Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla bezdomnych i nietrzeźwych. Każdego roku na terenie całe
Drukuj
Rozpoczął się najgorzy okres dla bezdomnych. Policja apeluje o empatię

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla bezdomnych i nietrzeźwych. Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu. Straż Miejska i policja apeluje o empatię.

Każdego roku w czasie jesieni i zimy małopolska policja prowadzi akcję prewencyjną dotyczącą problematyki osób szczególnie narażonych na skutki niskich temperatur powietrza: to ludzie bez dachu nad głową czy nieporadni życiowo, czy często incydentalnie narażeni na okoliczności utraty zdrowia czy życia.

Aby nie dopuścić do tego rodzaju zdarzeń zarówno policjanci jak i Straż Miejska zwracają uwagę na piwnice w blokach, przystanki autobusowe i kolejowe, stare budynki czy okolice wikliny nad Skawą. Bezdomnym proponowany w takich przypadkach jest nocleg, jeśli są trzeźwi, wzywany jest MOPS i badana ich sytuacja życiowa. Jak dowiadujemy się, w samej gminie Wadowice jest blisko 10 takich osób. Pomóc mogą również mieszkańcy.

Aby nie dochodziło do śmierci z powodu wychłodzenia organizmu apelujemy, by nie pozostawać obojętnym wobec osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich życiu — apelują policjanci.

Na ryzyko wychłodzenia organizmu najczęściej narażone są osoby bezdomne czy będące pod wpływem alkoholu. Ale mogą to także być osoby starsze i samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach, na przykład z poruszaniem się czy zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Nie bądźmy nieczuli w takich sytuacjach i wzywajmy odpowiednie służby. Informacja o możliwych formach wsparcia (m.in. adresy najbliższych schronisk, jadłodajni, punktów pomocy medycznej) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 987 (bezpłatna infolinia). Numer policji - 997, numer Straży Miejskiej -  33 873 18 11, wewnętrzny 212, 122 lub telefon komórkowy 606 319 78

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Spod papieskiego pastorału znowu leje się woda

Psiak znaleziony na Polnej w Wadowicach szuka właściciela. Pomożecie?

Mistrzowie Parkowania 64

Nowy plac rekreacyjny w Tomicach odebrany

Policja apeluje do grzybiarzy, aby... nie gubili się w lesie