Na rynku pojawiły się  firmy, które oferują innym działającym podmiotom  zawarcie umowy o świadc
O co chodzi z outsourcingiem?

Na rynku pojawiły się  firmy, które oferują innym działającym podmiotom  zawarcie umowy o świadczenie usług – tzw. umowa outsourcingowa w zamian za obietnicę uzyskania korzyści finansowych. Należy pamiętać, że to przedsiębiorca ponosi negatywne konsekwencje takich działań.

Co to jest outsourcing? To przekazywanie przez jedne firmy innym firmom niektórych zadań wymaganych w procesie działalności tych firm, które firma przejmująca zadanie wykonuje wykorzystując własne zasoby.

W ramach outsourcingu zawierana jest dodatkowo umowa: porozumienie na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, zgodnie z którą dotychczasowy pracodawca przekazuje, a nowy pracodawca (firma oferująca outsourcing) przyjmuje wszystkich pracowników. Aby doszło do faktycznego przejęcia pracowników, muszą być spełnione wszystkie warunki określone w tym przepisie.

Rola niektórych firm oferujących zawarcie umów outsourcingu sprowadza się jedynie do wypłacenia pracownikom wynagrodzenia, które wcześniej na podstawie wystawionej faktury otrzymały od kontrahenta. Firmy przejmują obsługę w zakresie dokumentacji pracowniczej i płacowej na zasadach właściwych dla tzw. biur rachunkowych – ich rola sprowadza się jedynie do wypłacenia pracownikom wynagrodzenia, które wcześniej otrzymały od dotychczasowego pracodawcy, firmy nie przejmują jednocześnie składników zarówno majątkowych, jak i osobowych poprzedniego przedsiębiorstwa świadczą jedynie usługi w zakresie obsługi pracowników jako firma zewnętrzna – nie stają się pracodawcami. Dla pracowników nic się nie zmienia w zakresie dotychczas świadczonej pracy – to samo miejsce świadczenia pracy, zakład pracy, osoby sprawujące nadzór, warunki zatrudnienia- informuje nas Marcin Kymona, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Chrzanowie, pod który podlega inspektorat w Wadowicach.

Takie działania nie spełniają kryteriów dla zastosowania art. 231 Kodeksu pracy. Płatnikiem pozostaje poprzedni pracodawca: w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Outsourcing niesie też zagrożenia. Zdarza się, że firma dokonująca przejęcia nie odprowadza składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników, a faktyczny pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi, zostaje zagrożony powstaniem zadłużenia z tytułu składek, które będzie dochodzone od niego przez Zakład z odsetkami za zwłokę. Pracodawcy zamierzający skorzystać z usługi outsourcingowej, powinni zwrócić szczególną uwagę na skutek zawierania tego typu umów w kontekście opłacania składek, ponieważ negatywne następstwa występują dla nich oraz dla pracowników,


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+7 #1 bubel 2014-12-29 10:22
Następne cwaniactwo w majestacie prawa. Kolejni kolesie chcą się nachapać kosztem uczciwych pracodawców. A zapłaci znowu za wszystko Kowalski
Cytować
+3 #2 nemo 2014-12-29 14:41
Gdyby ZUS miał normalne składki i działał sprawnie :-D co jest jak wiemy niemożliwe :lol: to niebyły by takie firmy potrzebne na rynku a wpłacających składek by tylko przybywało tymczasem działanie jest odwrotne to naprawdę niema się czemu dziwić ze jest równia pochyla
jak sie rozdziela pieniądze podatników a nie swoje zawsze będzie burdel !!!
jak widać im gorzej tym większe budynki sie buduje w wad np
Cytować
+2 #3 Jane 2014-12-30 12:08
Jestem jedną z kilkudziesięciu ofiar takiego przekrętu z outsourcingiem. .. finał jest taki, że urzędy wydają decyzję o nieuznaniu składek i tyle! a ty człowieku radź sobie sam. W sumie zawsze można wnieść sprawę przeciwko swemu pracodawcy = koszty adwokata, rozpraw i oczywiście zwolnienie z pracy :)
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.