15 października czekają nas wybory do Sejmu i do Senatu. Nie wiesz na kogo zagłosować? Odpowiedz na k
Nie wiesz na kogo zagłosować? Latarnik Wyborczy może pomóc w wyborach

15 października czekają nas wybory do Sejmu i do Senatu. Nie wiesz na kogo zagłosować? Odpowiedz na kilkadziesiąt pytań i dowiesz się, z kim ci po politycznej drodze.

15 października odbędą się wybory parlamentarne. W ich trakcie Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie:  460 posłów oraz 100 senatorów.

W naszym okręgu wyborczym nr 12 (obejmującym powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki) do wzięcia jest 8 mandatów poselskich. Jak się okazuje, zwiększyła się liczna kandydatów do Sejmu:  PKW zarejestrowała jeszcze jedna listę , Komitetu Wyborczego Polska Jest Jedna. Zarejestrowano ogółem 110 kandydatów.

W okręgu wyborczym nr 30 (obejmującym powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki) do wzięcia jest 1 mandat poselski. Zarejestrowano 5 kandydatów do Senatu.

Kampania wyborcza wchodzi w ostatnią fazę, komitety i kandydaci robią wszystko, żeby przekonać wyborce do siebie, bo dla części z polityków jest to wybór między być albo nie być. Wybór kandydatów jest trudny ale są narzędzia, które mogą pomóc w wyborze. Jednym z nich jest Latarnik Wyborczy stworzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej - organizację pozarządową, która od 2005 r. przygotowuje narzędzie pozwalające na zapoznanie się z poglądami komitetów wyborczych i porównanie ich z własnymi przekonaniami.

Jak twierdzą autorzy, celem Latarnika jest wsparcie w podejmowaniu przemyślanych i świadomych decyzji wyborczych,  jest prosty w obsłudze, a zawarte w nim stwierdzenia przystępne. W ramach tego narzędzia zadawane jest  20 pytań poruszających kwestie polityczne, społeczne i ekonomiczne. System porówna nasze odpowiedzi z odpowiedziami komitetów wyborczych i obliczy procentową zgodność wskazując, któremu komitetowi jest najbliżej z naszymi poglądami. Latarnik Wyborczy nie gromadzi, ani nie zapisuje żadnych danych o poglądach politycznych. Co ważnie, nie jest też wykorzystywany do tworzenia jakichkolwiek sondaży.

Na tą chwilę z Latarnika Wyborczego 2023 skorzystało 1 842 770 osób.

Latarnik wyborczy TUTAJ.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Może na Krystiana 2023-09-28 11:09
Kandydatów jest wielu ale Krystian Mariusz jest Ok.
Cytować
-5 #2 Zosia 2023-09-28 12:29
Cytuję Może na Krystiana:
Kandydatów jest wielu ale Krystian Mariusz jest Ok.

Piłeś , nie pisz .
Cytować
0 #3 Mieszkaniec 2023-09-28 15:31
Warto wspomnieć iż opozycja już z kandydatem PiSu przegrała rozprawę za kłamstwa:
Cytat:
Sąd Apelacyjny w Krakowie, uznał, że poseł Marek Sowa musi jednak przeprosić wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę trybie wyborczym. (...) W przeprosinach ma zawrzeć informację, że nieprawdą jest rozpowszechniana przez niego informacja
Cytować
-1 #4 Pamiętajcie 2023-09-30 12:10
Brać swoje długopisy,pisow cy mogą podkładać zmywalne!
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.