Dobra wiadomość dla mieszkańców Kleczy i Barwałdu. Po kilku latach doczekają się oni  nowej kład
Mieszkańcy doczekają się kładki nad Kleczanką. Gmina wyłoniła wykonawcę robót

Dobra wiadomość dla mieszkańców Kleczy i Barwałdu. Po kilku latach doczekają się oni  nowej kładki nad potokiem Kleczanka,  która umożliwi im dostęp do szkoły, stacji kolejowej czy ośrodka zdrowia. Gmina Wadowice wyłoniła wykonawcę robót i wkrótce podpiszę z nim umowę na budowę nowej przeprawy.

Pisaliśmy już o tym problemie w  Kleczy Górnej kilkukrotnie. Od  trzech lat kładka nad potokiem Kleczanka, w pobliżu stacji kolejowej, wybudowana tymczasowo na ruinach starego kamiennego mostu sięgającego historią przełomu XIX i XX wieku, łączącego Barwałd i Kleczę z królewską drogą z Wadowic do Krakowa przez Kalwarię Zebrzydowską, była wyłączona z eksploatacji ze względu na jej stan, grożący przechodzącemu utratą zdrowia a nawet życia. Wejście na nią zagrodzono i otaśmowano. Bezczynność wadowickiego magistratu doprowadziła do sytuacji, kiedy mostek otrzymał nakaz rozbiórki i rezultacie pozostała po nim jedynie kupa kamieni.

Sporo ludzi od lat z tego powodu nie ma  przejścia  do stacji, ośrodka zdrowia czy szkoły. Można skorzystać z alternatywnej drogi, ale wtedy trzeba  nadłożyć około 3 kilometrów wzdłuż ruchliwej drogi głównej, która nie ma chodnika dla pieszych.

Jest jednak dobra wiadomość. Po wykonaniu projektu budowlanego wraz z decyzją pozwolenia na budowę, gmina Wadowice przystąpiła w końcu  do wyłonienia wykonawcy robót budowlanych zaprojektowanej, nowej kładki również w ramach przetargu nieograniczonego. We wtorek (31.05)  wyłoniono wykonawcę, z którym według planów we wtorek (6.06) podpisana zostanie umowa.

Wykonawca będzie miał maksymalnie 200 dni na wykonanie nowej przeprawy.

Działania gminy w przedmiotowej sprawie miały zawsze na uwadze przede wszystkim dbałość o zachowanie bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców użytkujących kładkę. Dlatego też należało wykonać projekt ze wszystkimi uzgodnieniami, pozwoleniem wodnoprawnym itp. Wiązało się to niestety z określonym czasem realizacji – informuje Urząd Miejski w Wadowicach.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Maciek 2023-06-02 12:07
A zabytkowy most poszedł się jebać.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.