Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla bezdomnych i nietrzeźwych. Każdego roku na terenie całe
Rozpoczął się najgorzy okres dla bezdomnych. Policja apeluje o empatię

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla bezdomnych i nietrzeźwych. Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu. Straż Miejska i policja apeluje o empatię.

Każdego roku w czasie jesieni i zimy małopolska policja prowadzi akcję prewencyjną dotyczącą problematyki osób szczególnie narażonych na skutki niskich temperatur powietrza: to ludzie bez dachu nad głową czy nieporadni życiowo, czy często incydentalnie narażeni na okoliczności utraty zdrowia czy życia.

Aby nie dopuścić do tego rodzaju zdarzeń zarówno policjanci jak i Straż Miejska zwracają uwagę na piwnice w blokach, przystanki autobusowe i kolejowe, stare budynki czy okolice wikliny nad Skawą. Bezdomnym proponowany w takich przypadkach jest nocleg, jeśli są trzeźwi, wzywany jest MOPS i badana ich sytuacja życiowa. Jak dowiadujemy się, w samej gminie Wadowice jest blisko 10 takich osób. Pomóc mogą również mieszkańcy.

Aby nie dochodziło do śmierci z powodu wychłodzenia organizmu apelujemy, by nie pozostawać obojętnym wobec osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich życiu — apelują policjanci.

Na ryzyko wychłodzenia organizmu najczęściej narażone są osoby bezdomne czy będące pod wpływem alkoholu. Ale mogą to także być osoby starsze i samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach, na przykład z poruszaniem się czy zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Nie bądźmy nieczuli w takich sytuacjach i wzywajmy odpowiednie służby. Informacja o możliwych formach wsparcia (m.in. adresy najbliższych schronisk, jadłodajni, punktów pomocy medycznej) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 987 (bezpłatna infolinia). Numer policji - 997, numer Straży Miejskiej -  33 873 18 11, wewnętrzny 212, 122 lub telefon komórkowy 606 319 78

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 ech 2018-11-20 11:54
Teraz w ciulowicach empatia gdzie hanjnosz popychajacy z kotek starsze kobiety dzieki głupocie ludzi zasiada w radzie :o
Z czym do ludzi serio
Cytować
+1 #2 Jod 2018-11-20 12:56
Przeciez akcja byla przeciez ludzie potrzebuja wsparcia caly rok i jak to mowia nie samym chlebem czlowiek zyje Mamy teraz nowe wladze to burza mozgowe beda dzialaly trzeba pomoc nie tylko w jedzeniu ale zaadoptowac jakies miejsce gdzie mogli by sie schronic umyc lekarz przeciez tez bylby potrzebny.Atym co maja lokum kupic opal lub oplacic symbolicznie prad to bylaby naprawde super empatyczna akcja
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.