5 marca w Bibliotece Publicznej w Wadowicach odbędzie się prezentacja albumu "Gruzja nieznana. Wspólne
O Gruzji w bibliotece

5 marca w Bibliotece Publicznej w Wadowicach odbędzie się prezentacja albumu "Gruzja nieznana. Wspólne losy Gruzinów i Polaków". Autorzy po wielu latach postanowili pokazać młodszemu i przypomnieć starszemu pokoleniu mało znane fakty z naszej wspólnej historii.

Już w najbliższy poniedziałek (5.03) Wadowicka Biblioteka Publiczna, wydawnictwo Fado Studio przy udziale NSZZ "Solidarność Ziemi Wadowickiej zaprasza na prezentację albumu autorstwa Dawida Kolbai, Piotra Hlebowicza i Piotra Warischa "Gruzja nieznana. Wspólne losy Gruzinów i Polaków". Do Gruzinów podświadomie czujemy sympatię, lecz o nich samych, o ich kraju – Gruzji, oraz o kontaktach naszych narodów nie wiemy prawie nic. Album "Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana" zapełnia w części tą białą plamę.  Jednym z autorów tej publikacji jest Piotr Hlebowicz z Barwałdu Średniego

Album przedstawia najważniejsze momenty ścisłych więzi pomiędzy naszymi narodami, pokazuje Gruzinów – kontraktowych oficerów w Armii Polskiej – jako obrońców Polski, swej drugiej ojczyzny: we wrześniu 1939 roku, w konspiracji w szeregach ZWZ a potem w AK, w Powstaniu Warszawskim. Nasi Gruzini ginęli nie tylko na polach bitew. Po wkroczeniu sowieckich hord 17 września 1939 roku na terytorium Rzeczpospolitej, kilku Gruzinów – oficerów kontraktowych Wojska Polskiego – wpadło w ręce sowieckich organów represji. Sowieci w tym celu mieli przygotowane specjalne listy proskrypcyjne. Zgładzono ich w Katyniu, w Butyrkach, na Łubiance...

"W publikacji przedstawiliśmy również postać świętego kościoła Gruzińskiego – archimandrytę Grzegorza Peradze, teologa i filozofa, który poniósł męczeńską śmierć w obozie zagłady Auschwitz. Święty Grzegorz Peradze wykładał teologię w latach 30 – tych ubiegłego wieku na Uniwersytecie Warszawskim, był opiekunem duchowym Kolonii Gruzińskiej w Polsce" - informuje nas Piotr Hlebowicz i Piotr Warisch.

W albumie znajdziemy również rozdział mówiący o wielkiej żałobie Gruzinów po śmierci Marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego: w lipcu 1936 roku delegacja Kolonii Gruzińskiej w Warszawie przybyła do Krakowa, by wziąć udział w sypaniu Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Przywieźli ze sobą urnę z ziemią gruzińską. Właśnie dzięki staraniom Józefa Piłsudskiego przyjechali do Polski po roku 1921, gdy ojczyznę ich zajęli bolszewiccy najeźdźcy. Józef Piłsudski przyjął ich na służbę do Armii Polskiej, dał nadzieję na powrót do wolnej Gruzji. To działania Marszałka doprowadziły do powstania Ruchu Prometejskiego – antybolszewickiej organizacji, skupiającej emigrantów z zajętych przez sowietów państw i regionów. Niestety, sowieckie imperium okazało się zbyt mocne i bezwzględne. Nie dane było Gruzinom w Polskich mundurach powrócić do wolnej Gruzji. Album kończy agresja rosyjska na Gruzję w sierpniu 2008 roku, oraz słynna wizyta Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z przywódcami państw Europy Środkowej w Tbilisi. 

"Jest to nasz drugi album o tematyce wschodniej. Pierwszą publikacją wydaną przez nas w roku 2010 był album pt: "Wilno – Warszawa. Wspólna droga do wolności". Przedstawiliśmy w nim kontakty i współpracę opozycji niepodległościowej z Polski i Litwy (wówczas jeszcze sowieckiej) na tle wydarzeń w latach 1989 – 1991. W albumie zamieściliśmy niepublikowane nigdzie wcześniej zdjęcia, pokazujące atmosferę tragicznych zajść pod Wieżą Telewizyjną w Wilnie 13 stycznia 1991, kiedy to sowieccy żołnierze z zimną krwią zabili 14 manifestantów, ranili ponad 700 osób. Wydarzenia te można nazwać przełomem w późniejszym upadku sowieckiego imperium" - dodają autorzy.

Zapewne nie byłoby tych publikacji, gdyby nie połączyła ich wspólna praca i walka przeciwko komunistycznemu reżimowi po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Należeli do konspiracyjnych organizacji: Porozumienia Prasowego "Solidarność Zwycięży" oraz "Solidarności Walczącej". Wspólnie wydawali podziemną prasę, brali udział w wielu akcjach, już wtedy interesowały ich sprawy wschodnie. Po wielu latach postanowili za pomocą wydawanych publikacji zatrzymać czas, pokazać młodszemu i przypomnieć starszemu pokoleniu mało znane fakty z naszej wspólnej historii.

Na spotkaniu będzie możliwość nabycia po okazjonalnej cenie albumu wraz z podpisami autorów.


Prezentacja Albumu "Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana".
5 marca (poniedziałek) godz. 17.00
Sala Konferencyjno - Wystawowa w Wadowickiej Bibliotece Publicznej
ul. Legionów 1

(MG)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 Mariusz D. 2012-02-28 10:41
Dobry temat. O tym się mało mówi, wręcz neguje. A jednak były prezydent o tym pamiętał.
+2 #2 Freezyear ... 2012-02-28 10:43
Ciekawy temat. Warto przyjść...
0 #3 SOWA 2014 2012-03-03 06:56
Widzę, że środki w budżecie miejskim na ów album (wystawę) się znalazły. Dlaeczego? Czyżby ze wzgledu na zaangażowanie się w projekt wadowickiego NSZZ.

Wiem, wiem czepiam się. Być może dlatego, że na publikacje książek o tematyce związanej z Wadowicami nie ma środków, ale o... Gruzji hoho.

Przepraszam są, pomyłka takowe srodki się znajdą. Wiele zależy jednak od tego jak się nazywasz!

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.