W Muzeum Miejskim w Wadowicach zakończyła się wystawa dzieł rzeźbiarza Józefa Jury (1889-1978). By
7 tysięcy osób odwiedziło ekspozycję z dziełami Józefa Jury

W Muzeum Miejskim w Wadowicach zakończyła się wystawa dzieł rzeźbiarza Józefa Jury (1889-1978). Była to pierwsza od śmierci artysty monograficzna wystawa jego prac w mieście, w którym spędził większą część swego życia.

Od 26 czerwca do 18 września w sali ekspozycyjno-edukacyjnej Muzeum Miejskiego przy ul. Kościelnej 4 w Wadowicach można było obejrzeć ekspozycję przypominającą postać i twórczość tego wybitnego rzeźbiarza rodem z Kęt, który w swoim dorobku miał wiele znakomitych płaskorzeźb, portretów, popiersi a także figur, pomników, ołtarzy i rzeźb nagrobnych. W Wadowicach, gdzie zamieszkał w 1925 roku po zakończeniu studiów w Rzymie, znaleźć można liczne dzieła Jury. W mensie ołtarza głównego kościoła parafialnego pw. Ofiarowania NMP znajduje się "Ostatnia Wieczerza" jego autorstwa, z kolei w klsztorze Karmelitów Bosych na "Górce" oglądać można popiersie św. o. Rafała Kalinowskiego i tablicę poświęconą założycielowi wadowickiego Karmelu.

W 1928 roku przed koszarami 12 pułku piechoty odsłonięty został pomnik dłuta Józefa Jury, poświęcony żołnierzom poległym w walkach o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1920. Stoi on przed gmachem koszar do dziś (obecna figura zniszczona przez Niemców podczas okupacji została odtworzona w 1981 roku przez ucznia Jury, Franciszka Suknarowskiego). Na dzieła z pracowni artysty natrafić można też w wadowickich szkołach – Jura był autorem m.in. płaskorzeźb patronek szkół z ulicy Sienkiewicza – Marii Curie-Skłodowskiej i Marii Konopnickiej. Na parafialnym cmentarzu sporo jest nagrobków wykonanych według jego projektów, m.in.: grobowiec-mauzoleum Romaszkanów, pomniki zdobiące groby rodzin Homme’ów, Prażmowskich, ks. Zygmunta Karasia czy rodzinny grób Jurów ozdobiony piękną pietą.

Wystawę odwiedziło przeszło 7 tysięcy zwiedzających. Dodatkowo zbiegła się ze Światowymi Dniami Młodzieży, dzięki czemu dzieła Józefa Jury mogli zobaczyć młodzi ludzie z całego świata.

Ekspozycji towarzyszyły warsztaty ceramiczne dla dzieci prowadzone w ramach projektu "Wspólny skok w kulturę" realizowanego przez Wadowickie Centrum Kultury przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę dopełniła publikacja  Józef Jura, wadowicki rzeźbiarz i portrecista, w której oprócz życiorysu artysty i reprodukcji prac znalazł się katalog jego dzieł. Niestety do działu traktującego o popiersiach wkradł się błąd. Podana zastała bowiem informacja, iż popiersie Wincentego Bałysa znajduje się w Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu. Rzeźba ta znajduje się zaś faktycznie w zbiorach prywatnych Rodziny Suknarowskich. Autorzy i wydawcy publikacji pragną serdecznie przeprosić za zaistniałą pomyłkę.

 

 

(MW)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.