Właściciele i osoby zarządzające obiektami turystycznymi, muszą mierzyć się z licznymi wyzwaniami.
Jak dbać o bezpieczeństwo gości obiektów i atrakcji turystycznych?
artykuł sponsorowany

Właściciele i osoby zarządzające obiektami turystycznymi, muszą mierzyć się z licznymi wyzwaniami. Jak skutecznie zachęcić gości do odwiedzin? Z czego finansować modernizacje? Jak trafić z ofertą do różnych pokoleń? Nie mniej ważna od nich jest także kwestia bezpieczeństwa. W czasie deszczu, roztopów czy opadów śniegu, wzrasta ryzyko poślizgnięcia się i doznania urazu, co może stanowić podstawę do wnioskowania o odszkodowanie. Jak uniknąć takich sytuacji i zapewnić bezpieczeństwo turystom, a jednocześnie ułatwić sprzątanie personelowi porządkowemu? Rozwiązaniem jest odpowiedni dobór wycieraczek.

​                        Strefa wejścia w obiektach o dużym ruchu

W każdym obiekcie o intensywnym ruchu pieszym niezbędne jest zabezpieczenie strefy wejścia. Głównymi problemami są zanieczyszczenia powierzchni oraz ryzyko upadku. Najczęściej mają one tę samą przyczynę: zaniechanie wycierania obuwia przez gości lub też robienie tego nie dość starannie. Ponieważ zachowania tego typu są wyjątkowo trudne do wyeliminowania, lepiej przystosować podłogę do stanu faktycznego.

Niezbędne jest zatem wybranie wycieraczek jednocześnie chłonnych, skutecznie zgarniających brud z bieżnika, ale także zwiększających przyczepność i tarcie, dzięki czemu użytkownik nie poślizgnie się nawet po bezpośrednim wejściu z ubłoconej ścieżki na kafelki. Właściwa wycieraczka ułatwi również poruszanie się osobom korzystającym z kul lub wózków inwalidzkich, a także wjazd wózkiem dziecięcym.

 

​                        Wycieraczka do muzeum, izby regionalnej

Do najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów należą lokalne muzea, izby regionalne czy izby pamięci. Pojawiają się tutaj zarówno goście indywidualni, jak i zorganizowane grupy – wycieczki szkolne czy złożone z osób dorosłych. Z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, jak i ułatwienia sprzątania, najlepiej sprawdzi się systemowa wycieraczka zewnętrzna złożona z profili aluminiowych, których wkład można dobierać zgodnie z konkretnymi potrzebami.

Na zewnątrz najlepiej sprawdzi się wkład szczotkowy (który usunie najpoważniejsze zanieczyszczenia), a w okresach deszczowych także wkład gumowy, odbierający wodę z bieżnika. Dzięki przemyślanej konstrukcji wycieraczki systemowej istnieje połączenie obu tych wkładów w ramach jednej wycieraczki. Dodatkowo warto ją uzupełnić o wycieraczkę wewnętrzną systemową z wkładem tekstylnym, który delikatnie upora się z mniejszym brudem, jaki jeszcze mógł pozostać na butach.

 

​                        Przyjazne turystom wejście do zamku, pałacu, dworu

Sporym problemem jest zaprojektowanie strefy wejścia do zabytków. Zamki, pałace i dwory wymagają zachowania estetyki, którą bardzo łatwo zepsuć, kładąc na podłodze stalową kratownicę czy gumowe wycieraczki. Co zrobić, aby jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo gościom, usprawnić sprzątanie, ale też nie zaburzyć stylu obiektu?

Świetną opcją są kraty pomostowe z wypełnieniem: https://www.alumatex.pl/produkty/kraty/kraty-pomostowe.php. Składają się one z płaskowników, łączonych różnymi technikami. Są bardzo wytrzymałe a dzięki serratowaniu (czyli ząbkowanej krawędzi), zapewniają bezpieczeństwo, zwiększając przyczepność. Przestrzeń pomiędzy płaskownikami może pozostać pusta, ale istnieje także opcja wypełnienia jej tym samym materiałem, z którego wykonana jest posadzka – czyli np. panelami albo płytkami. Dzięki temu wycieraczka spełnia swoją funkcję, wizualnie nie odstając od podłoża, na którym się znajduje.

Dodatkowo kraty pomostowe przydadzą się ekipie odpowiedzialnej za techniczne utrzymanie obiektu – naprawy, konserwacje, dekorowanie, montaż sprzętu nagłaśniającego czy systemów antywłamaniowych – także na wysokościach, ponieważ z krat WEMA buduje się również pomosty i schody.

 

​                        Bezpieczeństwo użytkowników atrakcji zewnętrznych

Krata pomostowa jest również niezastąpiona w przypadku zabezpieczania atrakcji zewnętrznych. Mogą być z niej wykonane ciągi komunikacyjne lub schody. Jest powszechnie użytkowana w obiektach takich jak ruiny (do stworzenia przejść pomiędzy elementami ekspozycji), ale także w otoczeniu naturalnym. Wykorzystuje się ją do budowania przyjaznych turystom tras w parkach krajobrazowych, a nawet w górach, dzięki czemu szlaki są bardziej dostępne także dla dzieci czy osób niedysponujących kondycją ani techniką zawodowców.

Z krat pomostowych chętnie korzystają zarządcy przeznaczonych dla turystów obiektów industrialnych – fabryk, kopalń czy zakładów produkcyjnych przystosowanych do zwiedzania. Świetnie pasują one do klimatu, zwiększają bezpieczeństwo i dostępność.

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl