Od 30 stycznia do 12 lutego w Małopolsce jak i w powiecie wadowickim zaplanowano ferie zimowe dla dzieci
Policja przygotowana na ferie zimowe

Od 30 stycznia do 12 lutego w Małopolsce jak i w powiecie wadowickim zaplanowano ferie zimowe dla dzieci. To czas wyjazdów i wzmożonego ruchu. Wadowicka policja jest na to przygotowana.

Od 30 stycznia do 12 lutego w Małopolsce jak i w powiecie wadowickim zaplanowano ferie zimowe dla dzieci. To okres kiedy dochodzi do znacznie większej zdarzeń drogowych z udziałem wypoczywających uczniów. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki oraz relaksu na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku. Dla policjantów to codzienność, a więc kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci. Pilnowanie porządku oraz reagowanie na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo naszych milusińskich.

W trosce o bezpieczną podróż dzieci do miejsca wypoczynku, policjanci corocznie w trakcie ferii kontrolują stan techniczny pojazdów i autobusów oraz stan trzeźwości kierujących.

Pamiętajmy, aby odprowadzając dziecko do autobusu, którym ma wyjechać na ferie czy też wycieczkę szkolną każdy zwrócił uwagę na stan techniczny pojazdu i zachowanie kierującego oraz opiekuna. Jeżeli na zimowy wypoczynek wybieracie się Państwo własnymi pojazdami, przed wyjazdem należy sprawdzić czy samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i czy jest odpowiednio wyposażony a także czy posiadacie przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty i czy są one aktualne — apeluje policja.

Wioząc swoje rodziny nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu  drogowym. W czasie zimy często zmieniają się warunki atmosferyczne, jezdnia jest mokra i bardzo śliska, dostosujmy wówczas prędkości do panujących warunków drogowych.

Prośby o policyjną kontrolę autobusów przed wyjazdem mogą zgłaszać organizatorzy zimowych ferii, opiekunowie zorganizowanych grup oraz rodzice pod numerami telefonów 997 i 112.

Udział małych dzieci w ruchu drogowym bez opieki jest problemem zwłaszcza  w warunkach zwiększającego się natężenia ruchu. Statystyki pokazują, iż brak opieki nad dzieckiem do lat 7 to jedna z głównych przyczyn wypadków powodowanych przez dzieci. Małe dzieci nie zawsze są w stanie odpowiednio zareagować w trudnych sytuacjach na drodze. Często nie posiadają jeszcze odpowiedniej wiedzy bezpiecznego zachowania na drodze a dodatkowo ich zachowanie jest nieprzewidywalne dla kierowców

Główne przyczyny powstania wypadków spowodowanych przez najmłodszych uczestników ruchu drogowego są niezmienne od lat.

Błędy pieszych to:
- Nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem,
- wejście na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej       widoczność,
- Przebieganie przez jezdnię,
- Brak opieki nad dziećmi do lat 7, w tym przypadku możemy mówić o braku odpowiedzialności ze strony rodziców lub opiekunów.

Błędy kierujących to:
- Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
- Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
- Nieprawidłowe skręcanie,
- Niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze,

Dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Jedynie w strefie zamieszkania dziecko może korzystać z drogi bez opieki. Strefa zamieszkania to obszar gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu i pieszy ma tam pierwszeństwo przed pojazdami. Opieka ta nie jest potrzebna również na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Dzieci korzystają też z dróg poza obszarem zabudowanym. Jednakże gdy korzystają z nich po zmierzchu, a więc w warunkach niedostatecznej widoczności, staje się to wyjątkowo niebezpieczne. Ubrane w ciemnych kolorach są niewidoczne dla kierujących pojazdami dlatego wymagane jest aby dzieci w wieku do lat 15 lat korzystając z dróg poza obszarem zabudowanym po zmierzchu posiadały jakikolwiek element odblaskowy, dzięki, któremu będą bardziej widoczne i bezpieczne na drodze. Chodzi o to aby kierujący pojazdami mogli je wcześniej dostrzec i odpowiednio szybko zareagować. Posiadając element odblaskowy, postać po zmroku jest widoczna dla kierującego z odległości około 150 m. Gdy osoba ubrana w ciemny strój odblasku nie posiada kierowca zobaczy ją  z odległości zaledwie 20 m. Trzeba przy tym pamiętać, że  droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/h na suchej nawierzchni wynosi około 25 m. Gdy jezdnia jest mokra wydłuża się do 30 m. , a w zimie na oblodzonej nawierzchni może wynieść  ponad 50 m.

Tak więc kierowca jadąc z dozwoloną prędkością 50 km/h nawet w dobrych warunkach będzie miał niewielkie szanse na zatrzymanie pojazdu, gdy zobaczy pieszego bez odblasku. Gdy warunki drogowe będą nawet nieznacznie gorsze taki kierowca nie będzie miał możliwości uniknięcia potrącenia. Należy również  zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz jaką są pasy bezpieczeństwa i foteliki. Zarówno pasy jak i foteliki są urządzeniami służącymi do ochrony osób w razie wypadku drogowego.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 dert 2017-01-26 19:41
smiechu warte i warto dokładnie zobaczyc jak wyglada ich ubranko n stoku to przeciez wygląd ofermy na nartach a ten jeden to prawidłowo nie umie trzymać i założyc kijów i to ma zwracać uwagę !!!!!
Marnowanie kasy tak jak na straż miejską a wystarczy jeden etat na zawodowego GOPR lub TOPR i po sprawie.
+1 #2 Mis 2017-01-26 19:54
Jeszcze im czapeczek ze smigielgiem brakuje :)

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.