Pożyczki dla zadłużonych kojarzą się ze sposobem na wyjście z problemów finansowych. Jednak czy fi
Pożyczki dla zadłużonych – to musisz wiedzieć!
artykuł sponsorowany

Pożyczki dla zadłużonych kojarzą się ze sposobem na wyjście z problemów finansowych. Jednak czy firmy pożyczkowe chętnie je przyznają? Sprawdzamy, kto może otrzymać pożyczkę dla zadłużonych, jakie warunki koniecznie trzeba spełnić oraz gdzie szukać odpowiedniej oferty.

Czym są pożyczki dla zadłużonych?

Mimo że wiele osób sądzi, że pożyczki dla zadłużonych są tylko dla tych, którzy mają problemy z terminową spłatą swoich aktualnych zobowiązań, nie jest to prawda. Pożyczka dla zadłużonych to produkt finansowy, który mogą otrzymać osoby, które obecnie są zadłużone, czyli po prostu spłacają kredyt bankowy, pożyczkę, limit w koncie czy kartę kredytową. Nie oznacza to od razu, że nie radzą sobie z oddawaniem swoich zobowiązań.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku posiadania niewielkich zaległości w spłacie (gdy są znaczne, decyzja będzie odmowna), warunki pożyczki dla zadłużonych mogą być mniej korzystne. Wynika to z większego ryzyka pożyczania, które jest odzwierciedlone w wyższym koszcie finansowania.

 

Kiedy możemy potrzebować pożyczki dla zadłużonych?

Tak naprawdę pożyczkę dla zadłużonych można wydać nie tylko na spłatę rat, z którymi zalegasz, ale na dowolny cel. Nie musisz udowadniać firmie pożyczkowej, na co zostały przeznaczone środki. Pamiętaj, aby przed złożeniem wniosku przeanalizować, jakiej kwoty dokładnie potrzebujesz. Nadmierne zadłużanie może doprowadzić do późniejszych problemów z oddaniem pożyczonej kwoty.

Pożyczki dla zadłużonych mogą więc być przeznaczone zarówno na pilne wydatki, jak uregulowanie rat, naprawa sprzętu domowego czy remont mieszkania, ale również na przyjemności lub rzeczy, bez których teoretycznie można byłoby się obyć, np. weekendowy wyjazd, nowe ubrania czy kurs nowej umiejętności.

Jest to jedna z największych zalet takiego produktu, że pieniądze możesz przeznaczyć na to, czego potrzebujesz, ale i po prostu na to, co chcesz kupić sobie lub bliskim.

 

Dłużnik – czyli kto?

Dłużnik to osoba, która ma aktualnie na koncie niespłacone zobowiązania. Dłużnikiem może być zarówno ten, kto oddaje raty w terminie, ale także ten, który się z nimi spóźnia.

Warto pamiętać, że aby dłużnik miał szansę na pożyczkę dla zadłużonych, musi regularnie spłacać swoje zadłużenie. Dzięki temu pokaże pożyczkodawcy, że można mu zaufać i powierzyć kolejną sumę pieniędzy.

 

Czy dostanę pożyczkę dla zadłużonych, jeśli jestem w BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi dane, dotyczące spłacania finansowych zobowiązań. Banki i firmy pożyczkowe znajdą tam informacje, które wykorzystują do oceny zdolności kredytowej, czyli:

  • jakie ich potencjalny klient ma aktualnie na koncie zobowiązania (w jakiej kwocie, jakiego typu),
  • ile jeszcze zostało mu do spłaty,
  • czy raty oddaje w terminie, czy się spóźnia i ile dni.

Dane z BIK mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeżeli masz pozytywną historię kredytową, co znaczy, że swoje zobowiązania oddajesz terminowo, to bez problemu otrzymasz pożyczkę dla zadłużonych. O ile oczywiście zarabiasz tyle, że będzie Cię stać na opłacanie kolejnej raty.

Jeśli masz poważne problemy w regulowaniu swojego zadłużenia, a Twoje opóźnienia przekraczają 30 dni, to wtedy nie możesz otrzymać pożyczki dla zadłużonych. Wynika to z tego, że jest zbyt duże ryzyko, że kolejnego zobowiązania również nie oddasz w terminie.

