W Wielką Sobotę do kościoła z koszyczkami na tradycyjne święcenie pokarmów podążały zawsze tłu
Drukuj
Jak wygląda święcenie pokarmów w czasie epidemii?

W Wielką Sobotę do kościoła z koszyczkami na tradycyjne święcenie pokarmów podążały zawsze tłumy wiernych. Tym razem niestety z powodu epidemii koronawirusa jest inaczej.

W związku z epidemią koronawirusa rząd wprowadził niedawno kolejne ograniczenia. Nie można swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Zakaz nie dotyczy osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym, ale i tak we mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć obecnie jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

To niestety powoduje, że święta wielkanocne, jakie znamy z poprzednich lat, mocno różnią się od obecnych. W Wielką Sobotę (11.04) kościoły święcą pustkami, nie widać również tłumów ludzi z charakterystycznymi koszyczkami. Nie ma też tradycyjnej adoracji Najświętszego Sakramentu w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Przy Grobie Pańskim nie czuwają w czasach zarazy ministranci, harcerze, czy strażacy.

Księża proszą aby zamiast święcenia pokarmów, przed śniadaniem wielkanocnym, w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Większość katolików będzie uczestniczyć w nabożeństwach i mszach świętych za pośrednictwem transmisji w internecie czy telewizji.

Niektóre parafie organizują jednak "obwoźną" święconkę. Ksiądz odwiedza swoich parafian czy to pieszo czy innym środkiem lokomocji i święci pokarmy, kóre mieszkańcy z zachowaniem bezpiecznej odległości wystawili przed swoje domostwa.

Co można włożyć do koszyczka? Jego zawartość powinna uwzględniać tradycję, ponieważ wszystko ma znaczenie symboliczne. Chleb (symbolizuje Ciało Chrystusa, wkładamy go do koszyczka, by zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność), wędlina - symbol zdrowia i płodności dla nas i rodziny, sól - symbolizuje oczyszczenie i prawdę, włożona do koszyczka będzie miała moc odstraszającą zło, jajko - symbol życia, wkładamy do koszyczka, by pamiętać o wciąż odradzającym się życiu, ser - jest symbolem związku człowieka z przyrodą, chrzan - symbolizuje siłę fizyczną, ciasto - symbol umiejętności i doskonałości, baranek - symbol Świąt Wielkanocnych, uosabia przezwyciężenie zła.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Wydarzenia:

Powiatowy Dzień Strażaka tym razem w kalwaryjskim sanktuarium

Ranny motocyklista w zderzeniu z sarną

Kolizja na krajówce przy przejeździe w Choczni

Uroczystości pogrzebowe księdza Tadeusza Kasperka potrwają dwa dni

Potrącenie rowerzysty przy cmentarzu w Andrychowie