Barszcz Sosnowskiego to roślina szeroko rozpowszechnioną na naszym terenie. Jej szkodliwe działanie wy
Chcą wytępić Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina szeroko rozpowszechnioną na naszym terenie. Jej szkodliwe działanie wynika z właściwości parzących i alergizujących zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt. Wojewoda małopolski Jerzy Miller chce zrobić z nim porządek.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden) to gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na dużych obszarach Europy środkowej i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie.

Gatunek okazał się bardzo kłopotliwym przybyszem, ponieważ sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Jest to w dodatku roślina niezwykle trudna do zwalczenia, powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Ze względu na szkodliwe działanie Barszczu Sosnowskiego wojewoda małopolski Jerzy Miller jakiś czas temu powołał zespół mający na celu opracowanie metodyki zwalczania Barszczu Sosnowskiego. W środę (4.06) o godzinie 10:00 w Sali Senackiej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbędzie się konferencja poświęconą projektowi zwalczania tej rośliny.

Projekt "Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego" korzysta z dofinansowania w kwocie 3 228 985 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest inwentaryzacja, monitoring, zniszczenie i wyeliminowanie roślin barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden) na obszarze 30 gmin Małopolski (również gminie Wadowice) oraz wybranych obszarach należących do Uniwersytetu Rolniczego i Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w województwie małopolskim.

(MG)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+14 #1 Na usługach 2014-06-03 17:12
Chcą wytępić Barszcz Sosnowskiego.
Przy okazji nie dałoby się kocicha?
-9 #2 ad vocem Na usługach 2014-06-03 17:26
Chcą wytępić Barszcz Sosnowskiego.
Przy okazji nie dałoby się Klina?
-2 #3 Dominik Dominik 2014-06-03 17:41
Jakoś tego nie widuje u nas. Jeżdżąc po Ukrainie widywałem
+8 #4 Dagi 2014-06-03 18:39
Jest tego cała masa,walczę z barszczem od kilku lat i to naprawdę nie jest proste.
+5 #5 dert 2014-06-03 20:08
barszcz rosnie kolo rzeki choczenki.A najwiekszym zagrozeniem jest syf w choczece.Opony wiaderka folie i nikt tego nie sprząta.mamy przeciez ochrone srodowiska w urzedzie ktora chroni beton :)
+1 #6 Dominik Dominik 2014-06-03 20:46
W Polsce widuje takie coś lecz małe 0,5-1 m
Na Ukrainie widziałem takie ponad 2-2.5m

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.