To był jeden z lepszych koncertów w Wadowicach w ostatnim czasie. Na scenie Wadowickiego Centrum Kultur
Blisko 400 osób pod sceną. TSA bawiło i wzruszało wadowicką publikę

To był jeden z lepszych koncertów w Wadowicach w ostatnim czasie. Na scenie Wadowickiego Centrum Kultury wystąpił zespół legenda i ikona polskiego hard rocka: TSA. Pod sceną bawiło się i wzruszało blisko 400 osób.

TSA to kapela, bez której trudno wyobrazić sobie losy oraz obraz obecnej polskiej muzyki rockowej. Zespół powstał w 1979 roku w Opolu, jednak pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku. W początkach działalności czerpał inspirację z dokonań muzycznych  AC/DC i Led Zeppelin, ale stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. Nagrania TSA w latach osiemdziesiątych XX wieku cieszyły się sporą popularnością w Polsce i  nadawały sens życia w trudnych czasach. TSA pozostawał aktywny do 1989 roku w składzie uznawanym za klasyczny.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku doszło między muzykami do konfliktu o prawa do nazwy zespołu. Istniały wówczas TSA (Nowaka i Piekarczyka) oraz TSA-Evolution (Machela i Niekrasza). W 1992 roku obie grupy zostały rozwiązane a w 1998 roku zespół, w odnowionym składzie został reaktywowany, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jego rozpadu we wrześniu 1999 roku. Na początku XXI wieku Nowak, Piekarczyk, Machel, Niekrasz i Kapłon podjęli rozmowy, które przyniosły ugodę między muzykami, co przyczyniło się do wznowienia działalności TSA. W 2004 roku ukazał się pierwszy po reaktywacji zespołu album zatytułowany "Proceder", który uzyskał nominację do Fryderyka.

W ostatnim czasie pojawiły się plotki, że wokalista Marek Piekarczyk kończy współpracę z zespołem. W piątek (8.12) o godzinie 20:00 TSA w składzie Marek Piekarczyk (wokal), Andrzej Nowak (gitara), Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bas) oraz Marek Kapłon (perkusja) pojawili się na szczęście razem na scenie Wadowickiego Centrum Kultury. Jako support o godzinie 19:00 wystąpiła powstała w 2006 roku w Wadowicach kapela Soultaker (w skłądzie gitarzysta i wokalista Piotr Biel, basista Robert Lenart oraz perkusista Rafał Pękala), któa doskonale wprowadzili blisko 400 osobową publiczność w rockowy nastrój.

TSA zaczęło od "Maratończyka" od razu łapiąc świetny kontakt z publiką, którą tego wieczoru stanowił pełen przekrój wiekowy: od kilkuletnich dzieciaków ubranych dumnie w koszulki TSA, przez nastolatki, rasowych brodatych oraz długowłosych fanów, po seniorów. Każdy bawił się doskonale przy m.in utworach "Na co cię stać", "Głodny", "Kontestator", "Biała śmierć", "Bez podtekstów", "Tratwa" czy "Alien".

Mniej więcej w połowie zabrzmiało to, na co czekali chyba wszyscy, czyli blisko dziesięciominutowe "51", jeden z najlepszych polskich numerów w ogóle. Przejmujący głos Piekarczyka, gitarowe solówki, odpalone zapalniczki (czy jako substytut, świecące smartfony, taki znak czasów...), spowodowały, że pewnie niejedna łza polała się na sali, bo ciary mieli chyba wszyscy...

Po grubo ponad godzinnym występie i gromkich, kilkukrotnych brawach, ze sceny zabrzmiały "Trzy zapałki". Po nim fani mogli liczyć na wspólne zdjęcia z Markiem Piekarczykiem i Markiem Kapłonem (niektórzy "załapali się" na pałeczki) czy na autografy na płytach i książkach.

Mnie osobiście zabrakło znanego z Akademii Pana Kleksa "Marszu wilków" (wtedy chyba po raz ostatni naprawdę bałem się w kinie...) a jak wynika z podkradzionej po koncercie playlisty, był w planach na bis. Cóż, nie można mieć wszystkiego...

Nie da się ukryć, że był to jeden z lepszych w ostatnich czasach koncertów w Wadowicach.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 Rock 2017-12-09 13:11
"wszystkie myszy uciekły!!" :D :D :D
Cytować
0 #2 Asia 2017-12-09 13:13
"51" było piękne!
Cytować
+3 #3 Rock 2017-12-09 13:16
Cytuję Asia:
"51" było piękne!


Tak sie bawili pod mostem drogowym :lol: :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=qkmO_Dbwzek
Cytować
-2 #4 szymek 2017-12-09 13:21
było bardzo fajnie, ale brakło kilku utworów jak wspomniany przez Pajdę marsz wilków ,mass media, plan życia, chodzą ludzie czy TSA Rock , szkoda bo koncert trochę za krótki
Cytować
-2 #5 Michał 2017-12-09 14:05
Pewnie niewielu odbiorców się ze mną zgodzi, ale twierdzę, ze dawno nie było tak dobrze nagłośnionego koncertu w Wadowickim Centrum Kultury. Byłem na Organku i trudno było cokolwiek sensownego usłyszeć przez ścianę dźwięku. A tutaj proszę można było spokojnie pośpiewać z Markiem Piekarczykiem bez teletekstu :P Panowie z TSA to rockandrollowcy z krwi i kości,ale nie mogę zrozumieć czemu zagrali zaledwie ok 75 minutowy set? Na setliście na bis oprócz "3 Zapałek" była jeszcze moja ulubiona "Kocica" i "Marsz Wilków". Można było zagrać chociaż dodatkowo jeden numer dla publiczności, która bardzo długo oklaskiwała i wywoływała swoich ulubieńców. Pozostał niedosyt, ale życzę sobie więcej takich dinozaurów dobrego grania na wadowickiej scenie. Przyjemnie było zobaczyć po raz kolejny jak muzyka łączy pokolenia.
Cytować
0 #6 QWERTY 2017-12-11 13:25
Było niesamowicie ,być tak blisko legendy sceny polskiej muzyki to był zaszczyt ,szacun dla Marka i Andrzeja który grał będąc chorym i dla całego TSA za wspaniały i niezapomniany koncert .
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.