Nawet do 35 stopni Celsjusza wg prognoz pokażą nasze termometry w ciągu najbliższych dni. To może by
Uwaga! Nadchodzą upały

Nawet do 35 stopni Celsjusza wg prognoz pokażą nasze termometry w ciągu najbliższych dni. To może być niebezpieczne dla zdrowia. Jak sobie radzić w taką pogodę?

Pogoda, które od kilku dni możemy zaobserwować również w powiecie wadowickim zaczyna dawać się we znaki. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje o upałach drugiego stopnia na terenie województwa małopolskiego. W ciągu kilku najbliższych dni prognozuje się temperaturę maksymalną nawet do 35 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy będzie się wahać od 16 do 21 stopni.

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w dużych miastach, gdzie nie ma przewiewu i mury są nagrzane. Podczas upałów osoby starsze i małe dzieci nie powinny długo przebywać na słońcu, szczególnie między godziną 12 a 16 – przestrzega dr Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Warto o tym pamiętać przebywając chociażby na wadowickim rynku, który w takie upały staje się po prostu nagrzaną patelnią: należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV. Konieczne jest picie dużych ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków warzywnych czy owocowych. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu.

Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: zaczerwienieniem i suchością skóry, podwyższoną temperaturą ciała, bólami i zawrotami głowy, dreszczami, przyspieszonym oddechem i akcją serca, nudnościami i wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:

1. osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia i wezwać pogotowie
2. położyć wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny
3. włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze
4. jeżeli osoba jest przytomna, należy podać zimną wodę do picia, być z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego w przypadku utraty przytomności ułożyć poszkodowanego na boku w przypadku zatrzymania krążenia podjąć resuscytację. Jeżeli posiadamy koc termiczny należy nim okryć poszkodowanego – srebrną stroną na zewnątrz.

Nadejście letniej pogody oznacza również ratowanie tonących. Mieszkańcy zaczynają szukać ochłody nad okolicznymi zbiornikami wodnymi i niestety – nie zawsze robią to rozsądnie. Pamiętajmy o tym, aby wybierać akweny wodne znane nam, a najlepiej te, gdzie są ratownicy, nie skakać do wody na główkę, aby uniknąć urazu kręgosłupa, nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody a także nie wchodzić nagle do wody po dłuższym przebywaniu na słońcu. Warto też wybierać się nad akweny wodne w towarzystwie innych osób.

Numery alarmowe w razie niebezpieczeństwa:
112 – numer alarmowy
999 – pogotowie ratunkowe
998 – straż pożarna
997 – policja

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.