Schronisko PTTK Leskowiec im. prof. CzesÅ‚awa Panczakiewicza w zwiÄ…zku ze zniesieniem części obostrzeÅ
Drukuj
Zniesienie części ograniczeń. Pod Leskowcem można w końcu przenocować w schronisku

Schronisko PTTK Leskowiec im. prof. Czesława Panczakiewicza w związku ze zniesieniem części obostrzeń, otwiera się dla chcących tutaj przenocować. Obowiązują jednak obostrzenia sanitarne.

W związku ze złagodzeniem przez rząd części obostrzeń związanych z epidemią koronawirusowych, od piątku (12.02) hotele jak i prywatne kwatery mogą przyjmować turystów na noclegi. To oznacza również otwarcie schronisk górskich. Dotyczy również najbliżej położonego od Wadowic, schroniska PTTK Leskowiec im. prof. Czesława Panczakiewicza.

Jak potwierdza nam w rozmowie zarządca obiektu Halina Lizak, turyści mogą przenocować w schronisku, do dyspozycji jest obecnie z związku z zarządzeniem połowa miejsc, czyli 15 łóżek. Nadal jednak nie można skorzystać z jadalni, posiłki ciągle mogą być wydawane na wynos, ale turyści mogą zakupione jedzenie i napoje zabrać do swoich pokoi.

Dla wszystkich chcących skorzystać z noclegu, warto wcześniej dowiedzieć się o wolne miejsca, bo jak się dowiadujemy, schronisko realizuje sporo zaległych rezerwacji i może w nim nie być miejsca (telefon 33 872 16 94).

Zobacz: Ciekawe miejsca: Groń Jana Pawła II i Leskowiec

Historia schroniska sięga dwudziestolecia międzywojennego.  W 1926 roku w Wadowicach powstało Koło Oddziału Babiogórskiego w Żywcu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Pierwszą poważną i jak się okazało bardzo trafną inwestycją wadowickiego Koła była właśnie budowa schroniska. Wiosną 1932 roku wykupiono od jednego z gospodarzy ze wsi Targoszów podszczytową część hali na Jaworzynie. W 1933 roku w ciągu zaledwie trzech miesięcy wybudował schronisko cieśla z Targoszowa Jan Bargiel. Koszt budowy wyniósł 12 tysięcy złotych, na które składały się dotacje własne Koła PTT w Wadowicach oraz Zarządu Głównego PTT. Oddział PTT w Żywcu przekazała dla obiektu część wyposażenia ze schroniska na Markowych Szczawinach. Budowę schroniska nadzorował osobiście Czesław Panczakiewicz. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 3 września 1932 roku, a inauguracja pierwszego sezonu narciarskiego niespełna dwa miesiące później - 1 listopada. 3 września 1933 roku poświęcenia schroniska dokonał ks. Edward Zacher, katecheta Karola Wojtyły i przyszłego papieża Jana Pawła II.

Pierwszym gospodarzem schroniska, od 1932 do 1938 roku był Franciszek Byrski. Po nim przyszedł Jan Targosz z żoną i prowadził go do 1945 roku. W czasie okupacji funkcjonowanie schroniska podlegało bielskiemu towarzystwu "Beskidenverein". Wycofujące się w 1945 roku oddziały Volkssturmu, mające za zadanie spalić schronisko, zostały przez gospodarza tak uraczone bimbrem, że "zapomniały" schroniska podpalić.  W 1946 roku krótko gospodarzem schroniska był Stefan Bargiel, a po nim od 1947 roku Jan Rzycki z żoną. W latach 1955-58 schronisko prowadził Wiesław Szafrański z żoną, a po nich przejął je Władysław Korzeń, prowadząc go do 1970 roku. Najdłużej dotąd gospodarzami byli Maria i Kazimierz Malarzowie - do 1996 roku. Od tego roku gospodarzą na Leskowcu Halina i Jan Lizakowie. Obecni gospodarze gruntownie wyremontowali i rozbudowali schronisko, przystosowując go do zwiększającego się w tym rejonie ruchu turystycznego, a obsługę turystów dostosowali do ich również rosnących wymagań.

Okolice Groni Jana Pawła II, Leskowiec jak i samo schronisko to jedno z ulubionych miejsc wycieczek wadowiczan.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Hobby:

Motoserce po raz szesnasty! Kto chętny oddać krew?

Kajakarze juz po raz piętnasty zapraszają na wielkie sprzątanie Skawy

Stowarzyszenie Ficedula zaprasza na kolejne przyrodnicze spacery po okolicy

TKKF Leskowiec zaprasza na XXIII Rodzinny Rajd Rowerowy

Ważne info dla droniarzy. Od dziś nowa aplikacja do zgłaszania lotów