Do 10 października można obejrzeć w Wadowickiej Bibliotece Publicznej fragment dorobku twórców skupi
Bałysówka źródłem sztuki

Do 10 października można obejrzeć w Wadowickiej Bibliotece Publicznej fragment dorobku twórców skupionych wokół Bałysówki: galerii stworzonej przez miłośników sztuki - Miry Sabatowicz i Jacka Packa. Warto tam zaglądnąć.

Jeszcze nie tak dawno najstarszej chałupie w Tomicach groziło zburzenie albo zawalenie. I pewnie tak by się stało, gdyby nie dwójka miłośników sztuki - Mira Sabatowicz i Jacek Pacek.  Zapaleni wizją stworzenia własnej galerii sztuki, pokochali starą tkaną mchem modrzewiową chatkę, wyremontowali ją gruntownie i szeroko otworzyli drzwi przed licznie zamieszkującymi okolicę twórcami. Galeria przybrała imię Wincentego Bałysa, rzeźbiarza, który urodził się w tym domu.

Od 2009 roku w tym magicznym miejscu regularnie spotykają się artyści: Jan Bednarz, Edward Figlewicz, Marcel Gałuszka, Emilia Gąsienica-Setlak, Grzegorz Giermek, Maria Koman, Janina Kurnik, Tadeusz Kurnik (KRAK), Rafał Lenart, Irena Lurie-Chudy, Marek Łasak, Tadeusz Maj, Ireneusz Młynarczyk, Grażyna Obersztyn, Józef Ogiegło, Krzysztof Pływacz, Mira Sabatowicz, Elżbieta  Siwek, Joanna  Szymańska, Urszula Toczko, Tatiana Tokarczuk, Roman Wróbel, Zofia Wróbel, Zbigniew Zając-Cortez. Bałysówka rok rocznie organizuje tematyczne zbiorowe wystawy malarstwa, rzeźby i ceramiki, bierze udział w gminnych imprezach, organizuje warsztaty dla dzieci.

Obecna wystawia zorganizowana w Wadowickiej Bibliotece Publicznej przedstawia fragment dorobku twórców, skupionych wokół Bałysówki. Spośród dwudziestu osób, które wystawiają swoje prace, większość to mieszkańcy Wadowic i okolicznych wsi. Przedstawiają Oni bogaty dorobek, prezentując różne techniki malarstwa, rzeźby i ceramiki.  Ważną częścią wystawy jest plon tegorocznego pleneru, który odbył się tradycyjnie w lipcu. Artyści wystawiają swoje autoportrety, potraktowane w dozą swobody i humoru.

Wernisaż wystawy, który odbył się w piątek (14.08) w Wadowickiej Bibliotece Publicznej zgromadził artystów, ludzi związanych z Bałysówką, oraz liczne grono sympatyków Galerii. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz. Wystawa potrwa do 10 października.

(Klaudia Madyda)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.