Prof. Andrzej Nowakowski, dr hab. Józef Brynkus oraz dr Konrad Meus wygłosili ciekawe prelekcje dotycz
Drukuj
Wieczór z trzema historykami

Prof. Andrzej Nowakowski, dr hab. Józef Brynkus oraz dr Konrad Meus wygłosili ciekawe prelekcje dotyczące książki ich autorstwa "Zarys dziejów gminy Brzeźnica i Doliny Karpia. W 450. rocznicę inkorporacji księstw oświęcimskiego i zatorskiego do Polski (1564-2014)".

W piątek (20.02) w Wadowickiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Legionów 1 odbyło się arcyciekawe wydarzenie. Było to spotkanie autorskie zespołu, który przygotował opracowanie zatytułowane "Zarys dziejów gminy Brzeźnica i Doliny Karpia. W 450. rocznicę inkorporacji księstw oświęcimskiego i zatorskiego do Polski (1564-2014)": prof. Andrzeja Nowakowskiego, dra hab. Józefa Brynkusa oraz dar Konrada Meusa.

Podczas spotkania, na którym pojawiło się kilkadziesiąt osób, każdy z historyków wygłosił krótką prelekcję, przybliżając słuchaczom losy wspomnianych obszarów. Prof. Andrzej Nowakowski przedstawił ogólny zarys historyczny księstwa oświęcimskiego i zatorskiego, a więc pośrednio także samych Wadowic. Nasze miasto należało bowiem do księstwa zatorskiego i obok stołecznego Zatora, stanowiło główny ośrodek miejski w tym księstwie. Co ciekawe, do połowy XVI w. w urzędach i sądach obu księstw dominował język czeski oraz prawo i zwyczaje tego kraju, ponieważ w latach 1327-1462 zarówno Oświęcim, jak i Zator z przynależnościami, w tym z Wadowicami, uznawane były za lenno Korony Czeskiej.

Dr hab. Józef Brynkus przedstawił dzieje szkolnictwa na ziemi brzeźnickiej w okresie II Rzeczypospolitej. Jak się okazało także w tamtych czasach zdarzały się większe lub mniejsze przewinienia uczniów, takie jak chociażby przyniesienie do szkoły broni, za co delikwent został w konsekwencji wydalony z placówki.

Ostatnią prelekcję wygłosił dr Konrad Meus, który omówił najważniejsze źródła historyczne dotyczące naszego regionu m.in. metryki franciszkańskie i józefińskie. Historyk zwrócił także uwagę na fakt, że wiele cennych źródeł regionalnych znajduje się również poza granicami naszego kraju np. w austriackich archiwach państwowych i uniwersyteckich czy w bibliotekach lwowskich.

Po prelekcjach nie zabrakło oczywiście dyskusji z historykami a także wspólnych zdjęć i autografów na otrzymanych bezpłatnie egzemplarzy książki. Prof. Andrzej Nowakowski rozdał również swoją ciekawą publikację „Szkice z historii i współczesnego zarządzania aktywnością ruchową człowieka”.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

W ruinach znowu zatrąbią! W Lanckoronie szykuje się III Festiwal Hejnalistów

Na dziesięciolecie kanonizacji Jana Pawła II nowe wydawnictwo

Majówka w Dworze w Stryszowie. Zobaczcie co przygotowano!

W Stacji Kultury historyczny wykład dra Lulewicza o wadowickiej kolei

Teatr Integracyjny "Przygoda" zaprasza na spektakl "Calineczka"