Aplikacja mobilna Szlak Rzemiosła pozwala przenieść się w magiczny świat małopolskiego rękodzieła
Drukuj
Garncarski warsztat z Wadowic w mobilnej aplikacji

Aplikacja mobilna Szlak Rzemiosła pozwala przenieść się w magiczny świat małopolskiego rękodzieła ludowego. Przewodnik przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.

Szlak Rzemiosła Małopolski tworzą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego. Szlak łączy aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionalnej, otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Szlak obecnie liczy sobie dziś niemal 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła w blisko 130 miejscowościach (www.szlakrzemiosla.pl).

W powstałej aplikacji znajdują się opisy i dane kontaktowe 50 aktywnych twórców. Reprezentują oni 16 dziedzin rzemiosła i twórczości ludowej, takich jak garncarstwo, kowalstwo czy zabawkarstwo. Prezentowani twórcy są otwarci na spotkania z turystami w swoich pracowniach. Zapraszają do indywidualnego kontaktu, umówienia spotkania, warsztatów, pokazów.

Dzięki nowoczesnemu przewodnikowi na telefony komórkowe, w każdym miejscu i o każdej porze wejdziemy na szlak od ręki. Korzystając z aplikacji, pozostaniemy na bieżąco z wydarzeniami na Szlaku Rzemiosła. Zaplanujemy również wycieczkę, zobaczymy galerie pięknych wyrobów twórców oraz dzięki geolokalizacji trafimy do znajdujących się w okolicy rzemieślników.

W mobilnej aplikacji Szlak Rzemiosła możemy znaleźć również nieco informacji o pracowni garncarza Jerzego Miki z Wadowic: podstawowym narzędziem jego pracy jest koło garncarskie, to na nim wyrabia dzbanki, filiżanki, misy, makutry i doniczki. Do wykończenia używa pędzelka i gładzika. Swoje wyroby ozdabia szkliwem, które własnoręcznie barwi tlenkami miedzi, żelaza i kobaltu. Prace, które wymagają ornamentów ludowych dekoruje białą glinką.

Aplikację przeznaczona jest na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS. Aplikację można ściągnąć ze sklepu Play. Jak dowiadujemy się, wersja na urządzenia Apple będzie dostępna w App Store najbliższym czasie, chwilowo została wycofana ze sklepu ze względu na wykryty błąd.

Projekt zrealizowany przez Fundację NADwyraz sfinansowano dzięku Województwu Małopolskiemu, w ramach konkursu ofert z turystyki pod nazwą "Małopolska Gościnna" oraz Ministerstwu Sportu i Turystyki.

(MG)

 

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Program Uwaga! TVN o problemach mieszkańców z deweloperem

Jak szybko uzyskać rozwód?

Ogród pielgrzyma to póki co miejsce pijackich spotkań

Z okazji 104. rocznicy urodzin papieża gra terenowa

Bociany już się urządzają w gniazdach