Zakup biżuterii, w tym pierścionków, może być emocjonującym doświadczeniem, ale również wyzwanie
Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty?
artykuł sponsorowany

Zakup biżuterii, w tym pierścionków, może być emocjonującym doświadczeniem, ale również wyzwaniem, szczególnie jeśli chodzi o weryfikację autentyczności złota. Czy zawsze musisz polegać na próbie? Niezupełnie. Istnieją sposoby, aby zidentyfikować prawdziwe złoto nawet bez oznaczeń próby. W niniejszym artykule omówimy, jak dokonać tej oceny oraz jak odróżnić złoto od innych metali, takich jak tombak czy mosiądz.

Brak oznaczeń próby: co to oznacza?

Często możesz się natknąć na biżuterię bez wybitych oznaczeń próby. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:

  • Wyroby jubilerskie sprzed lat, które mogą być pozbawione obowiązkowych oznaczeń.
  • Biżuteria importowana z zagranicy, gdzie nie obowiązują te same standardy co w Polsce.
  • Zakup biżuterii w lombardzie, gdzie oznaczenia mogły zostać usunięte lub nie zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami.

Brak oznaczeń próby nie musi oznaczać, że biżuteria nie została wykonana ze złota, jednak warto zachować czujność i podjąć dodatkowe kroki w celu zweryfikowania jej autentyczności.

 

Sprawdź oznaczenia próby złota

Jeśli posiadasz wątpliwości co do autentyczności złota, warto poszukać oznaczeń próby na biżuterii. Próba informuje, ile czystego złota znajduje się w stopie wykorzystanym do produkcji biżuterii. Oznaczenia te można znaleźć zazwyczaj wewnątrz pierścionka lub przy zapięciach naszyjnika, bransoletki czy łańcuszka. Standardowe oznaczenia to np. 750, 585, 375, które informują o zawartości czystego złota w stopie.

 

Testuj złoto domowymi sposobami

Jeśli biżuteria nie ma oznaczeń próby, a chcesz zweryfikować jej autentyczność, możesz skorzystać z kilku domowych metod:

  • Test magnetyczny: Złoto nie jest magnetyczne, więc jeśli przyciągnie magnes, istnieje podejrzenie, iż może to być inny metal niż złoto.
  • Sprawdzenie gęstości: Wypełnij szklane naczynie wodą, zmierz jej objętość. Następnie zważ biżuterię i zanurz ją w wodzie, aby zmierzyć objętość wypartej cieczy. Oblicz stosunek masy do objętości - dla złota powinien wynosić około 19,3 g/cm3.
  • Test kwasowy: Choć nieco ryzykowny, test ten może pomóc w rozpoznaniu złota. Kwas nie reaguje z prawdziwym złotem, lecz może zareagować z innymi metalami.

 

Odróżnij złoto od innych metali

Czasem trudnością jest rozróżnienie złota od innych metali, takich jak tombak czy mosiądz. Kilka wskazówek może pomóc:

  • Patrz na odcień: Tombak może wydawać się podobny do złota, ale często ma niebieskawą patynę, podczas gdy złoto zazwyczaj nie zmienia swojego koloru.
  • Test magnetyczny: W przeciwieństwie do złota, tombak jest magnetyczny i przyciągnie magnes.
  • Sprawdź reakcję z kwasem: Kwas azotowy może zmieniać kolor tombaku, podczas gdy złoto pozostanie nienaruszone.

Rozpoznanie autentyczności złota może być trudne, ale używając tych metod, możesz dokonać bardziej świadomego wyboru przy zakupie biżuterii. Jeśli chcesz mieć pewność co do autentyczności produktów, kupuj biżuterię jedynie w sprawdzonych sklepach, takich jak ten: https://bonore.pl/. Bonore to renomowany producent biżuterii, który zdobył uznanie swoją niezawodną jakością i dbałością o autentyczność materiałów. Każdy element biżuterii w ofercie marki Bonore jest starannie projektowany i wykonywany z najwyższą precyzją, aby zapewnić swoim klientom produkt najwyższej jakości.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl