Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o obowiązku poinformowania ZUS przez najbliższą rodzinę
Po śmierci najbliższych trzeba o tym poinformować... ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o obowiązku poinformowania ZUS przez najbliższą rodzinę o śmierci emeryta czy rencisty. Spora część pogrążonych w żałobie najbliższych o tym zapomina...

Dla każdej rodziny dni po śmierci bliskiej osoby są bardzo trudne. Bywa, że pogrążona w smutku zapomina o poinformowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o śmierci emeryta lub rencisty,  a do drzwi puka listonosz z przekazem za kolejny miesiąc. Niestety pieniądze wypłacone w następnym miesiącu po śmierci emeryta, rencisty – trzeba zwrócić, jako nienależnie pobrane świadczenia.

Żeby uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji należy pamiętać o tym, żeby możliwie szybko po pogrzebie poinformować ZUS o śmierci bliskiej nam osoby zwłaszcza jeśli zlecamy formalności zakładowi pogrzebowemu.

Jeżeli jednak zrobiliśmy to za późno i ZUS zrealizował kolejną wypłatę już po śmierci – takich pieniędzy najlepiej nie odbierać. W przypadku, gdy świadczenia będą należne Zakład wypłaci je na wniosek osób uprawnionych. Te pieniądze nie przepadną – zostaną wypłacone najbliższym (żonie, dzieciom) uprawnionym do świadczenia po osobie zmarłej – informuje nas Marcin Kymona, rzecznik prasowy oddziału ZUS.

A co ma zrobić np. żona, jeśli już odebrała emeryturę wypłaconą po śmierci męża?

Jak najszybciej skontaktować się z ZUS. Jeśli to było świadczenie, które zmarłemu się należało (tj. za miesiąc, w którym nastąpił zgon bez względu na to, w jakim dniu miesiąca zmarł) ZUS, na wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze osobom uprawnionym. W przypadku, gdy odebrane zostało świadczenie już nienależne – koniecznym jest jego zwrot. Osoby w trudnej sytuacji mogą złożyć wniosek o rozłożenie pobranej kwoty na raty – dodaje Marcin Kymona.

Dlaczego w ogóle dochodzi do sytuacji, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emeryturę czy rentę po śmierci swojego świadczeniobiorcy? Mechanizm jest prosty. Dopóki do ZUS nie zostanie dostarczony akt zgonu, nie wie on o śmierci i wypłaca pieniądze. Prędzej czy później taka informacja do ZUS jednak napłynie i wtedy wypłaty zrealizowane już po śmierci trzeba zwrócić. Dlatego warto pamiętać o powiadomieniu ZUS o odejściu bliskiej nam osoby i dostarczeniu aktu zgonu. Na tej podstawie wstrzymana zostaje dalsza wypłata. Przepisy nie przewidują możliwości, aby z takich świadczeń pokrywać koszty pogrzebu czy wystawienia pomnika, a nawet spłaty zadłużenia osoby, która pobierała świadczenie.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+38 #1 Misiek222 2016-02-01 10:57
Banda złodzieji :) Ciekawe co się dzieje z pieniążkami jeśli pracuje przez całe życie i umre przed emeryturą...to gdzie idą te Moje pieniądze z których ZUS mnie ogradał..czemu całość nie jest wypłacana bliskiej rodzinie typu żona itp. Złodzieje jeszcze raz złodzieje,tylko czekają żeby ludzie umierali jak najwcześniej..
+18 #2 lump 2016-02-01 12:32
ZUS czyli zakład utylizacji staruszków
+11 #3 Piotr13021991 2016-02-01 12:35
Ta SEKTA ZUSOWSKA powinna upaść! Człowiek więcej by zaoszczędził osobiście gromadząc te pieniądze niż oddając do tej sekty zusowskiej....
-5 #4 PRAwda PRawda buraki 2016-02-01 13:02
A ja się z was komentujących i wszystkich polaków śmieje bo sami sobie pozwoliśćie żeby was ZUS tak ewidentnie okradał i robił że tak powiem w "ch KONIA"
Idźcie tworzyć memy i narzekajcie dalej bo tylko od tego jesteście .

A tu w artykule jest jawny dowód na złodziejstwo i brak w ogóle potrzeby utrzymywania takiej instytucji jak ZUS
+2 #5 Ja to wiem. 2016-02-01 22:01
Bzdury piszecie. Rodzina po śmierci emeryta
bierze zasiłek pogrzebowy i ZUS już jest poinformowany o smierci bo ma akt zgonu.
+5 #6 gg 2016-02-01 23:27
Normalnie to pieniądze nie wykorzystane po rodzicach powinny przejść na emerytury ich dzieci itd.... A tak płacisz całe życie na emeryturze nie jeden po kilku latach albo nawet przed emeryturą umiera i co się dzieje ze zgromadzonymi przez niego pieniędzmi no co ja się pytam!!!...
+1 #7 Isa 2020-05-02 02:58
Pracując całe życie płacimy składki,ale te pieniądze są natychmiast wydawane przez ZUS na emerytury/renty i dopiero,jak my wejdziemy w wiek emerytalny,to otrzymamy świadczenia z ZUS,na które zarabiają młode pokolenia. My nie okładamy „naszych” składek na „naszych kontach” dla siebie! Takie konta,to w banku,a świadczenia emerytalne na całym świecie działają na zasadzie umowy międzypokolenio wej i to robi w Polsce ZUS.
-1 #8 Jarosław 2021-07-08 20:41
Poziom komentarzy jest dramatyczny. Jedno pytanie, skąd ZUS ma brać pieniądze na emerytury tych którzy żyją dłużej niż średnia?
Możę powinien wtedy przestać wypłacać świadczenie?

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.