W Małopolsce ZUS przyznał około 710 tysięcy „czternastek”, a łączna kwota wypłaty to 1,6 milia
Do mieszkańców trafiają listy podsumowujące wypłatę "czternastek"

W Małopolsce ZUS przyznał około 710 tysięcy „czternastek”, a łączna kwota wypłaty to 1,6 miliarda złotych. Do osób, które otrzymały czternaste emerytury, ZUS wysyła listy z informacjami w tej sprawie.

W korespondencji znajdziemy informacje o tym, że adresat otrzymał czternastą emeryturę. Wskazana jest także kwota, jaka została przyznana i wypłacona.

Dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Czternastki nie otrzymały osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 złotych brutto została wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 złotych brutto. Powyżej 2900 złotych brutto działa zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 złotych

Oznacza to, że czternastka przysługiwała, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 złotych brutto.

Ze świadczenia została pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.