Ks. Krzysztof Kopeć oraz Antoni Sadzikowski otrzymali statuetki św. Onufrego, jakie gmina Stryszów wr
Gmina Stryszów wręczyła zasłużonym statuetki św. Onufrego

Ks. Krzysztof Kopeć oraz Antoni Sadzikowski otrzymali statuetki św. Onufrego, jakie gmina Stryszów wręcza co roku zasłużonym dla niej mieszkańcom. Tytułem „Dobrodzieja Gminy Stryszów” zostali uhonorowani Jadwiga Kolasa, Maciej Koźbiał oraz Jerzy i Robert Stawowy.

Tydzień temu na uroczystej sesji Rady Gminy Stryszów  tytułem „Zasłużony dla Gminy Stryszów” uhonorowano ks. Krzysztofa Kopcia oraz Antoniego Sadzikowskiego. Laureaci otrzymali statuetkę św. Onufrego, którą samorząd stryszowski przyznaje co roku za wybitne zasługi na rzecz pomyślności i rozwoju Ziemi Stryszowskiej.

Tytułem „Dobrodzieja Gminy Stryszów” zostali uhonorowani strategiczni sponsorzy imprez i inicjatyw gminnych: Jadwiga Kolasa (za nieustanne materialne wsparcie organizowanych na terenie gminy Stryszów imprezy kulturalnych i sportowych), Maciej Koźbiał (za mecenat nad pracami archeologicznymi prowadzonymi w 2015 roku w Grodzisku na Bugaju Zakrzowskim) oraz Jerzy i Robert Stawowy (za mecenat i współorganizację dwudniowego „Pikniku Pożegnanie Lata 2015”). 

Dobrodzieje  otrzymali z rąk wójta Gminy Stryszów Jana Wacławskiego dyplomy i statuetki oraz gorące podziękowania.  Dobrodzieje  otrzymali z rąk wójta gminy Stryszów Jana Wacławskiego dyplomy i statuetki oraz gorące podziękowania.

Ks. Krzysztof Kopeć urodził się 16 lipca 1956 roku w Komorowicach Od 2010 roku działa w Parafii pod wezwaniem Świętej Anny w Zakrzowie. Oprócz duszpasterstwa i administrowania, uczy religii w Gimnazjum w Zakrzowie. W ciągu kilku lat doprowadził do poprawy stanu technicznego Kościoła Świętej Anny wykonując i nadzorując wiele prac budowlano – remontowych. Obejmowały one wymianę poszycia dachowego wieży i prezbiterium  na blachę miedzianą, przykrycia dachówką nawy, orynnowanie całego obiektu, renowację schodów wejściowych i chodnika przed Kościołem, malowanie ogrodzenia, wymiany ławek i centralnego ogrzewania nadmuchowego z napędem gazowym, zainstalowanie mechanizmu elektrycznego do zegara wieżowego z pełną elektroniką. W celu poprawy komunikacji, odblokowanie drogi dojazdowej powstał duży parking przed Kościołem. Ksiądz proboszcz integruje wspólnotę parafialną, dowodem tego jest tak duży zakres prac budowlanych.    Pasję zakrzowskiego duszpasterza jest dziedzictwo kulturowo – historyczne. Dzięki zapałowi księdza uporządkowano Księgi Parafialne. Praca kwerendalna zaowocowała opracowaniem zestawienia wszystkich zgonów na cholerę w latach 1846 – 1848.

Antoni Władysław Sadzikowski urodził się 25 stycznia 1949 roku w Wadowicach. Od 1989 roku prowadzi gospodarstwo rolno – sadownicze i zajmuje się przetwórstwem owocowym. Długoletni działacz samorządowy i społeczny. W latach 1990 – 2014 radny gminy Stryszów. W kadencji 2010 – 2014 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Gminy w Stryszowie.    W okresie lat 1990 – 2002 członek Zarządu gminy Stryszów. Przez dwie kadencje w okresie 2002 – 2010  przewodniczący Komisji Inwestycji i Rozwoju. Aktywnie działa w  społeczności  lokalnej  w swoim sołectwie, gdzie od 35 lat jest członkiem Rady Sołeckiej, a od 2007 roku sołtysem. Zaangażowany przy przygotowaniu i realizacji gazyfikacji wsi, gdzie  pełnił  funkcję  skarbnika  w Komitecie Gazyfikacji, członek Komitetu budowy sali gimnastycznej i rozbudowy Szkoły Podstawowej w Łękawicy.

W swojej działalności przykłada dużą uwagę do spraw związanych z ochroną środowiska. Jego pozytywistyczna praca – zbieranie zgód przez wejście w teren, przekonywanie mieszkańców  o konieczności przyłączenia się do kanalizacji i wodociągowania wsi, przyniosła efekt w postaci ponad   80 %  skanalizowania   sołectwa.  Jako  Radny  Gminy  i  osoba  funkcyjna  zabiegał o zrównoważony i harmonijny rozwój infrastruktury technicznej we wszystkich sołectwach.  Propagator realizacji pionierskiego projektu budowy na bazie starej szkoły w Zakrzowie – Bugaj Zakrzowski Inkubatora Kuchennego i utworzenia kuchni socjalnej usługowo – szkoleniowej przy Szkole Podstawowej w Stroniu. Już obecnie rolnicy z obszaru Lokalnej Grupy Działania – Gościniec 4 żywiołów i okolic mogą przetwarzać  owoce  i  warzywa,  korzystając  z  urządzeń  i pomieszczeń w Stroniu, promować produkty lokalne.

Będąc członkiem Gościńca 4 żywiołów prowadzi działania integrujące i mobilizujące rolników do tworzenia mikroprzedsiębiorstw i aplikowania o środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest członkiem Rady LGD oceniającej projekty samorządów, jednostek organizacyjnych, organizacji i stowarzyszeń NGO z terenu czterech gmin. Jako sołtys starał się o poprawę stanu technicznego dróg wraz regulację stanu prawnego, budowy chodników i oświetlenia ulicznego, rozbudowę remizy OSP, doposażenie szkoły i oddziału przedszkolnego w sprzęt i pomoce dydaktyczne.  W 2009 roku zajął III miejsce w konkursie na „Najlepszego sołtysa Województwa Małopolskiego” .

(PP)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.