Jędrzej Komosiński zdobył Puchar Polski w zawodach we wspinaczce na czas, które odbyły się na wadow
Drukuj
Jędrzej Komosiński najszybszy we wspinaniu

Jędrzej Komosiński zdobył Puchar Polski w zawodach we wspinaczce na czas, które odbyły się na wadowickim rynku. 11 metrową ścianę pokonał w 4,59 sekund. Drugie miejsce na podium zajął Łukasz Świrk, a trzecie Marcin Dzieński.

To były niezłe sportowe emocje. W sobotę (9.06) na wadowickim rynku odbył się Puchar Polski seniorów i młodzieżowców we wspinaczce na czas, organizowany przez wadowicki klub Speed Rock. Zawody zostały rozegrane na przenośnej ścianie mającej 11 metrów wysokości. Przed zawodami, każdy kto chciał, pod czujnym okiem wspinaczy mógł na niej spróbować swoich sił we wspinaczce. Chętnych nie brakowało, najwiecej zabawy miały dzieci.

Punktualnie o godzinie 18:30 rozpoczęły się się zawody o Puchar Polski seniorów i młodzieżowców we wspinaczce na czas. Do sportowych zmagań stawiło się 26 zawodników z całej Polski: 10 kobiet i 16 mężczyzn. Nie da się ukryć, że większość wadowiczan stawiała na Łukasza Świrka, który od 2009 roku wygrał wszystkie zawody Pucharu Polski Seniorów we wspinaczce sportowej na czas a także zdobył Puchar Świata.

Nie zawiodła się: Łukasz przez większą część zawodów miał najlepsze czasy. W finale, podczas rywalizacji z Jędrzejem Komosińskim obaj uzyskali jednakowy wynik: 4,74 sekund. Przy kolejnej próbie wyłonienia zwycięzcy, sędzia zasygnalizował falstart: w tym momencie nasz wadowicki zawodnik był już praktycznie na samej górze ściany... Przy następnej próbie zwycięzcą okazał się jednak Jędrzej Komosiński, 24-letni zawodnik KU PGNiG AZS PWSZ Tarnów, uzyskując czas 4,59 sekund. Łukasz Świrk był niestety o ponad sekundę wolniejszy, uzyskując czas 5,56 sekund. Finał zmagań był więc bardzo emocjonujący i kto wie, gdyby nieplanowana powtórka, jak to wszystko by się skończyło...

Zobacz finałową rywalizację Jędrzeja Komosińskiego i Łukasza Świrka:

Trochę we znaki dała się pogoda: przez padajacy deszcz zaczeły szwankować zegary odliczające czas. Usterkę udało się szybko usunąć, jednak trzeba było powtórzyć jedną serię, przez co całe zawody trochę się opóźniły. Technika robiła swoje psikusy, ale nie zawiodła publiczność, bo sportowym zmaganiom przyglądało się i gorąco dopingowało kilkaset osób zgromadzonych na wadowickim placu Jana Pawła II.

Po godzinie 22:00 odbyło się uroczyste wręczenie pucharów i medali. Te zawodnikom przekazali burmistrz Wadowic Ewa Filipiak i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Szczur.

Pierwsze w Wadowicach zawody o Puchar Polski we wspinaczce na czas można uznać za bardzo udane.