Morze światełek: tak pięknie prezentują się w nocy w Zaduszki  nekropolie, m.in. cmentarz parafii O
Zaduszki. Tysiące światełek na cmentarzach

Morze światełek: tak pięknie prezentują się w nocy w Zaduszki  nekropolie, m.in. cmentarz parafii Ofiarowania NMP przy Alei Matki Bożej Fatimskiej. Zobaczcie!

W czwartek (2.11) w Zaduszki  tradycyjnie odwiedziliśmy  cmentarz parafii Ofiarowania NMP przy Alei Matki Bożej Fatimskiej. Morze światełek: tak malowniczo prezentują się on w nocy.

Dzień Zaduszny, tzw. Zaduszki to polski współczesny odpowiednik pogańskiego Święta Dziadów. W tym dniu ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary przebywają teraz w czyśćcu.

W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.

Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych („Zaduszki”) wyznaczył 2 listopada. W XIII wieku ta tradycja rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. W naszym kraju tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. W 1915 roku papież Benedykt XV na prośbę opata benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Inny 2023-11-03 10:27
Anglikanie też się modlili za Zmarłych w Katedrze Canterbury i Katedrze w Yorku i sądze też że w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.