W Zespole Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Wadowicach z inicjatywy prof. dra hab. Andrzej Nowa
Drukuj
Odsłonięto tablicę Zenona Kęckiego

W Zespole Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Wadowicach z inicjatywy prof. dra hab. Andrzej Nowakowski odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Zenonowi Kęckiemu, jednemu z najbardziej zasłużonych wadowiczan.

W poniedziałek (1.09), niestety bez udziału inicjatora i fundatora, podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w budynku Zespołu Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica Wadowicach (popularnym "Gorzeniu") nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Zenonowi Kęckiemu (1902-1984). Kim był Zenon Kęcki? Oddajmy głos profesorowi dr hab. Andrzejowi Nowakowskiemu.

Z pewnością należy się mu miejsce w "panteonie" najbardziej zasłużonych wadowiczan. Urodzony w Morawskiej Ostrawie (Republika Czeska) związał całe swoje dojrzałe życie z Wadowicami. Do 1927 r. pełnił czynną służbę wojskową w  stopniu podoficera (plutonowego) w wadowickim 12. pułku piechoty, będąc odpowiedzialny za zaprawę i kondycję fizyczną żołnierzy. Po przeniesieniu do rezerwy, w latach 1927-1939 pełnił funkcję naczelnika w wadowickim gnieździe Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". W tym czasie dał sie poznać jako czołowy gimnastyk ówczesnego województwa krakowskiego, biorąc m.in. udział w zlotach sokolich, połączonych z pokazami i zawodami gimnastycznymi w Pradze Czeskiej i Belgradzie.
 
Reprezentował gniazdo z Wadowic na ogólnopolskich zlotach sokolich w: Poznaniu (1929) i Katowicach (1937). Był członkiem szerokiej kadry narodowej gimnastyków Polski przez Igrzyskami Olimpijskimi w Berlinie (1936), uczestnicząc w zgrupowaniach w Kozłówce na Zamojszczyźnie. Tam doznał długotrwałej kontuzji. Ostatecznie władze sportowe zadecydowały wówczas o niebraniu udziału gimnastyków w tych igrzyskach. Zenon Kęcki reprezentował województwo na mistrzostwach Polski w wieloboju gimnastycznym (w 1935 r.) oraz w zawodach międzywojewódzkich i rozgrywanych pomiędzy dzielnicami sokolimi. Od 1935 r. praktycznie niemal do wybuchu II wojny światowej pełnił również funkcję prezesa Towarzystwa Upiększania Miasta Wadowic i Okolicy, które w 1914 r. oddało do użytku park miejski w Wadowicach.

Był uczestnikiem Września 1939 r., a w konspiracji działał w ZWZ-AK, przybierając pseudonim "Ktez III". Po II wojnie światowej, wskutek braku zgody władz komunistycznych na reaktywację "Sokoła", zajął się nauczaniem młodzieży. Przez 28 lat (1948-1976) był nauczycielem wychowania fizycznego w wadowickiej "zawodówce", mieszczącej się do 1957 r. na pl. Kościuszki, a następnie w gorzeńskim "mechaniku". Kładł nacisk na gimnastykę, prowadząc też szkółkę gimnastyczną. Mówiono wówczas: "Idę na gimnastykę do pana Zenka". Wychował kilku reprezentantów województwa krakowskiego, a wśród nich pierwszego burmistrza Wadowic w latach 1990-1994 - mgr. inż. Kazimierza Malczyka. Prowadząc lekcje, "przemycał" idee sokolstwa. Władze partyjne (PZPR) oraz aparat bezpieczeństwa nie mogły mu nic zarzucić, ponieważ corocznie organizował pokazy gimnastyczne dla publiczności przed trybuną honorową podczas pochodów pierwszomajowych. Odbywały się one na platformach "starów" z miejscowej jednostki wojskowej.

Oto jak po latach wspominają lekcję z "panem Zenkiem" jego liczni, wciąż żyjący, a nawet czynni zawodowo, wychowankowie: "Myśleliśmy, że dziś pozwoli nam pograć w mesztach. Niestety nie. Pierwsza komenda brzmiała:

Zdjąć buty i skarpetki - ćwiczymy boso, ustawiamy przyrządy. Panie Profesorze, będzie trochę pachniało (w owych czasach były liczne braki higieniczno-sanitarne oraz brak pewnych nawyków uczniów). A profesor na to: Proszę szeroko otworzyć okna. Od zapachu nikt jeszcze nie umarł, od braku ruchu tak!"

Zenon Kęcki spoczywa na starym wadowickim cmentarzu parafialnym. Dodajmy tu, że pomysłodawcą i fundatorem tablicy jest właśnie mieszkający do niedawna w Wadowicach dr hab. Andrzej Nowakowski, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, działacz wadowickiego "Sokoła" w latach 1996-2004, który kontynuuje idee Zenona Kęckiego, poprzez coroczną organizację (począwszy od 1997 r.) turniejów gimnastyczno-sprawnościowych "O najsprawniejszego Ucznia" dla dzieci i młodzieży szkolnej.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sport:

Już wkróce czwarta edycja Valvoline Rajdu Małopolski

Puchar Polski na muldach. Wadowicka Aquila zaprasza!

Wadowicka Dycha 2024 dla biegaczy jak i rolkarzy!

Już wkrótce w Wadowicach maraton MTB „DareToBe”

Po raz jedenasty w Spytowicach odbył się koleżeński bieg charytatywny