gdzie lata temu znaj
Z dna Jeziora Mucharskiego coś wycieka i mocno śmierdzi

Jak informują nas zaniepokojeni mieszkańcy, z dna Jeziora Mucharskiego, w miejscu, gdzie lata temu znajdował się Ośrodek Kolonijny w Mucharzu, z ziemi wydobywa się śmierdząca substancja ropopochodna, która zanieczyszcza zarówno Skawę jak i wody zbiornika.

Jak się okazuje, brak wody czy jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej, kilogramy śmieci, śnięte ryby, niewysprzątane dno gdzie można znaleźć znaki, resztki dróg, domostw, znaki czy spory las, to nie jedyny problem z Jeziorem Mucharskim. Okazuje się, że z dna wydobywa się coś dziwnego i może to zanieczyszczać wody sztucznego zbiornika jak i Skawę. O sprawie poinformował nas nasz stały czytelnik.

Spacerując po terenie, który był kiedyś zalany, natknąłem się na coś niepokojącego. Jest to tam, gdzie kiedyś znajdował się Ośrodek Kolonijny w Mucharzu. To było tam gdzie jechało się w stronę Zagórza przed mostem kolejowym. W tym miejscu z ziemi wydobywa się jakaś ropopochodna ciecz. Nie wiem co to jest, ale myślę, że to jest efektem nie posprzątania resztek po tym ośrodku, który tam się znajdował i być może zostało to zasypane i teraz po opuszczeniu wody zaczyna to wychodzić na wierzch, a co gorsza spływa to do wód jeziora. Nie wiem, może coś tam jest zasypane pod ziemią – informuje nas nasz czytelnik, mieszkaniec Mucharza.

Jak dodaje, to nie jedyne takie miejsce na dnie jeziora z którego wydobywa się taka ciecz, tam również były zabudowania. Warto chyba, by włądze gminy jak i zarządca zbiornika tym się zainteresował..

Przypomnijmy, że Jezioro Mucharskie to na razie taka trochę wodna atrapa. Niby otwarte z ustanowioną nazwą, regulaminem, który pozwala na nim legalnie pływać i się kąpać a także łowić ryby. Tyle tylko, że nie ma przy nim praktycznie żadnego sensownego kąpieliska i infrastruktury, żadnych punktów widokowych (korona zapory nadal nie jest udostępniona zwiedzającym...), nie działa też, mimo zapowiedzi elektrownia wodna. Również gminy mają w dalszym ciągu problem z dogadaniem się z zarządcą tych terenów, co niestety nie rokuje, aby sytuacja z akwenem polepszyła się.  Wody Polskie podkreślają, że główną funkcją jeziora jest retencja wody a inne schodzą na dalszy plan. Jak widać, dosyć dalszy...

Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej po ostatnim  spuszczaniu wody. Wszystko to związane jest z pracami budowlanymi zabezpieczającymi powstałe osuwiska Ostałowa Zagórska i Dąbrowska oraz osuwiska 1/21 w Świnnej Porębie. Obniżony o ponad 10 metrów poziom wody  spowodował powolną śmierć ryb, które pozostały w wysychających zagłębieniach terenu i są skazane na powolną śmierć. Padliną zajęły się ptaki, lisy a także bezpańskie psy. Wody Polskie stwierdziły, że problemu nie ma, a na dnie zbiornika po inspekcjach odnalazły tylko kilka śniętych ryb...

(PK)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+18 #1 Wika 2019-08-12 12:22
Spoko, prezes Wód Polskich stwierdzi, że to dywersja - jak w przypadku ryb złowionych przez kłusownika...
Cytować
+16 #2 gonzo 2019-08-12 12:28
może będziemy kuwejtem jak ropa i gaz tryśnie
Cytować
+8 #3 ernak 2019-08-12 15:02
Wiele gruzowiska po zburzonych domach nie zostało posprzątanych tylko poprostu zrobili doły spychami i zasypali. A co do ośrodka kolonijnego to może rzeczywiscie sa tam zasypane głęboko jakieś beczki czy Bóg wie co jeszcze i teraz to wychodzi na wierzch. Skoro nic tam nie ciekło od wielu lat a teraz po opuszczeniu wody tak wycieka to moze coś tam jest zasypane.
Cytować
-13 #4 Wędkarz Michał 2019-08-12 17:12
Jak zwykle Polski BAŁAGAN pozostały po POpaprańcach. Pozdrawiam wszystkich i miłego tygodnia życzę :-):-):-)
Cytować
+9 #5 Maro 2019-08-12 21:07
Powinni się wziąść do roboty A nie gdybac ino działać bo jesień za pasem.
Cytować
+1 #6 Michał 2019-08-14 09:02
A może to ruski czołg z czasów II wojny kryje się pod ziemią i uwalnia z baku paliwo :)
Cytować
+1 #7 Dla zainteresowanych 2019-08-14 11:28
Jest to naturalny proces glebotwórczy (proces glejowy), który zachodzi na obszarach silnie zabagnionych. W miejscu wypływu wody doszło do zabarwienia okruchów skalnych na pomarańczowo/cz erwono. W powstałych kałużach doszło do zabarwienia wody, co może być mylnie odbierane jako wyciek kropy.
Cytować
0 #8 Dla zainteresowanych 2019-08-14 11:29
Jest to naturalny proces glebotwórczy (proces glejowy), który zachodzi na obszarach silnie zabagnionych. W miejscu wypływu wody doszło do zabarwienia okruchów skalnych na pomarańczowo/cz erwono. W powstałych kałużach doszło do zabarwienia wody, co może być mylnie odbierane jako wyciek ropy.
Cytować
+2 #9 miko 2019-08-14 17:08
Cytuję Dla zainteresowanych:
Jest to naturalny proces glebotwórczy (proces glejowy), który zachodzi na obszarach silnie zabagnionych. W miejscu wypływu wody doszło do zabarwienia okruchów skalnych na pomarańczowo/czerwono. W powstałych kałużach doszło do zabarwienia wody, co może być mylnie odbierane jako wyciek ropy.

Zgadza sie ale w tym miejscu gdzie to wypływa znajdował sie ośrodek kolonijny. To miejsce w szczególności powinnło byc wyczyszczone, a nie jest. Gruzy zostały poprostu zasypane, zreszta nie tylko w tym miejscu sa zasypane gruzy po byłych budowlach ale też w innych miejscach. Tak robili na samym poczatku jak burzyli opustoszałe budynki.Dopiero pózniej gruz był sprzątany.Poza tym dno nie zostało wyczyszczone i tak czy siak po jakims czasie znowu coś wyjdzie na wierzch.
Cytować
-3 #10 chazar 2019-08-17 08:40
nie martwcie sie my w polin zrobimy porzadki,juz na jesien
Cytować
+2 #11 yanek 2019-08-24 14:01
to dopiero początek, przez długie lata będziemy się przekonywać jak pięknie firmy sprzątały na budowie, zasypać i z głowy
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.