 

Gdzie szukać pożyczki dla zadłużonych?

Ofertę pożyczek dla zadłużonych najłatwiej znaleźć przez internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „pożyczka dla zadłużonych” i otworzyć pierwsze kilka stron firm pożyczkowych. Na większości z nich znajdziesz kalkulator, który po wybraniu interesującej Cię kwoty i okresu spłaty, pokaże Ci szacunkową ratę i koszt pożyczki. Dzięki temu łatwo porównasz oferty.

Zawnioskować o taki produkt możesz bezpośrednio za pomocą strony internetowej pożyczkodawcy – nie trzeba nigdzie dzwonić ani odwiedzać żadnych placówek.

 

Pożyczka dla zadłużonych a spirala zadłużenia

Zanim weźmiesz pożyczkę dla zadłużonych musisz mieć świadomość, że nadmierne pożyczanie może prowadzić do spirali zadłużenia. Co to oznacza? Spirala długów to taki stan, że ze względu na to, że nie masz z czego spłacać swoich obecnych długów zaciągasz kolejne zobowiązanie, aby je oddać. Każdą kolejną pożyczkę dużo trudniej jest otrzymać i z powodu coraz wyższego ryzyka pożyczania taki produkt będzie kosztował coraz więcej.

Rolowanie długów może skończyć się tak, że w pewnym momencie nikt nie będzie chciał już pożyczyć Ci środków, a Ty zostaniesz z ogromnym zobowiązaniem do spłacenia. Aby tego uniknąć, trzeba zawsze dokładnie przemyśleć, ile chcesz pożyczyć i czy masz na tyle wysokie dochody, że dasz radę to spłacić.

 

Co warto sprawdzić przed wzięciem pożyczki dla zadłużonych?

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę pożyczki dla zadłużonych, pamiętaj, aby sprawdzić opisane niżej aspekty.

  1.  Wiarygodność pożyczkodawcy – warto zweryfikować, czy pod daną nazwą firma pożyczkodawcy widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wszystkie informacje znajdziesz na dole jej strony. Dodatkowo sprawdź, czy jest ona członkiem stowarzyszeń branżowych (np. Związku Przedsiębiorstw Finansowych).
  2.  Koszt pożyczki – pamiętaj, że wartości, które wyświetlą Ci się na kalkulatorze na stronie pożyczkodawcy, są tylko orientacyjne. Wiążące warunki otrzymasz dopiero po zbadaniu Twojej zdolności do spłaty pożyczki. Sprawdź, czy firma nie doliczyła żadnych dodatkowych kosztów, czy zsumowane raty są równe łącznej kwocie do oddania.
  3.  Warunki pożyczki opisane w umowie – w umowie powinieneś zwracać nie tylko uwagę na koszty finansowania, ale także np. na to, co się stanie, gdy spóźnisz się ze spłatą zobowiązania. Sprawdź, czy nie są doliczane niejasne opłaty oraz co trzeba zrobić, gdy wiesz, że nie uda Ci się przelać raty w terminie.
  4.  Kwestia zabezpieczenia – jedynym zabezpieczeniem pożyczki dla zadłużonych powinny być Twoje dochody. Jeśli w umowie znajdziesz zapis, że pożyczka jest udzielona pod zastaw, np. samochodu albo nieruchomości, to od razu zrezygnuj z podpisywania dokumentu.
  5.  Weryfikacja w bazach – mimo tego, że szczególnie dłużnicy z zaległościami szukają pożyczkodawcy, który nie sprawdza baz, to jednak dla swojego finansowego bezpieczeństwa, warto wybrać taką firmę, która sprawdza zarówno rejestr Biura Informacji Kredytowej, jak i biura informacji gospodarczej. Dla Ciebie jako klienta oznacza to, że pożyczkodawca odpowiedzialnie podchodzi do udostępniania swoich środków i pożycza tylko tym, którzy realnie dadzą radę spłacić zobowiązanie.
artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl