Od 14 marca wchodzą w życie nowelizację Kodeksu Karnego, które zaostrzają znacząco kary dla pijanyc
Pijany kierowca straci samochód

Od 14 marca wchodzą w życie nowelizację Kodeksu Karnego, które zaostrzają znacząco kary dla pijanych kierowców. Jedną ze zmian, która najbardziej porusza społeczeństwo, jest możliwość konfiskaty pojazdu.

Od czwartku (14.04) wchodzą  życie nowelizacje Kodeksu karnego, które zaostrzają kary dla pijanych kierowców.  Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i zminimalizowanie liczby wypadków spowodowanych przez osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkohol. Nowelizacja ma na celu zwiększenie represyjności kary i zniechęcenie do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Nie da się ukryć, że mimo potężnych kar finansowych czy możliwości utraty prawa jazdy, nadal na naszych drogach nie brakuje kierowców jadących na podwójnym gazie, którzy stanowią zagrożęnie dla innych uczestników dróg.

Jedną ze zmian, którą najbardziej rozgrzewa społeczeństwo, jest konfiskata pojazdu, która grozi pijanemu kierowcy jeśli ma  we krwi powyżej 1,5 promila alkoholu (jazda w stanie nietrzeźwości), kierowcy który spowodował wypadek i zbiegł z miejsca zdarzenia, niezależnie od poziomu alkoholu we krwi czy kierowca, który prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu (powyżej 1 promila) i spowodowali wypadek (w tym przypadku o konfiskacie decyduje sąd).

Co dzieje się z takim zarekwirowanym pojazdem? Ma om być przechowywany na parkingu policyjnym przez tydzień, prokurator zadecyduje o zabezpieczeniu takiego samochodu, sąd orzeka o przepadnięciu auta na rzecz Skarbu Państwa. Jeżeli auto nie należy do kierującego lub jest zniszczone, sąd orzeka przepadek jego równowartości.  W przypadku pojazdu służbowego, sąd nakłada nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.

Będzie szansa kupić w dobrych pieniądzach takie samochody. Cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi 75% wartości pojazdu ustalonej przez rzeczoznawcę. Jeśli w pierwszej licytacji nie ma chętnych, cena wywoławcza na drugiej licytacji spada do 50% wartości pojazdu.  W takiej licytacji może wziąć udział każdy, kto nie ma długów wobec państwa, posiada polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych.

Maksymalna kara za spowodowanie ciężkiego wypadku przez nietrzeźwego kierowcę wzrasta z 12 do 16 lat pozbawienia wolności.

Nowe przepisy nie obejmują osób, które po raz pierwszy zostały przyłapane na jeździe pod wpływem alkoholu (poniżej 0,5 promila). W tym przypadku sąd może orzec nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym lub zakaz prowadzenia pojazdów.



(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 świadomy 2024-03-14 12:00
Pijaki siadać do nowych aut, będzie w czym wybierać.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.