- Opublikowano: 02 listopada 2023, 19:30
- Komentarze: 1

Morze światełek: tak pięknie prezentują się w nocy w Zaduszki nekropolie, m.in. cmentarz parafii Ofiarowania NMP przy Alei Matki Bożej Fatimskiej. Zobaczcie!
W czwartek (2.11) w Zaduszki tradycyjnie odwiedziliśmy cmentarz parafii Ofiarowania NMP przy Alei Matki Bożej Fatimskiej. Morze światełek: tak malowniczo prezentują się on w nocy.

https://wadowiceonline.pl/rozmaitosci/25522-zaduszki-tysiace-swiatelek-na-cmentarzach#sigFreeIdbd839c8e57
Dzień Zaduszny, tzw. Zaduszki to polski współczesny odpowiednik pogańskiego Święta Dziadów. W tym dniu ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary przebywają teraz w czyśćcu.
W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.
Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych („Zaduszki”) wyznaczył 2 listopada. W XIII wieku ta tradycja rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. W naszym kraju tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. W 1915 roku papież Benedykt XV na prośbę opata benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.
(Marcin Guzik)
Komentarze