W grudniu zakończyły się dwa pierwsze etapy rewitalizacji ruin zamku w Lanckoronie, jednak wejścia na
Kiedy będzie można zwiedzać odremontowany zamek w Lanckoronie?

W grudniu zakończyły się dwa pierwsze etapy rewitalizacji ruin zamku w Lanckoronie, jednak wejścia na zamkowe wzgórze nadal bronią tablice i taśmy. Kiedy będzie można zwiedzić zabytek i kiedy zakończą się wszystkie prace związane z jego odnową?

W grudniu, tak jak planowano, zakończyły się dwa pierwsze etapy rewitalizacji ruin zamku w Lanckoronie. Wykonywała je  Firma Konserwatorska Piotra Białko Zabytki Malarstwa, Rzeźby i Architektury z Krakowa.

Podczas prac napotkano na kilka niespodzianek,  odkryto m.in.: sklepienie piwnic, historyczne tynki wraz z monochromiami, kamienne detale architektoniczne, fragmenty posadzki ceglanej oraz posadzki kamienne. Wszystkie ww. detale zostały zabezpieczone, a prace były wykonywane pod nadzorem dyplomowanego konserwatora zabytków i archeologa.

Wiele osób zastanawia się, kiedy będzie można ponownie zwiedzać ten teren, bo nadal jest on otaśmowany i wejścia bronią tabliczki informujące o remoncie.  Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie od wójta Lanckorony Tadeusza Łopaty, wszystko zależy od aury, bo trzeba usypać tutaj drogę do odbudowanego mostu. Jak poinformował  włodarz, wstępnie wszystko może być gotowe w kwietniu. Ważna informacja dla mieszkańców i turystów jest taka, że skończy się "wolna amerykanka": zwiedzanie ruin będzie odbywać się jedynie w grupach zorganizowanych z przewodnikiem, po wcześniejszym umówieniu.

Warto pamiętać, że wykonano tutaj dopiero część prac. Przed gminą kolejne dwa etapy, a kiedy zostaną wykonane dalsze prace, zależy od dofinansowania. Wójt złożył wniosek do wojewody o finansowanie trzeciego etapu. Tak więc na całkowity remont możemy poczekać jeszcze nawet 2 - 3 lata.

Po jego zakończeniu  zostaną  przywrócone walory widokowe Góry Zamkowej, z której szczytu można podziwiać kilka krain geograficznych. Powstanie kilka punktów widokowych i urokliwych miejsc kontemplacji z  ławeczkami i zadaszeniami w wybranych miejscach, tablice edukacyjne, miejsca bird-watchingu oraz miejsca obserwacji płazów i gadów. Prace doprowadzą też do wyeksponowania elementów nowożytnej Twierdzy Lanckorona, która zachowana jest niemal w całości. Do jej zatarcia doprowadziła niewłaściwa gospodarka leśna i komunalna. Po przeprowadzeniu prac ponownie będzie można podziwiać elementy ogromnego zespołu warownego, np. wałów, ławek strzeleckich. Częściowa rekonstrukcja obejmie most zwodzony oraz bastiony i basteje pod zamkiem. Ruiny średniowiecznego zamku zostaną zabezpieczone oraz miejscowo nadbudowane i  uzupełnione. Wewnątrz jednej z wież powstanie platforma widokowa. Ponadto planowane jest wytyczenie ścieżek pątniczych oraz specjalna ekspozycja w ramach „Okna Mikołaja Zebrzydowskiego”.

Tak obecnie wyglądają  remontowane ruiny zamku w Lanckoronie:

A tak według wizualizacji ma wyglądać zamek i jego okolice po remoncie (wizualizacja Flexiforma):

 

 

 

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+32 #1 Gość 2024-02-19 12:35
Jestem ciekaw jak będzie wyglądało to umawianie zwiedzania ruin,na innych zamkach i ruinach np Jury Krakowsko-Częst ochowskiej wystarczy kupić bilet i można samodzielnie zwiedzać. To będzie się czekało może i pół dnia aż uzbiera się grupa? Taki system sprawdza się chyba tylko na Wawelu. Pozdrawiam.
Cytować
+35 #2 Turysta 2024-02-19 17:55
Zwiedzanie tylko w grupach zorganizowanych z przewodnikiem?
Kto taki patent wymyślił, wójt? Gratuluję!
Ale w sumie, czy jestem zdziwiony? Nie, nie jestem.
Cytować
+6 #3 Polak 2024-02-20 06:36
8 lat się nic.nie robiło i nagle boom remont na koniec kadencji ?przypadek?
Cytować
+1 #4 M. 2024-02-22 13:48
Na ile ten teren/zamek będzie przystosowany do zwiedzania dla ludzi z niepełnosprawno ściami/na wózkach inwalidzkich?
Cytować
0 #5 LancLocals 2024-02-29 09:46
ciekawy proces - jak widać co innego na zdjęciach a co innego w koncepcji..
Co z piwnicami?
grupy zorganizowane i biletowanie? - myśl słuszna, ale na jakiej podstawie Gmina będzie naliczała opłaty? będzie powołana jakaś instytucja kultury (muzeum)? kto będzie zarządzał obszarem? jakim budżetem? czy tylko z biletów? ...no bo chyba nie ajent?
Żeby się nie okazało, że szybkie i huczne otwarcie skończy się zamknięciem z hukiem.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.