Użytkownicy hulajnóg elektrycznych w Wadowicach uruchomionych dzięki operatorowi Bolt niestety w dalsz
Hulajnogi ciągle są bezmyślnie pozostawiane gdzie popadnie

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych w Wadowicach uruchomionych dzięki operatorowi Bolt niestety w dalszym ciągu mają problemy z ich użytkowaniem. Zostawianie pojazdów na środku chodnika czy nawet na ruchliwej ulicy w centrum miasta to niestety codzienność...

6 czerwca w Wadowicach pojawiły się hulajnogi elektryczne do wypożyczenia.  Ich operatorem jest firma Bolt. Aby skorzystać z hulajnogi, trzeba pobrać na swój telefon aplikację, zalogować się do systemu podając numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i użyć karty płatniczej, z której będzie pobierana należność. Aplikacja ma QR kod, który za każdy razem pomoże nam nie tylko uruchomić pojazd, ale też odnaleźć go, wskazując, gdzie stoi najbliższy i w jakim stanie rozładowania jest jego bateria. Minuta jazdy kosztuje 90 groszy, co daje 54 złote za godzinę, więc całkiem sporo.

"Hulajki" rozstawione są w różnych częściach Wadowic, bo można je parkować w dowolnym miejscu. Takie rozwiązanie jest znane z większych miast i budzi  często kontrowersję, bo utrudnia w wielu przypadkach ruch pieszych a nawet samochodów.

Nie inaczej jest niestety w papieskim mieście. Pisaliśmy o pojazdach pozostawianych bezmyślnie gdzie popadnie: na środku chodnika, ścieżkach rowerowych czy nawet... w potoku Choczenka.

Minęło kilka miesięcy i niestety sytuacja się nie poprawia. Tylko w miniony weekend czytelnicy podesłaki nam kolejnych "mistrzów parkowania" tych urządzeń. Spore stadko pozostawiono przy skrzyżowaniu ulicy Zegadłowicza i Szkolenej na środku chodnika i takie sytuacje zdarzają się niestety nagminnie.

 

Kolejny mistrz porzucił urządzenie (bo raczej parkowaniem ciężko to nazwać...) na... jednym z pasów ulicy Wojtyły a o już stwarza spore zagrożenie dla jadących kierowców... Inna sprawa, że stojące tutaj audi również stoi wbrew przepisom...

 

 

Niestety wiele osób nie potrafi korzystać z tych przydatnych notabene urządzeń, będących świetnym rozwiązaniem na nasze wiecznie zakorkowane ulice dla spieszących się.
Parkowanie gdzie popadnie to jeden problem, innym są użytkownicy jeżdżących na nich po pijaku czy np. w dwie a nawet trzy osoby i to z dużą prędkościa, co często można zauważyć w Wadowicach.

To nie tylko problem Wadowic, mówi się o nim coraz głośniej i wiele miast zastanawia się nad zakazem używania takich pojazdów czy zwiększenia restrykcji z nimi związanych. Od 1 września hulajnogi elektryczne zakazane są na ulicach Paryża: mieszkańcy zadecydowali o tym w referendum.

pewnym rozwiązaniem problemu mogą być intensywniejsze akcje uświadamiające przez władze miasta czy operatorów hulajnóg.


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+13 #1 Danek 2023-09-18 12:09
"jadę hulajnogą i mam wyje.bane" chyba to jest motto tych ludzi, bo to się dzieje nie tylko w Wadowicach ale i w innych miastach.
+1 #2 kierowca 2023-09-18 12:28
Na zdjęciu zaznaczonym 'czerwonym obrysem' nie tylko hulajnoga jest źle zaparkowana. Tak samo źle stoi zaparkowany samochód. Tam jest strefa zamieszkania i wolno parkować TYLKO na miejscach wyznaczonych!
+5 #3 Olo 2023-09-18 13:41
Cytuję kierowca:
Na zdjęciu zaznaczonym 'czerwonym obrysem' nie tylko hulajnoga jest źle zaparkowana. Tak samo źle stoi zaparkowany samochód. Tam jest strefa zamieszkania i wolno parkować TYLKO na miejscach wyznaczonych!


A przeczytałeś dokładnie tekst? Bo na to też autor zwrócił uwagę...
-9 #4 Kolo 2023-09-18 13:52
Ale lamęt, naprawdę. Stadko jest bo tam się kończy strefa jazdy. Korzystają z tego dzieci , młodzi ludzie trochę wyrozumiałości dla nich , nie pochwalam ... ale też byłem młody :) . Narzekacie co tydzień o tych hulajkach .
-2 #5 tdave 2023-09-18 17:03
Korzystam z tych hulajnóg, niektóre to strasznie rozklekotane są. Za 6 złotych pół miasta przejadę.
+3 #6 Mmm 2023-09-18 19:59
Czasem te zielone wynalazki są tak zostawione że zasłaniają widoczność na skrzyżowaniu, autem zaparkujesz to dostaniesz mandat albo auto odholują, a to badziewie będzie stać i stać a nie ma gdzie przestawic...
+7 #7 Kris 2023-09-18 23:37
Wystarczy zadzwonić na infolinię podawać numer hulajnogi(widoc zny obok qr kodu). Operator zabierze hulajnoge i obciąży tego kto ją tam postawił kosztami tej operacji. Zgodnie z regulaminem. W zależności od operatora jest to inna kwota. Ok 200 zł. Nawet nie trzeba angażować policji. Polecam.
+4 #8 Adam 2023-09-19 07:56
Powinni te hulajnogi zlikwidować
+3 #9 Pedro 2023-09-20 15:46
Kazda hulajnoga oprocz swiatel powinna miec kierunkowskazy i nr rejestracyjny, wtedy moglyby jechac ulica tak jak skuter. Powinny byc w calym miescie stacje gdzie mozna zostawiac hulajnogi a nie gdzie popadnie.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.