Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprasza na kolejne wspominkowe spotkanie. Tym razem dotyczą
W Zaułku Mieszczańskim powspominają Macieja Zembatego

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprasza na kolejne wspominkowe spotkanie. Tym razem dotyczące Macieja Zembatego, "rodem z Wadowic" muzyka, poety, reżysera radiowego, scenarzysty, klasyka czarnego humoru, twórcy programów radiowych.

W piątek (1.09) o godzinie 18:00 Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprasza do Zaułka Mieszczańskiego przy ulicy Krakowskiej w Wadowicach ma kolejne spotkanie o zapomnianych i "rodem z Wadowic". Tym razem wspominany będzie Maciej Zembaty. Na spotkaniu wystąpią Marta Bizoń i prof. Tadeusz Paleczny.

Maciej Zembaty urodził się 16 maja 1944 w Tarnowie. Dzieciństwo spędził w Wadowicach. Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu, uczęszczał również do szkoły plastycznej, której jednak nie ukończył. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, pracę magisterską napisał na temat polskiej piosenki i gwary więziennej: dzięki czemu stał się jednym z pierwszych specjalistów od grypsery.

Zadebiutował w 1965 na Opolskim festiwalu, uzyskując wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepszy debiut autorski. Dzięki Maciejowi Karpińskiemu w 1972 roku zetknął się z piosenkami Leonarda Cohena: w ciągu kilku miesięcy przetłumaczył ich kilkanaście a do dziś ponad 60. Publikował je w tomikach, zarówno w obiegu oficjalnym jak i poza nim. Wydał kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami kanadyjczyka. Jego tłumaczenie piosenki Partisan stało się jednym z nieoficjalnych hymnów przywódców Solidarności internowanych w latach stanu wojennego. W pierwszą rocznicę Sierpnia '80 współtworzył Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki", imprezę będącą "antyfestiwalem sopockim" prezentującą twórców i twórczość poza peerelowską cenzurą.

W 1972 we współpracy z Jackiem Janczarskim, stworzył radiowe słuchowisko "Rodzina Poszepszyńskich", które stała się jedną ze najbardziej rozpoznawalnych audycji rozrywkowych Polskiego Radia. Tworzone i nadawane było z dłuższymi przerwami na przestrzeni 25 lat, a jego bohaterowie stali się parodią postaci znanych z innych seriali radiowych takich jak "Matysiakowie" i "W Jezioranach".

W latach siedemdziesiątych związał się z Programem Trzecim Polskiego Radia, gdzie prowadził m.in. autorską audycję "Zgryz", był też jednym z prezenterów "Zapraszamy do Trójki": pierwszej i jedynej wówczas audycji nadawanej "na żywo" z telefonicznym udziałem słuchaczy. W serialu dla młodzieży "Siedem życzeń", do którego również napisał scenariusz, użyczył głosu kotu Rademenesowi. Od listopada 2007 na antenie radia TOK FM emitowane jest jego słuchowisko "Przygody Wuja Alberta".

Do legendy przeszła żartobliwa piosenka "pogrzebowa" Zembatego "Ostatnia posługa", śpiewana na melodię marsza żałobnego Chopina, która, jak podkreślali socjologowie, przełamała pewne tabu dotyczące społecznej obyczajowości związanej ze śmiercią i pochówkiem, uwalniając ją od obowiązkowej celebry i urzędowego smutku.

Zmarł 27 czerwca 2011 roku w wieku 67 lat z powodu niewydolności serca.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Anna 2023-08-31 21:23
O. Mogę zamieścić komentarz na stronie wadowiceonline. pl. Co się stało, że uzyskałam "uprawnienia"? Jestem tak zaskoczona, że nie mogę napisać niczego rzeczowego, chociaż może bym i chciała, bo p.Zembaty, Trójka, Poszepszyńscy, to jednak historia...

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.